Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#365182 Εντωμεταξύ, έχουν τρελαθεί οι γυναίκες με δαύτο, όσες το έχουν δει, υγραίνουν το στριγκάκι τους...
Θα κάνω τεστ και στην δική μου, αλλά ευτυχώς, μου λέει πως της αρέσει πολύ το Countryman, καλό σημάδι γενικά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#365183
Anonymous Founder έγραψε:Εντωμεταξύ, έχουν τρελαθεί οι γυναίκες με δαύτο, όσες το έχουν δει, υγραίνουν το στριγκάκι τους...
Θα κάνω τεστ και στην δική μου, αλλά ευτυχώς, μου λέει πως της αρέσει πολύ το Countryman, καλό σημάδι γενικά.



Ξέρω τι λέω, ειδικά σε μπλέ-λευκό-κόκκινο τις τρελαίνει :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#365184 Ίδιο γκρουπ είναι. Αν δεν της αρέσει το 3008, δεν κάνει για εσένα.

Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By Chris
#365193 Τι λετε ρε παιδι? Χαμπαρι δεν πηρα οσο το οδηγησα.. Εμπαιναν κατι χαρτακια απο τα παραθυρα, αλλα ελεγα πως ηταν απο τον αερα και τα πετουσα. Μλκια εκανα?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#365196
Chris έγραψε:Τι λετε ρε παιδι? Χαμπαρι δεν πηρα οσο το οδηγησα.. Εμπαιναν κατι χαρτακια απο τα παραθυρα, αλλα ελεγα πως ηταν απο τον αερα και τα πετουσα. Μλκια εκανα?

Όχι, δεν θέλουν να το οδηγείς εσύ (εκτός αν είσαι ο καλός τους... :s_yes ), θέλουν να το οδηγούν αυτές. Ειδικά όσες έχουν και παιδάκια, το θεωρούν το απόλυτο μηχάνημα οδήγησης.
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#365208 Μια χαρά είναι το active πολύ πιο ωραίο από touran και b class. Αυτό που θέλετε να είναι όλα όπως σας αρέσουν δεν το καταλαβαίνω (με ξεπερνά που είναι της μοδός στο φόρουμ η φράση και θα έλεγε και ο g8888 :shifty: ) . Για την κατηγορία του είναι ωραίο. Όποιος θέλει άλλα καλούπια προσπερνά και πάει σε άλλες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#365215 Μα δεν απαγορεύσαμε σε κανέναν να το πωλήσει ή να το αγοράσει, αλλά έχουμε κάθε δικαίωμα να κράζουμε τον δημιουργό του, την BMW, που μας τα είχε κάνει τσουρέκια παλιότερα για τα "απόλυτα μηχανήματα" οδήγησης και σήμερα πασάρει στο πόπολο ActiveTourer και X1.
:svivhaha:
Γιατί να μην κράζουμε δηλαδή κάτι αν είναι βλακεία; :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#365219 Και γιατί ταυτίζεσαι με τα σλόγκαν που επιλέγει κάθε εταιρία? Απόλυτο μηχάνημα λεέι η bmw, τhe best or nothing λέι η merc, das auto λέει η vw κάτι άλλο λενε οι άλλες. Πρέπει να πω ότι με κάθε σλόγκαν η εταιρία μου πρήζει το κεφάλι? Το active tourer είναι εκεί που είναι και το touran και η b class. Μια κατηγορία αυτοκινήτων που ικανοποιεί κάποιους για συγκεκειμένους λόγους. Προσωπικά μου αρέσει πιο πολύ από τα ανωτέρω. Θα μου πεις 27 - 29 χιλ? Εκεί θα σου πω ότι είναι θέμα πόσα έχει και πόσα θέλει να δώσει ο καθένας. Άλλος αγοράζει golf , άλλος 308, και άλλος Α class.
υ.γ. και η Χ1 είναι μια χαρά ιμο και μάλλον αρκετά επιτυχημένη πορεία έχει. Δίνει συγκεκριμένα πράγματα σε αυτόν που την επιλέγει. Αν εσύ θες να μπαίνεις με τα 1000 πάρε elise που αρέσκεται και ο pop :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#365289
Kon5 έγραψε:Μια χαρά είναι το active πολύ πιο ωραίο από touran και b class. Αυτό που θέλετε να είναι όλα όπως σας αρέσουν δεν το καταλαβαίνω (με ξεπερνά που είναι της μοδός στο φόρουμ η φράση και θα έλεγε και ο g8888 :shifty: ) . Για την κατηγορία του είναι ωραίο. Όποιος θέλει άλλα καλούπια προσπερνά και πάει σε άλλες κατηγορίες.


