Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#688839 Είναι ΟΚ το συγκεκριμένο, αρκεί προηγουμένως να καθαρίσεις με σφουγγάρι+απορρυπαντικό τα λάστιχα-τσιμούχες και τους "οδηγούς" της ηλιοροφής, το οποίο προφανώς θα ξεπλένεις ανά διαστήματα. Αλλιώς, η σκόνη κλπ με το λιπαντικό σιλικόνης θα κάνουν ένα ωραίο μίγμα..... :lipsealed:
Επειδή τέτοιες δουλειές τις κάνουμε 1 φορά/έτος (και αν), η σωστή δουλειά ολοκληρώνεται με πινέλο που μπορεί να "χώνεται" στα δύσκολα-κρυφά σημεία, αφού το ψεκάσουμε με το λιπαντικό.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#688847
dimitrisB έγραψε:Είναι ΟΚ το συγκεκριμένο, αρκεί προηγουμένως να καθαρίσεις με σφουγγάρι+απορρυπαντικό τα λάστιχα-τσιμούχες και τους "οδηγούς" της ηλιοροφής, το οποίο προφανώς θα ξεπλένεις ανά διαστήματα. Αλλιώς, η σκόνη κλπ με το λιπαντικό σιλικόνης θα κάνουν ένα ωραίο μίγμα..... :lipsealed:
Επειδή τέτοιες δουλειές τις κάνουμε 1 φορά/έτος (και αν), η σωστή δουλειά ολοκληρώνεται με πινέλο που μπορεί να "χώνεται" στα δύσκολα-κρυφά σημεία, αφού το ψεκάσουμε με το λιπαντικό.


Γεια σου αγαπητέ Δημήτρη... Ελπίζω να είσαι καλά.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Έχει αρχίσει και μου κάνει κάτι τσιρ-τσιρ η ηλιοροφή και έχω μετανιώσει την ώρα και τη στιγμή που την έβαλα.
Και την πατάω 2η φορά γιατί την είχα βάλει και στο 500ράκι.

Θα κάνω αυτά που είπες κάποια ήσυχη Κυριακή και θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#688849
Giuseppe Busso έγραψε:Έχει αρχίσει και μου κάνει κάτι τσιρ-τσιρ η ηλιοροφή ..

Υπάρχουν (συνήθως) και κάποιες εμφανείς βίδες στους οδηγούς πάνω στην οροφή , αλλά και στους αντίστοιχους επί της ηλιοροφής.
Ρίξε μιά ματιά , μήπως έχουν χαλαρώσει και σφίξε ανάλογα προσεκτικά.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#689158 Δε θα χεις θέμα. Εγώ προσωπικά βάζω το vinyl rubber της autoglum που είναι γαλάκτωμα περισσότερο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#689252 Αγόρασα ένα Liqui Moly silikon των 400ml με 6,50€.
Πήγα το αμάξι σε ένα τύπου Λαμπίκο για εξωτερικό πλύσιμο.
Έπειτα πέρασα όλη την οροφή με στεγνό-βρεγμένο πανάκι, αλλά και όλες τις πόρτες/πορτ-μπαγκάζ όπως κάνω πάντα, και έπειτα ψέκασα προσεκτικά.
Φεύγοντας μου φάνηκε πιο ήσυχο το αμάξι, αλλά θέλω να το τσεκάρω και το πρωί που θα είναι κρύο και θα έχει κάτσει καλύτερα ο ψεκασμός.