Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#538621 Καλημέρα. Είμαι κάτοχος ενός Opel Astra 2004 μοντέλο. Τον τελευταίο καιρό έχω μειωμένη απόδοση στο καλοριφέρ. Το βάζω στους 27 βαθμούς και την ένταση του αέρα στο τέρμα και ίσα που βγαίνει χλιαρός αέρας. Το είχα πάει στο μηχανικό μου και με νερό της βρύσης κάναμε ένα καθαρισμό στο ψυγείο του καλοριφέρ. Βγήκαν μερικά τερατάκια από εκεί και η απόδοση βελτιώθηκε αρκετά αλλά μετά από 2 μέρες το πρόβλημα εμφανίστηκε πάλι.
Να σημειώσω ότι δεν έχω πρόβλημα με τον θερμοστάτη καθώς οι θερμοκρασίες μου είναι κανονικές και η αντλία νερού είναι τεσσάρων χρόνων και έχει 30.000 χλμ. περίπου.
Το θέμα πιστεύω οφείλεται ξεκάθαρα στο ψυγείο καλοριφερ. Σκέφτομαι σε πρώτη φάση να βάλω κάποιο radiator flush. Καλά λόγια έχω ακούσει για τα Protec και για τα Liqui Molly. Ποια η γνώμη σας για τα καθαριστικά ψυγείου; Ενδείκνυνται για την περίπτωση μου ή καλύτερα να το αναλάβει μηχανικός ψυγείων;

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#538632
bill33 έγραψε:Μήπως έχει κολλήσει κλειστή η βάνα του ψυγείου του καλοριφέρ;
Αυτό που το βλέπεις; Από την εξωτερική μεριά του ψυγείου; Γιατί για να έχεις πρόσβαση στο ψυγείο πρέπει να αφαιρέσεις όλο το ταμπλό στο αυτοκίνητο μου. Ένας φίλος μου έλεγε για μια βαλβίδα που συνήθως βουλώνει και αυτή συνήθως αλλάζουν.

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#538644
bill33 έγραψε:Μήπως έχει κολλήσει κλειστή η βάνα του ψυγείου του καλοριφέρ;
Δεν είναι σίγουρο ότι υπάρχει τέτοια βάνα, σπανίζει πλέον...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#538663 Πρέπει να βάζατε νερό της βρύσης για πολύ καιρό και να έχει πιάσει άλατα, έπρεπε να το περιμένετε, αυτή είναι κακώς εννοούμενη οικονομία και θα την πληρώσετε μαζεμένη τη ζημιά.

Αν δεν θέλεις να αλλάξεις το ψυγείο του καλοριφέρ πήγαινε σε μαγαζί που καθαρίζει ψυγεία εντός κυκλωματος με μηχάνημα που κάνει κυκλοφορία με καθαριστικά ψυγείων σε όλο το κύκλωμα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#538664
drdino έγραψε:
bill33 έγραψε:Μήπως έχει κολλήσει κλειστή η βάνα του ψυγείου του καλοριφέρ;
Δεν είναι σίγουρο ότι υπάρχει τέτοια βάνα, σπανίζει πλέον...

:oops:
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#538672
21 quadra έγραψε:Πρέπει να βάζατε νερό της βρύσης για πολύ καιρό και να έχει πιάσει άλατα, έπρεπε να το περιμένετε, αυτή είναι κακώς εννοούμενη οικονομία και θα την πληρώσετε μαζεμένη τη ζημιά.

Αν δεν θέλεις να αλλάξεις το ψυγείο του καλοριφέρ πήγαινε σε μαγαζί που καθαρίζει ψυγεία εντός κυκλωματος με μηχάνημα που κάνει κυκλοφορία με καθαριστικά ψυγείων σε όλο το κύκλωμα.
Μα δεν είναι θέμα οικονομίας τα 2 ευρώ για το απιονισμένο νερό. Σε επίσημη αντιπροσωπεία έβαζαν νερό βρύσης. Σε ερώτηση μου αν είναι σωστό είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Με τα συγκεκριμένα καθαριστικά αν ακολουθήσω τις οδηγίες χρήσης θα έχω αποτέλεσμα ή το σωστότερο είναι να πάω σε συνεργείο ψυγείων;

< Note 4 >