Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#726826
Giuseppe Busso έγραψε:400ml λέει. Που 400 βάζω σε κάθε γκαζιά.
Τι ψώνισα ρε μ@λάκες; :s_whiteflag

Εγώ δεν καίω καθόλου :vava:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#726827
thanasisr16 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:400ml λέει. Που 400 βάζω σε κάθε γκαζιά.
Τι ψώνισα ρε μ@λάκες; :s_whiteflag

Εγώ δεν καίω καθόλου :vava:


Εσύ πήρες χαλασμένο. :rtfm:

Τα βαγκ καίνε λάδια

Εγώ πάω και σαν κανίβαλος. Τελευταία έχω άνω του 10λτ/100χλμ :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#726835
Giuseppe Busso έγραψε:Τα βαγκ καίνε λάδια

Ναι παναθεμα τα :rant:

Giuseppe Busso έγραψε:Εγώ πάω και σαν κανίβαλος. Τελευταία έχω άνω του 10λτ/100χλμ :lipsealed:

Εγω ειμαι στα 13 λιτρα με αρνητικο ρεκορ τα 16λτ/100χλμ.

Το κουφο ειναι οτι ειτε στην πολη ειτε στην εθνικη, πανω-κατω τα ιδια καιω :hmmm:

ΥΓ. Αυτα πριν απο πολλα χρονια που μετρουσα τι παιζει. Εκτοτε δεν ξανακανα το λαθος, γιατι μου χαλουσε τη διαθεση για οδηγηση. Μπορει τωρα που εχει παλιωσει να καιει ακομα περισσοτερο αλλα δεν το ψαχνω καν :lol:
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#726842
Giuseppe Busso έγραψε:
thanasisr16 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:400ml λέει. Που 400 βάζω σε κάθε γκαζιά.
Τι ψώνισα ρε μ@λάκες; :s_whiteflag

Εγώ δεν καίω καθόλου :vava:


Εσύ πήρες χαλασμένο. :rtfm:

Τα βαγκ καίνε λάδια

Εγώ πάω και σαν κανίβαλος. Τελευταία έχω άνω του 10λτ/100χλμ :lipsealed:

Γιατί πότε πήγαινες και νορμάλ? :lol:
Και εγώ έχω 9.5λτ/100 χλμ σε ανοιχτό δρόμο :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#727309
bill33 έγραψε:Κόπηκε στο πουντο το συρματόσκοινο που ανοίγει το καπό μια μέρα πριν φυγω για Αγγλία οπότε το άφησα έτσι.
Τωρα,4 μηνες αργότερα,το άνοιξα.
Ακολούθησα το

για μια γενικότερη ιδέα αλλά η ευκολία που το κάνει δεν εχει καμιά σχεση με την πραγματικότητα,η μάσκα δεν βγαίνει έτσι καθώς εχει εσωτερικές βίδες αλλά και με το να ξεβιδώσεις τα παξιμαδια της κλειδαριάς δεν σηκώνεται πληρως το καπό καθώς πρέπει να βγάλεις την κλειδαριά απο τις βίδες .Τεσπα το άνοιξα ,εσπασα αναγκαστικά την μάσκα για να μπορέσω να τρυπήσω με κωνικό τρυπανάκι.Τα παξιμάδια της κλειδαριάς που ήταν 13αρια δεν ξεβιδωναν με το 13αρι καρυδάκι γιατί έμπαινε υπο γωνία οπότε έβαλα 14αρι μπουζόκλειδο που έκανε δουλειά.

Καπου ειχα βρει ότι αν σπρωξεις το περίβλημα του συρματόσκοινου προς την κλειδαριά ανοίγει αλλά δεν το κατάφερα,δεν εχει αρκετό χωρο να χωρέσεις χερι,ισως στα μικρότερα κυβικά να είναι πιο ευκολο.
Το εφτιαξα πρόχειρα με σύρμα που τραβάς και το έβγαλα δίπλα απο την πινακίδα,καποιοι θα το δουν λιγότεροι θα το καταλάβουν.
Οταν ξαναέρθω Ελλάδα θα ψάξω για μάσκα και συρματόσκοινο .

Καλως κακώς μετά απο 300.000 χλμ τσιμπάει το λάδακι του,πήρε 400γρ για 3000 χλμ που έκανε απο την τελευταία αλλαγή.


Kαι όσο θυμάμαι στην AR33 που είχε μαζί με το συρματόσκοινο για το καπό και μια "πετονιά" σε περίπτωση που κοβόταν το πρώτο.Θυμίζω ότι στην 33 το καπό ανοίγει απο την πλευρά του παρμπριζ.

Update
Χθες αγόρασα απο ανακύκλωση το συρματόσχοινο,την χούφτα και την κλειδαριά.Είχε και την μασκα που ήθελα αλλά την έδινε μαζί με το καπό που δεν υπήρχε λόγος να δωσω τοσα λεφτά για κάτι που δεν μου χρειάζεται ,θα δοκιμάσω να την κολλήσω την παλιά μέχρι να βρω άλλη.
Το μανίκι ήταν να περαστεί το νέο συρματόσκοινο και περίβλημα στην θεση του παλιού.Πήρα duct tape και κόλλησα τις ακρες του παλιού με του νέου και σιγά σιγά τράβαγα το παλιό και ακολουθούσε το νεό,κάπου ζορίστηκε αλλά τελικά πέρασε.Παντως άφησα και ενα κομμάτι πλαστικό καλώδιο ( καλώδιο μισινέζας) σαν έξτρα ασφάλεια κρυμμένο αν συμβεί κάτι και χαλάσει πάλι.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#729290
Giuseppe Busso έγραψε: Εγώ πάω και σαν κανίβαλος. Τελευταία έχω άνω του 10λτ/100χλμ :lipsealed:


Εγώ μέση 10lt/100 km είδα πρώτη φορά στο Passat (115 ψόφια βγάζει ο FSI)το καλοκαίρι στις διακοπές όπου είχε μόνιμα 40+ βαθμούς , clima φυσικά μόνιμα ανοιχτό, τα 2 κουτσούβελα με όλο τον εξοπλισμό τους και αδιάφορη ως προς την οικονομία οδήγηση. :lol: