Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#818176 Κυριοι θα ηθελα την γνωμη σας, εχω 14αρες ζαντες Tecnomagnesio, ειναι αυτες:

Εικόνα

και απο τα πλαγια δειχνουν ετσι:

Εικόνα

Το θεμα ειναι πως σε παρκαρισμα σε πολη αναγκαστικα πας κοντα σε πεζοδρομιο και ειναι θεμα χρονου οι γρατζουνιες στις ''ακτινες'' (που εξεχουν αλλωστε εκ κατασκευης) και στην στεφανη.

Εικόνα

Επειδη ηρθε ο καιρος να τις βαψω και μεσα στην ολη δουλεια σκεφτηκα εαν γινεται να γινει μετατροπη, να πανε οι ακτινες πιο μεσα ετσι ωστε δεν θα υπαρχει θεμα να γρατζουνιστουν στο παρκαρισμα (την στεφανη θα βαλω την ειδικη λωριδα) δηλαδη να μοιαζουν καπως ετσι:

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Θα υπαρχει δηλαδη καποιο κενο:

Εικόνα

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1) ειναι ασφαλες; ναι μεν ο τεχνιτης που θα κανει την μετατροπη ειναι πασιγνωστος στον χωρο και ασχολειται μονο με ζαντες αλλα οσο να ειναι εχω μια αμφιβολια.
2) Αλλαζει το οφσετ; Θα αλλαξει και η οδηγικη συμπεριφορα του αμαξιου στις στροφες;
Εχω 32αρο τιμονι (το εργοστασιακο ηταν 35αρι αρα ηδη ειναι ''πιο σφιχτο'' στο γυρισμα, καλο στις στροφες αλλα λιγο πιο ζορι στο παρκαρισμα).

ΥΓ: Νεες ζαντες συν τοποθετηση γυρω στα 620 ευρω αρα το ξεχναμε για αγορα καινουργιων.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#818178 το ξεχνας.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#818182 Αν κατάλαβα καλά θα κόψει τις ακτίνες και θα τις κολλήσει πιο μεσα;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#818197
drdino έγραψε:Αν κατάλαβα καλά θα κόψει τις ακτίνες και θα τις κολλήσει πιο μεσα;



:s_yes

Απορια.

Υπαρχει επαγγελματίας , πασιγνωστος κιολας, που θα προτεινει τετοιου ειδους πατεντα σε πελατη του; :dizzy:

Στο καταστημα του εννοω, οχι στο επισκεπτηριο των φυλακωνε. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#818272
drdino έγραψε:Αν κατάλαβα καλά θα κόψει τις ακτίνες και θα τις κολλήσει πιο μεσα;


Ναι.
Δεν ξερω τιμη κλπ απλα μια ιδεα εχω και το συζηταω εαν γινεται με σκεπτομενος την Ασφαλεια φυσικα, το τελευταιο το λεω γιατι εχω δει και στραπατσαρισμενες ζαντες να τις πανε για επισκευη-γεμισμα κλπ.

Ετσι οπως ειναι τωρα πρωτα βρισκουν οι ακτινες στο πεζοδρομιο και γινεται η γρατζουνια με την μια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#818290 Τις ακτίνες θα κόψει ή το στεφάνι; Το πρώτο μου μοιάζει εφιάλτης μετά να το πετύχεις ίσιο.
Δεν θα το έκανα για κανένα λόγο πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#818308
Anonymous Founder έγραψε:Το πρώτο μου μοιάζει εφιάλτης μετά να το πετύχεις ίσιο.
Δεν θα το έκανα για κανένα λόγο πάντως.


Τις ακτινες, θεωρητικα θα κοντυνουν και θα πανε λιγο πιο μεσα να μην εξεχουν, εχουν που να πατησουν.
Θα τραβηξω αυριο μια καλυτερη φωτογραφια απο κοντα.

Απο αναζητηση βρηκα αυτες που μοιαζουν σε αυτην που εχω:

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Οι δικες μου σιγουρα θελουν στοκαρισματα-βαψιμο κλπ αλλα σε παρκαρισμα σε πολη ειναι θεμα ημερων να γρατζουνιστουν παλι αρα τσαμπα κοπος-εξοδα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#818340 Πάρε ένα σπρέι στο ίδιο χρώμα και βάψ'τες μόνος σου.
Παράλογο να δώσεις τόσα λεφτά για κάτι που παίζει και να μην γίνει σωστά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#818865 Κάτι σαν αυτό που λες κάνανε παλιά στα σκαθάρια σε σιδερένια ζάντα, κόβανε τη στεφάνη και την κολλάγανε ανάποδα έτσι ώστε να βγει πιο έξω το λάστιχο και να μεγαλώσει το μετατρόχιο και για να κρατάει καλύτερα και για αισθητικούς λόγους. Σε σύγχρονη ζάντα απλά όχι, ακόμα κι αν γίνει και είναι ίσιο θα έχεις αδύνατα σημεία που μπορεί να αστοχήσουν, μπερδεμένο βάρος/ζ'υγισμα, αλλαγή συμπεριφοράς και φθορών. Είτε θα το αποδεχτείς, θα προσέχεις λίγο παραπάνω και θα τις πηγαίνεις για περιποίηση βάψιμο όποτε χρειάζεται είτε θα πάρεις άλλες ζάντες με πατούρα όπως το λένε. Βέβαια σε αυτές αν έχεις λεπτό λάστιχο που δεν εξέχει και χωρίς προστασία θα βρίσκει πρώτα η πατούρα.... Που είναι πιο λεπτό/ασθενές σημείο και ίσως να λυγίσει/ραγίσει.
Παρεπιπτόντως έχω αδυναμία στις ζάντες με πατούρα. Κατά προτίμηση με 5 ακτίνες.... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#818868
sknipper έγραψε:έχω αδυναμία στις ζάντες με πατούρα. Κατά προτίμηση με 5 ακτίνες.... :inlove:


φωτό ; :eat:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#818872 Εικόνα