Είδες πόσο κάνει ένα;;; :lol: :lol:

Δεν είναι το πρόβλημα αν είναι καλό αμάξι ή όχι... Απλά πως βρίσκεις το ίδιο καλά στα μισά λεφτά... :iconcool: ΟΚ, τα πλαστικά ίσως (ίσως λέω) δεν είναι τόσο μαλακά και (το βασικότερο) δεν έχει την προπέλα στο τιμόνι! :iconcool:

Δεν μπορώ να φανταστώ τι το καλύτερο (εκτός από το σήμα) έχει η 216d με 35Κ από ένα πχ 3008 1,6d με 28Κ... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#365299 Και το a class μπορεί να κάνει 27κ ενώ το golf 21κ σε ντίζελ και μπορεί να είναι τα ίδια και εκεί να πεις ότι πληρώνεις το αστέρι. Ε αφού ο άλλος θέλει το αστέρι τί ζόρι τραβάς εσύ ρε Μάρκο :lol: Αν εσύ προτιμάς το 3008 πάρε αυτό. Ο άλλος θέλει 2 active καλά κάνει αυτός πληρώνει. Όλα καλά είναι παίδες όποιος έχει λε πακέτ παίρνει ό,τι θέλει. Κράζεις θαυμάζεις παλιοπροπελάτε πατέρα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#365312
Kon5 έγραψε:Και το a class μπορεί να κάνει 27κ ενώ το golf 21κ σε ντίζελ και μπορεί να είναι τα ίδια και εκεί να πεις ότι πληρώνεις το αστέρι. Ε αφού ο άλλος θέλει το αστέρι τί ζόρι τραβάς εσύ ρε Μάρκο :lol: Αν εσύ προτιμάς το 3008 πάρε αυτό. Ο άλλος θέλει 2 active καλά κάνει αυτός πληρώνει. Όλα καλά είναι παίδες όποιος έχει λε πακέτ παίρνει ό,τι θέλει.


Ε προφανώς... και όποιος θέλει μπορεί να σπάει πλάκα... Ελεύθερη χώρα δεν είμαστε;;; :iconcool: :lol: :twisted: Και 27Κ η Α180d, με τον εξοπλισμό του golf;;; :svivhaha:

Kon5 έγραψε: Κράζεις θαυμάζεις παλιοπροπελάτε πατέρα :shifty:


Το ήξερα! :rant: Άτιμε! :rant: Εγώ πήρα όμως σωστή (= πισωκούνα και χωρίς χώρους :lol: ) και την πλήρωσα φθηνότερα από Jazz 5ετίας... :twisted: :rtfm: beat that! :twisted:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#405135 Εδώ είναι η αρχική αναφορά.
viewtopic.php?f=9&t=54&start=7605

Η συνέχεια του χτυπημένου κουζινέτου στο μοτέρ του 21 Quadra μετά από 500 χλμ που έχω κάνει από το - μπάλωμα - του, και φωτό από τα κουζινέτα - λείπουν τα μέταλλα από μία μπιέλα γιατί είχαν παραπέσει κάπου.

Εικόνα

Εικόνα


Aυτά είναι τα μέταλλα των μπιελών που αλλάχτηκαν με άλλα μεταχειρισμένα από άλλο ίδιο μοτέρ, φαίνεται καθαρά το αρπαγμένο που είχε γυρίσει περίπου 30ο επάνω στο κομβίο, η αντλία λαδιού είναι γραναζωτή και έλλειπε ένα μικρό κομμάτι από ένα δόντι.

Άλλαξα τα καπάκια της και τα γρανάζια από την αντλία του άλλου μοτέρ, μετρήθηκαν τα διάκενα και τώρα είναι όλα σωστά. μπήκε λάδι 15/50 το οποίο θα αλλάξω στα 1000 χλμ, έχω βάλει και motorkote, και το μοτέρ τουρμπίζει κανονικά χωρίς χτυπήματα και διαμαρτυρίες, κρατάει σωστή πίεση αν και με ανεβασμένη λίγο την θερμοκρασία του λαδιού λόγω του ιξώδους.

