Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#787269
saxon_747 έγραψε:10 χρόνια δεν παίζει να το αφήνω, λέω να αλλάζω στα 2

Στο yaris είμαι στα 9+ με 111k .
10 χρόνια ή 160k νομίζω έλεγε το μάνουαλ. μετά πιο συχνά , κάπου στα 60 .
αλλα εγώ δεν είμαι Μάκινεν :oops:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#787279
mousatos έγραψε:
saxon_747 έγραψε:10 χρόνια δεν παίζει να το αφήνω, λέω να αλλάζω στα 2

Στο yaris είμαι στα 9+ με 111k .
10 χρόνια ή 160k νομίζω έλεγε το μάνουαλ. μετά πιο συχνά , κάπου στα 60 .
αλλα εγώ δεν είμαι Μάκινεν :oops:
Γιατί ο κατασκευαστής ορίζει πιο συχνά αλλαγή μετά από την πρώτη;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#787300 Δε γνωρίζω αλλά υποθέτω οτι εξαρτάται και από την ηλικία των υπόλοιπων εξαρτημάτων π.χ αντλία νερού , σωληνάκια, φλάντζες. Μικρότερο διάστημα=μικρότερη επιβάρυνση σε γερασμένα εξαρτήματα. πχ λιγότερη οξείδωση. Κι αντε μερικά μπορείς και τα αλλάζεις. Φλάντζες όχι.
Ύστερα , 10 χρόνια ή 240.000χλμ είναι θεωρητικά ο χρόνος ζωής ενός μέσου ποιοτικά αυτοκινήτου ( Ford). Από κει και πάνω ο Θεός βοηθός , όλα τα εξαρτήματα είναι πιθανό να αρχίσουν να χαλάνε . Εντός κι αν έχεις αγοράσει κάτι που αντέχει.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#787303 https://www.autodoc.gr/michelin/16415561

https://japansparecenter.gr/antipsiktik ... 8889-80072

Κιθαρίστας ή ντράμερ; Ωραίο και το κίτρινο χρώμα !
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#787308 Toyota claims that their Pink Coolant is good for up to 160,000 km (100,000 miles) or 10 years for the factory fill and then needs to be changed every 100,000 km (60,000 miles) or 5 years after that.
https://garagedreams.net/products/toyot ... -is-better
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#794761
nikos έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Τι εννοείς "φαινόταν οκ"; Μετρήθηκε ή οπτικά;
Οπτικά βρε για αυτό λέω δε ξέρω αν είχε χάσει σε χαρακτηριστικά.


Το οπτικα δεν μετρει τοσο οσο το ''πρακτικα''

When the engine reaches operating temperature, insert the positive probe directly into the coolant. Rev the engine to 2,000 rpm and place the negative probe on the negative battery terminal. If the digital meter reads . 4 volts or less, your coolant is in good condition.

Παραδειγμα:



Με πολυμετρο.



Επισης μπορεις να μετρησεις τους βαθμους του με αλλο απλο οργανακι,αυτο με την φουσκιτσα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#835837 Στο manual του Hyundai (t-GDi) δεν αναφέρει τύπο αντιψυκτικού (πχ G12).
Γράφει "με βάση την φωσφορική αιθυλενογλυκόλη για ψυγείο αλουμινίου¨ και είναι ροζ χρώματος.

Το ίδιο είναι;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#835844 Σαξονα με βλεπω να μου περισσευουνε καμια 3 λιτρα αντιψυκτικο απο τον ηλιακο. Δεν ξερω τι χρωμα ειναι και ουτε κανουν για αμαξι, αλλα θα στα δωσω κοψοχρονια για να βγαλω τα σπασμενα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#835853
saxon_747 έγραψε:Στο manual του Hyundai (t-GDi) δεν αναφέρει τύπο αντιψυκτικού (πχ G12).
Γράφει "με βάση την φωσφορική αιθυλενογλυκόλη για ψυγείο αλουμινίου¨ και είναι ροζ χρώματος.

Το ίδιο είναι;



Στο παγούρι πάνω γράφει;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#835854
Giuseppe Busso έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Στο manual του Hyundai (t-GDi) δεν αναφέρει τύπο αντιψυκτικού (πχ G12).
Γράφει "με βάση την φωσφορική αιθυλενογλυκόλη για ψυγείο αλουμινίου¨ και είναι ροζ χρώματος.

Το ίδιο είναι;



Στο παγούρι πάνω γράφει;
Όχι!
Άβαταρ μέλους
By nikos
#835862
saxon_747 έγραψε:Στο manual του Hyundai (t-GDi) δεν αναφέρει τύπο αντιψυκτικού (πχ G12).
Γράφει "με βάση την φωσφορική αιθυλενογλυκόλη για ψυγείο αλουμινίου¨ και είναι ροζ χρώματος.

Το ίδιο είναι;
Αν πας στα ανταλλακτικά της αντιπροσωπείας και ζητήσεις ένα μπουκάλι?
Δε θα είναι το σωστό?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#835872
saxon_747 έγραψε:Στο manual του Hyundai (t-GDi) δεν αναφέρει τύπο αντιψυκτικού (πχ G12).
Γράφει "με βάση την φωσφορική αιθυλενογλυκόλη για ψυγείο αλουμινίου¨ και είναι ροζ χρώματος.

Το ίδιο είναι;

Ψάξε στα sites με ανταλλακτικά να δεις τι προτείνουν,κοίτα και σε sites εταιριών με λάδια κλπ .
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#835876
nikos έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Στο manual του Hyundai (t-GDi) δεν αναφέρει τύπο αντιψυκτικού (πχ G12).
Γράφει "με βάση την φωσφορική αιθυλενογλυκόλη για ψυγείο αλουμινίου¨ και είναι ροζ χρώματος.

Το ίδιο είναι;
Αν πας στα ανταλλακτικά της αντιπροσωπείας και ζητήσεις ένα μπουκάλι?
Δε θα είναι το σωστό?
Όχι απαραίτητα. Πχ η αντιπροσωπεία στο πρώτο σερβίς θα έβαζε λάδια κατώτερης προδιαγραφής.