Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#661931 Γειά σας, πρέπει να προσέχουμε όταν αγοράζουμε καινούργιο αυτοκίνητο.....
Απο Ι. ΠΑΠΑΔΑΜΑΝΤΙΟΥ ΑΒΕΕ, επίσημο αντιπρόσωπο TOYOTA HELLAS στις 14/4/2020 αγόρασα το
Yaris 1.5 lt Y20 Edition, 1F7 SILVER ME, VNKKG3D320A191142
Μετά από σχολαστικό έλεγχο του αυτοκινήτου, βρέθηκαν τα κάτωθι ελαττώματα στη βαφή του.
Καπό έχει ένα σημείο με μπιμπίκι, ατέλεια στη βαφή.
Αριστερό εμπρός φτερό έχει ένα σημείο με μπιμπίκι, ατέλεια στη βαφή.
Αριστερό τόξο ουρανού έχει ένα σημείο με μπιμπίκι, ατέλεια στη βαφή.
Αριστερή εμπρός πόρτα, εξωτερική επιφάνεια έχει τρία σημεία με μπιμπίκια, ατέλειες στη βαφή.
Αριστερή πίσω πόρτα, εξωτερική επιφάνεια έχει ένα σημείο με μπιμπίκι, ατέλεια στη βαφή.
Δεξιό πίσω φτερό έχει ένα σημείο με μπιμπίκι, ατέλεια στη βαφή.
Δεξιά εμπρός πόρτα, εσωτερικά έχει βαθουλώματα και ζάρες στη βαφή.
Αριστερή εμπρός πόρτα, εσωτερικά έχει βαθουλώματα και ζάρες στη βαφή.
Πορτμπαγκάζ πόρτα, εσωτερικά έχει δύο σημεία με μπιμπίκια, ατέλειες στη βαφή.
Οροφή, εξωτερική επιφάνεια έχει δύο σημεία με μπιμπίκια, ατέλειες στη βαφή.
Δεξή εμπρός φτερό έχει ένα σημείο με χρωματική διαφορά εσωτερικά στη βαφή.
Δεξιά κεντρική κολώνα έχει πέντε σημεία με μπιμπίκια, ατέλειες στη βαφή.
Αριστερή κεντρική κολώνα έχει τέσσερα σημεία με μπιμπίκια, ατέλειες στη βαφή.
Αεροτομή έχει ένα σημείο άβαφο.
Δεξιό εμπρός κάσωμα πόρτας έχει έντεκα σημεία με μπιμπίκια, ατέλειες στη βαφή.
Δεξιό πίσω κάσωμα πόρτας έχει εννιά σημεία με μπιμπίκια, ατέλειες στη βαφή.
Αριστερό εμπρός κάσωμα πόρτας έχει δέκα σημεία με μπιμπίκια, βαθουλώματα, ατέλειες στη βαφή.
Αριστερό πίσω κάσωμα πόρτας έχει έντεκα σημεία με μπιμπίκια, ατέλειες στη βαφή.
Δεξή rocker panel εχει οκτώ σημεία με μπιμπίκια, ατέλειες στη βαφή.
Αριστερό rocker panel έχει πέντε σημεία με μπιμπίκια, ατέλειες στη βαφή.
Κάσωμα πορτμπαγκάζ έχει δύο σημεία χωρίς χρώμα και δύο σημεία με μπιμπίκια, ατέλειες στη βαφή.
Σε 87 σημεία της βαφής του αυτοκινήτου, υπάρχουν ελαττώματα στη βαφή του, μπιμπίκια, εξογκώματα, βαθουλώματα,
ζάρες, άβαφα σημεία, ατέλειες, που χρήζουν επισκευής και επαναβαφής.
Δεν υπάρχει επιφάνεια, στο αυτοκίνητο, εσωτερικά και εξωτερικά που να μην έχει ελάττωμα στη βαφή της.
Αναρωτιέμαι πως πέρασε από τον ποιοτικό έλεγχο του εργοστασίου κατασκευής.
Το αυτοκίνητο βάφτηκε χωρίς να τηρηθούν εργοστασιακές διαδικασίες.
Η Toyota HELLAS και ο επίσημος πωλητής έχουν επιθεωρήσει το αυτοκίνητο και έχουν αναγνωρίσει τα προβλήματα στη βαφή του αυτοκινήτου.
Έχω ζητήσει την αντικατάσταση του αυτοκινήτου με άλλο του ίδιου εξοπλισμού.
Η Toyota δεν μου έχει δώσει καμία επίσημη απάντηση.
Έχω σταθμεύσει το αυτοκίνητο σε κλειστό χώρο στάθμευσης και χρησιμοποιώ ταξί.
Η Toyota προσπάθησε να με εξαπατήσει πωλώντας μου αυτό το αυτοκίνητο, το οποίο έχει ελαττώματα που μπορεί
να δει ακόμη και ένας άνθρωπος χωρίς όραση, διότι είτε το αυτοκίνητο δεν έχει περάσει τους ελέγχους ποιότητας που
αναφέρονται στην επίσημη εγγύηση της Toyota ή τα γνώριζε και το πούλησε σε εμένα.
Το πάχος της βαφής σε όλο το αυτοκίνητο είναι 0,12 - 0,13 mm.

Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φώτος, το τιμολόγιο αγοράς και τις εντολές εργασίας του επίσημου πωλητή. Υπάρχουν στις αξιολογήσεις του google στη σελίδα ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ Α.Β.Ε.Ε.
https://www.toyotaownersclub.com/forums ... new-yaris/
https://www.carforums.com/forums/topic/ ... new-yaris/
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#661937 Μπορείς αν θέλεις να ανεβάσεις φωτο βάζοντας το link από αλλες σελίδες.
Κώδικας: Επιλογή όλων[img]λινκ_της_φωτογραφίας.jpg[/img]

Από εκει και μετά, η Toyota Hellas αποδέχτηκε το πρόβλημα και πρότεινε τι; Την επισκευή; Ή τίποτε;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#661944 Σε βλέπω αφενός πολύ σχολαστικό και γνώστη θα έλεγα.
Έχεις κάνεις σποτ όλα τα τα σημεία, έχεις μετρήσεις από παχύμετρο.
Μετά από όλα αυτά μου δημιουργείται η απορία πως παρέλαβες ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

Πριν 2-3 μήνες παρέλαβα ένα Toyota Aygo λευκό, πήγα να το δω πριν το PDI και τότε έδωσα το ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#661949 Ο εξουσιοδοτημένος επισκευαστής και πωλητής ΠΑΠΑΔΑΜΑΝΤΙΟΥ ΑΒΕΕ, αναγνωρίζει τα ελαττώματα στη βαφή και αναφέρει στις εντολές εργασίας ότι όπου υπάρχει πρόβλημα στη βαφή χρήζει επιδιόρθωσης και βαφή. Δεν το δέχομαι γιατί πρέπει να βαφεί όλο το αυτοκίνητο. Ζήτησα αντικατάσταση του αυτοκινήτου. Η Τογιοτα Ελλάς μου έκανε μέσο ΠΑΠΑΔΑΜΑΝΤΙΟΥ ΑΒΕΕ τρείς προφορικές προτάσεις αλλά στο οικονομικό σκέλος δεν αναφέρει τα ποσά των χρημάτων. 1. Αγοράζει το αυτοκίνητο σαν μεταχειρισμένο χωρίς να αναφέρει το ποσό. 2. Το αντικαθιστά με καινούργιο Yaris ίδιας αξίας χωρίς να αναφέρει το μοντέλο. 3. Το αντικαθιστά με ίδιου εξοπλισμού χωρίς να αναφέρει το ποσό της διαφοράς. Ζήτησα να μου απαντήσουν εγγράφως μέχρι σήμερα και δεν είχα καμία απάντηση. Προφανώς με κοροιδεύουν και κερδίζουν χρόνο. Έχω links για φωτο.
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#661950
Giuseppe Busso έγραψε:Σε βλέπω αφενός πολύ σχολαστικό και γνώστη θα έλεγα.
Έχεις κάνεις σποτ όλα τα τα σημεία, έχεις μετρήσεις από παχύμετρο.
Μετά από όλα αυτά μου δημιουργείται η απορία πως παρέλαβες ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

Πριν 2-3 μήνες παρέλαβα ένα Toyota Aygo λευκό, πήγα να το δω πριν το PDI και τότε έδωσα το ΟΚ.


Είναι αλήθεια οτι με εξαπάτησαν. Το αυτοκίνητο είναι ασημί μεταλλικό και ήταν στον ήλιο, ήταν και η εποχή με τους περιορισμούς στην κυκλοφορία λόγο covid. Είδα τα ελαττώματα όταν άρχισα detailing και μου κόπηκε η χαρά. Μεγάλη
ήττα, το χρεώνω στον εαυτό μου.
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#661955
Anonymous Founder έγραψε:Μπορείς αν θέλεις να ανεβάσεις φωτο βάζοντας το link από αλλες σελίδες.
Κώδικας: Επιλογή όλων[img]λινκ_της_φωτογραφίας.jpg[/img]

Από εκει και μετά, η Toyota Hellas αποδέχτηκε το πρόβλημα και πρότεινε τι; Την επισκευή; Ή τίποτε;


Ο εξουσιοδοτημένος επισκευαστής και πωλητής ΠΑΠΑΔΑΜΑΝΤΙΟΥ ΑΒΕΕ, αναγνωρίζει τα ελαττώματα στη βαφή και αναφέρει στις εντολές εργασίας ότι όπου υπάρχει πρόβλημα στη βαφή χρήζει επιδιόρθωσης και βαφή. Δεν το δέχομαι γιατί πρέπει να βαφεί όλο το αυτοκίνητο. Ζήτησα αντικατάσταση του αυτοκινήτου. Η Τογιοτα Ελλάς μου έκανε μέσο ΠΑΠΑΔΑΜΑΝΤΙΟΥ ΑΒΕΕ τρείς προφορικές προτάσεις αλλά στο οικονομικό σκέλος δεν αναφέρει τα ποσά των χρημάτων. 1. Αγοράζει το αυτοκίνητο σαν μεταχειρισμένο χωρίς να αναφέρει το ποσό. 2. Το αντικαθιστά με καινούργιο Yaris ίδιας αξίας χωρίς να αναφέρει το μοντέλο. 3. Το αντικαθιστά με ίδιου εξοπλισμού χωρίς να αναφέρει το ποσό της διαφοράς. Ζήτησα να μου απαντήσουν εγγράφως μέχρι σήμερα και δεν είχα καμία απάντηση. Προφανώς με κοροιδεύουν και κερδίζουν χρόνο. Έχω links για φωτο.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#661978
giomxxx έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Σε βλέπω αφενός πολύ σχολαστικό και γνώστη θα έλεγα.
Έχεις κάνεις σποτ όλα τα τα σημεία, έχεις μετρήσεις από παχύμετρο.
Μετά από όλα αυτά μου δημιουργείται η απορία πως παρέλαβες ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

Πριν 2-3 μήνες παρέλαβα ένα Toyota Aygo λευκό, πήγα να το δω πριν το PDI και τότε έδωσα το ΟΚ.


Είναι αλήθεια οτι με εξαπάτησαν. Το αυτοκίνητο είναι ασημί μεταλλικό και ήταν στον ήλιο, ήταν και η εποχή με τους περιορισμούς στην κυκλοφορία λόγο covid. Είδα τα ελαττώματα όταν άρχισα detailing και μου κόπηκε η χαρά. Μεγάλη
ήττα, το χρεώνω στον εαυτό μου.


Αυτο που κανεις ειναι με το δαχτυλο του χεριου σου ακουμπας και συρεις το δαχτυλο σε ολα τα πανελς ετσι θα καταλαβαινες τα βαθουλωματα και τα προβληματα στην βαφη. Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο, μηπως εφαγε χαλαζι; Δεν πιστευω να περναγε τον ποιοτικο ελεγχο της τογιοτα τετοια βαφη.
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#661993
GTS έγραψε:
giomxxx έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Σε βλέπω αφενός πολύ σχολαστικό και γνώστη θα έλεγα.
Έχεις κάνεις σποτ όλα τα τα σημεία, έχεις μετρήσεις από παχύμετρο.
Μετά από όλα αυτά μου δημιουργείται η απορία πως παρέλαβες ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

Πριν 2-3 μήνες παρέλαβα ένα Toyota Aygo λευκό, πήγα να το δω πριν το PDI και τότε έδωσα το ΟΚ.


Είναι αλήθεια οτι με εξαπάτησαν. Το αυτοκίνητο είναι ασημί μεταλλικό και ήταν στον ήλιο, ήταν και η εποχή με τους περιορισμούς στην κυκλοφορία λόγο covid. Είδα τα ελαττώματα όταν άρχισα detailing και μου κόπηκε η χαρά. Μεγάλη
ήττα, το χρεώνω στον εαυτό μου.


Αυτο που κανεις ειναι με το δαχτυλο του χεριου σου ακουμπας και συρεις το δαχτυλο σε ολα τα πανελς ετσι θα καταλαβαινες τα βαθουλωματα και τα προβληματα στην βαφη. Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο, μηπως εφαγε χαλαζι; Δεν πιστευω να περναγε τον ποιοτικο ελεγχο της τογιοτα τετοια βαφη.


Δεν έχει βαθουλώματα, είναι γεμάτο μπιμπικια. Και όμως το πέρασαν, ήταν απὀ τα τελευταία αυτοκίνητα πριν αλλάξει το μοντέλο. Έχει εργοστασιακή βαφή. Δες φωτο και την περιγραφή των προβλημάτων.
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#662001
panos2171 έγραψε:Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι εργοστασιακή η βαφή;


Το πάχος της βαφής σε όλο το αυτοκίνητο είναι 0.12 - 0.13 mm , χρώμα και μέταλλο ενιαίο χωρίς διαφορές από επιφάνεια σε επιφάνεια.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#662004 Το λέω μήπως και το αυτοκίνητο ξαναβάφτηκε εκτός εργοστασίου. Γιατί να έφυγε έτσι από το εργοστάσιο είναι πολύ δύσκολο.
Άβαταρ μέλους
By giomxxx
#662011
Giuseppe Busso έγραψε:Και μένα τα μπιμπίκια μου φέρνουν στο μυαλό βαφή από χέρι.


Το έχουν δει εμπειρογνώμονας και τεχνικός, έχει μετρηθεί το πάχος παντού. Τι άλλο να γίνει??
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#662012 Επειδή δεν πολυγνωρίζω, πως μπορεί να εντοπιστεί η εργοστασιακή βαφή έναντι της μη; Πχ το πάχος της εργοστασιακής ας πούμε είναι 0,13mm και κανένα βαφείο δεν μπορεί να πετύχει αυτά mm;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#662013
panos2171 έγραψε:Επειδή δεν πολυγνωρίζω, πως μπορεί να εντοπιστεί η εργοστασιακή βαφή έναντι της μη; Πχ το πάχος της εργοστασιακής ας πούμε είναι 0,13mm και κανένα βαφείο δεν μπορεί να πετύχει αυτά mm;


σωστα,η βαφη που γινεται εκτος εργοστασιου,δεν μπορει να εχει τοσο λεπτο παχος οπως η εργοστασιακη.