Σήμερα μπήκε και σε laptop που έχει διαγνωστικό για αυτό το αυτοκίνητο και το μοτέρ είναι υγιέστατο, συμπίεση 205 psi παρόλο που έχει 345.000 χλμ και στατική συμπίεση μόνο 8.5:1, δεν έχει κρατήσει καμμία βλάβη πουθενά, τα μπέκ είναι ΟΚ, ρελαντί 780σαλ, το TPS είναι ΟΚ, θερμοκρασία νερού ήταν 78c και το λάδι 95c, περιμέναμε στεναχώριες από κρατημένες βλάβες, σφάλματα αισθητήρων κλπ σφάλματα από την παλαιότητα του αυτοκινήτου ( 1992 ) και από την πολύ και σκληρή χρήση αλλά δεν...δείχνει ότι έχει πολύ ψωμί ακόμα, θυμίζω ότι είναι Renault που παθαίνουν βλάβες κλπ, κλπ.

Ο στρόφαλος στο κομβίο που είχε γυρίσει το κουζινέτο έδειχνε ένα πολύ μικρό ( ανεπαίσθητο ) οβάλ, το μετρήσαμε με plastigage αλλά επειδή δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα αφού δεν θέλαμε να ανοίξουμε το μοτέρ το περιποιηθήκαμε με ντουκόχαρτο και λάδι Νο 1000άρι - 1500άρι και 2000 και είπαμε ότι γίνει, μετρώντας συνεχώς με plastigage, τελικά το συμμαζέψαμε κατά το δυνατόν, ευτυχώς που ο στρόφαλος είναι ατσάλινος αλλιώς θα είχε καταστραφεί.

Θα δείξει η συνέχεια τώρα πως θα πάει.

Για όσους δεν γνωρίζουν το plastigage είναι σαν τρίχες συνθετικής πλαστελίνης, βάζεις μια στο κουζινέτο και το σφίγγεις στην ροπή του κατασκευαστή και στη συνέχεια το ανοίγεις και μετράς το πλάτος της πλατελίνης που έχει αλλάξει σχήμα από την πίεση τπου σφιξίματος.

Το πλάτος της το μετράς με το τυπωμένο ταμπελάκι που περιέχεται στη συσκευασία και σου δείχνει τα εσωτερικά διάκενα που υπάρχουν μεταξύ μετάλλου και κομβίου. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος να μετρήσει κανείς σωστά τα διάκενα που ορίζει ο κατασκευαστής του κινητήρα.

https://www.google.gr/search?q=plastiga ... 80&bih=926
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#405442
markvag έγραψε:
cosneo έγραψε:M
Αν αφήσω καμιά λακουβα και κανα καρφί για τους άλλους... έχω ήδη δύο κλαταρισματα και έρχεται και το τρίτο απ' ότι βλέπω....



Σε τρώω με το ένα χέρι! 2 κλαταρίσματα σε 1 μήνα! :superman: :vava:

Το πρώτο ήταν παλιό καρφί που δεν έγινε σωστή επισκευή και ξαφνικά (στο ταξίδι για Δράμα με τα παιδιά στην ονειρούπολη :vava: ) άρχισε να χάνει και το άλλο καινούριο καρφί. Ευτυχώς σε διαφορετικά λάστιχα...

Σου μπάλωσαν τα λάστιχα?
Τί διαστάσεις έχεις? Στη Γερμανία επιτρέπεται μπάλωμα σε λάστιχα μεγάλων ταχυτήτων μόνο από ειδικά συνεργεία , όπου το λάστιχο μπαίνει επεξεργάζεται για μισή ώρα κτλ. Δλδ ένας κοινός λαστιχάς δεν μπορεί να το κάνει. Τα στέλνουν σε κεντρικά...

Το λέω γιατί έπαθα κ εγώ χθες κ μου το είπε ο λαστιχάς κ δεν τον πίστευα, έως ότου τηλεφώνησα μεγάλη αλυσίδα ελαστικών κ μου είπαν το ίδιο...

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By markvag
#405479
PeterPan έγραψε:
markvag έγραψε:
cosneo έγραψε:M
Αν αφήσω καμιά λακουβα και κανα καρφί για τους άλλους... έχω ήδη δύο κλαταρισματα και έρχεται και το τρίτο απ' ότι βλέπω....



