Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Kostashrv
#601090 Καλός σας βρήκα!
Έχω ένα hrv 4×4 του 2003
Με πολλά χιλιόμετρα 400000 και κάτι ψιλά.
Θέλει επισκευη.
Και εδώ θέλω την βοήθεια σας.
Γνωρίζει κάποιος μηχανικό η ρεκτιφιέ που να είναι μερακλής πάνω απ'όλα και να γνωρίζει τα honda??

Το μοτέρ μου έχει κωδικό D16w1.
Άβαταρ μέλους
By nascar1
#601096
Kostashrv έγραψε:Καλός σας βρήκα!
Έχω ένα hrv 4×4 του 2003
Με πολλά χιλιόμετρα 400000 και κάτι ψιλά.
Θέλει επισκευη.
Και εδώ θέλω την βοήθεια σας.
Γνωρίζει κάποιος μηχανικό η ρεκτιφιέ που να είναι μερακλής πάνω απ'όλα και να γνωρίζει τα honda??

Το μοτέρ μου έχει κωδικό D16w1.
Μήπως συμφέρει να βρεις ένα μοτέρ δεύτερο χέρι;;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#601097
nascar1 έγραψε:Μήπως συμφέρει να βρεις ένα μοτέρ δεύτερο χέρι;;
Νομίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις αυτό που προτείνεις είναι καλύτερο...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#601108 Το μοτέρ μπορεί να έχει πολλά χιλιόμετρα, αλλά και το μεταχειρισμένο πού θα το βρει με λίγα χιλιόμετρα; Γιατί το μοντέλο είναι παλιό πλέον και δύσκολα να βρεις ανταλλακτικά.
Τι έχει το μοτέρ ακριβώς και θέλει επισκευή; Καίει λάδια; Θέλει πχ επισκευή στην κεφαλή, ή μιλάμε για ελατήρια πιστονιών πχ;
Αν το μοτέρ β τα έχει παίξει τελείως, η επισκευή έχει νόημα, αν κάποιος μπορεί να την κάνει σωστά.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#601122 Ηλίας Αφσάρογλου, Παυσανίου 1, Νίκαια.
2104965559

Πρέπει να έχει προσωπικό όχημα ένα HRV. Και σίγουρα είναι μερακλής. Αφού κάνεις τόσα χιλιόμετρα, δείτε μήπως του βάλεις κι υγραέριο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#603024 Το ιδιο θεμα ψαχνομαι και εγω για το AYGO με 140000χλμ καιει λαδι καιο ηχος τηου μοτερ δεν ειναι οπως παλια αποδοση ομως καλο ειναι. μηχανικο εμπιστοσυνης να ανοιξει η να αλλαξει το μοτερ εχουμε?? Που ψαχνουμε για μοτερ... κυκλοφορουν τοσα που πιστευω να βρω ενα σε καλη κατασταση... εχουμε ιδεα ποσο περιπου θα κοστιζε το μοτερ??
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#603052
mirage έγραψε:Πόσο λάδι καίει και θα το ανοίξετε;


800ml στα 5000χλμ περίπου, αν κρίνω απο το 107, ιδιαίτερα οταν δουλέυει υπο φορτίο ή σε ψηλές στροφές.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#603063
saxon_747 έγραψε:
mousatos έγραψε:με 5W30 ?


πλεόν και με 10w40
Καλά είναι. Παρακολούθησε το και όταν φτάσει το μισό λίτρο στα 500 χιλιόμετρα βλέπεις.
Στο δικό μου αυτό χρειάστηκε περίπου 40.000 χλμ

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#603065 Όλα αυτά μου φαίνονται περίεργα . το ματίζ στα 320,000 km που μας χαιρέτησε επειδή βγήκαν off το κιβώτιο και ο κομπρέσορας του κλιματιστικού , δεν έκαιγε λάδια αν και δούλευε αναγκαστικά συχνά στα κόκκινα . Το μόνο που έκανα ήταν συχνές αλλαγές επειδή α) μου άρεσε να δοκιμάζω διαφορετικά λάδια , β) το μάνουαλ έλεγε για severe conditions αλλαγή στα 5000κμ. Οπότε τα άλλαζα κάθε 5κ με 10W40 και στα 6-7,5k με διάφορα συνθετικά από 5W30 έως 5W50 και 15W50.