Σε τρώω με το ένα χέρι! 2 κλαταρίσματα σε 1 μήνα! :superman: :vava:

Το πρώτο ήταν παλιό καρφί που δεν έγινε σωστή επισκευή και ξαφνικά (στο ταξίδι για Δράμα με τα παιδιά στην ονειρούπολη :vava: ) άρχισε να χάνει και το άλλο καινούριο καρφί. Ευτυχώς σε διαφορετικά λάστιχα...

Σου μπάλωσαν τα λάστιχα?
Τί διαστάσεις έχεις? Στη Γερμανία επιτρέπεται μπάλωμα σε λάστιχα μεγάλων ταχυτήτων μόνο από ειδικά συνεργεία , όπου το λάστιχο μπαίνει επεξεργάζεται για μισή ώρα κτλ. Δλδ ένας κοινός λαστιχάς δεν μπορεί να το κάνει. Τα στέλνουν σε κεντρικά...

Το λέω γιατί έπαθα κ εγώ χθες κ μου το είπε ο λαστιχάς κ δεν τον πίστευα, έως ότου τηλεφώνησα μεγάλη αλυσίδα ελαστικών κ μου είπαν το ίδιο...

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk


Όχι, εμένα μου τα μπάλωσε μια χαρά... :hmmm: Και μέχρι στιγμής δεν έχει χάσει καθόλου αέρα...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#405603
markvag έγραψε:
PeterPan έγραψε:
markvag έγραψε:
cosneo έγραψε:M
Αν αφήσω καμιά λακουβα και κανα καρφί για τους άλλους... έχω ήδη δύο κλαταρισματα και έρχεται και το τρίτο απ' ότι βλέπω....



Σε τρώω με το ένα χέρι! 2 κλαταρίσματα σε 1 μήνα! :superman: :vava:

Το πρώτο ήταν παλιό καρφί που δεν έγινε σωστή επισκευή και ξαφνικά (στο ταξίδι για Δράμα με τα παιδιά στην ονειρούπολη :vava: ) άρχισε να χάνει και το άλλο καινούριο καρφί. Ευτυχώς σε διαφορετικά λάστιχα...

Σου μπάλωσαν τα λάστιχα?
Τί διαστάσεις έχεις? Στη Γερμανία επιτρέπεται μπάλωμα σε λάστιχα μεγάλων ταχυτήτων μόνο από ειδικά συνεργεία , όπου το λάστιχο μπαίνει επεξεργάζεται για μισή ώρα κτλ. Δλδ ένας κοινός λαστιχάς δεν μπορεί να το κάνει. Τα στέλνουν σε κεντρικά...

Το λέω γιατί έπαθα κ εγώ χθες κ μου το είπε ο λαστιχάς κ δεν τον πίστευα, έως ότου τηλεφώνησα μεγάλη αλυσίδα ελαστικών κ μου είπαν το ίδιο...

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk


Όχι, εμένα μου τα μπάλωσε μια χαρά... :hmmm: Και μέχρι στιγμής δεν έχει χάσει καθόλου αέρα...

επειδή και εγώ την είχα ξαναπάθει στο ίδιο λάστιχο κ δεν το ήξερα αυτό, είπα στον έλληνα που μου φυλά τις ζάντες (τότε το κατάλαβα, όταν αλλάζαμε τα σετ) να πάει στον άλλον έλληνα που έχει το βουλκανιζατέρ να το φτιάξει... κ μεταξύ ελλήνων έγινε η δουλειά κ δε μου είπε "κοίτα δεν γίνεται κτλ".

τώρα που πήγα εγώ κατευθείαν κ ο έλληνας που ξέρω έλλειπε, μου είπαν πως είναι η διαδικασία...

στην Ελλάδα ίσως κ εγώ να το ξαναμπάλωνα. αλλά μιας που εγώ τρέχω όσο μπορώ κ αντέχω >200 χαω, μιας που θα έχω 2 μπαλώματα κ το 2ο ήταν κοντά στο πλάι, μιας κ έχω πλέον οικογένεια κ δε θέλω να πάω από λάστιχο είπα να το αλλάξω για 100€

και στην Αγγλία που έπαθε λάστιχο η :inlove: του αδερφού μου σε 19άρα ζάντα, το άλλαξαν...