Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By otso
#533555 Εχω την εντυπωση οτι δεν εχουμε τετοιο θεμα .
Ζυγοσταθμιση
Οταν αλλαξα λαστιχα ολα ενταξει , την πρωτη φορα που εβγαλα τα μπροστινα ζαντολαστιχα εχασε την ζυγοσταθμιση στα
118 με 122 ειχα προβλημα στο τιμονι ,πηγα και του καναμε ζυγοσταθμιση ολα καλα .
Την δευτερη φορα που χρεαστηκε να βγαλω τα μπροστινα ζαντολαστιχα ξαναεχασε την ζυγοσταθμιση στα 115 με 125 χλμ
ξανα μανα ζυγοσταθμιση αλλα το προβλημα παραμενει .
Μιλαμε για το ιδιο Βουλκανιζατερ με μηχανημα περσινο που υποτιθεται οτι ειναι τελειο.
Αν εχουν προβλημα τα πισω πως το καταλαβαινουμε;
μηπως πρεπει να τα κανω και τα 4;

Ευθυγράμμιση
Το αμαξι ηταν τρενο
οταν αλλαξαμε σινεμπλοκ χρειαστηκε ευθυγραμμιση , φυσικα πηγαμε στον καλυτερο ετσι λενε ολοι .Απο τοτε το αμαξι αντι να βαραινει το τιμονι οσο αυξανεις ταχυτητα μετα τα 100 ελαφραινει , οχι πολυ αλλα νοιωθεις δυσαρεστα και οχι στιβαρο το αμαξι να σε εμπνέει για μεγαλες ταχυτητες , ισως να φταιει και οτι χρειαζεται αμορτισερ βεβαια.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#533639
otso έγραψε:Εχω την εντυπωση οτι δεν εχουμε τετοιο θεμα .
Ζυγοσταθμιση
Οταν αλλαξα λαστιχα ολα ενταξει , την πρωτη φορα που εβγαλα τα μπροστινα ζαντολαστιχα εχασε την ζυγοσταθμιση στα
118 με 122 ειχα προβλημα στο τιμονι ,πηγα και του καναμε ζυγοσταθμιση ολα καλα .
Την δευτερη φορα που χρεαστηκε να βγαλω τα μπροστινα ζαντολαστιχα ξαναεχασε την ζυγοσταθμιση στα 115 με 125 χλμ
ξανα μανα ζυγοσταθμιση αλλα το προβλημα παραμενει .
Μιλαμε για το ιδιο Βουλκανιζατερ με μηχανημα περσινο που υποτιθεται οτι ειναι τελειο.
Αν εχουν προβλημα τα πισω πως το καταλαβαινουμε;
μηπως πρεπει να τα κανω και τα 4;

Ευθυγράμμιση
Το αμαξι ηταν τρενο
οταν αλλαξαμε σινεμπλοκ χρειαστηκε ευθυγραμμιση , φυσικα πηγαμε στον καλυτερο ετσι λενε ολοι .Απο τοτε το αμαξι αντι να βαραινει το τιμονι οσο αυξανεις ταχυτητα μετα τα 100 ελαφραινει , οχι πολυ αλλα νοιωθεις δυσαρεστα και οχι στιβαρο το αμαξι να σε εμπνέει για μεγαλες ταχυτητες , ισως να φταιει και οτι χρειαζεται αμορτισερ βεβαια.


Αν έχουν πρόβλημα τα πίσω τρέμει το ταμπλό.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#533674 ... και το νιώθεις στον πισινό κι όχι τόσο στο τιμόνι.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#533836 Γιατί να μην κάνει κάποιος ζυγοστάθμιση και στις πίσω ζάντες;Θα είναι και έτοιμος να κάνει και τα μπρος πίσω όποτε θέλει.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#533862
otso έγραψε:για τα λεφτα ισως;
ποτε δεν εχω κανει τα μπρος πισω.

10€?Τόσο χρεώνουν εδώ για ζυγοστάθμιση σε κάθε άξονα.
Γιατί χάνεις την ζυγοστάθμιση κάθε φορά που βγάζεις τις ζάντες απο το αμάξι;Κάνεις ζυγοστάθμιση επί του αυτοκινήτου;
Άβαταρ μέλους
By otso
#533927
bill33 έγραψε:
otso έγραψε:για τα λεφτα ισως;
ποτε δεν εχω κανει τα μπρος πισω.

10€?Τόσο χρεώνουν εδώ για ζυγοστάθμιση σε κάθε άξονα.
Γιατί χάνεις την ζυγοστάθμιση κάθε φορά που βγάζεις τις ζάντες απο το αμάξι;Κάνεις ζυγοστάθμιση επί του αυτοκινήτου;


10 ε τον αξονα και δω.

εχω κανει 2 φορες 20ε , αν κανω παλι και στα 4 άλλα 20 ε , παμε 40 αυτην την δουλεια θα κανουμε;

οχι στο αυτοκινητο μπιλλ , ιδεα δεν εχω τι κανουν οταν τις βγαζουν τα μαστορια .

Ρε ιταλακια στην τελευταια ζυγοσταθμιση δεν την πετυχανε , ειναι δυνατον να καναν λαθος ; εσυ που ησουν και θα εισαι βουλκανιζατερας;
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#533967 Ξέρει κάποιος να μας πει αν υπάρχουν κάποια στανταρντ/προδιαγραφές για τη ζυγοστάθμιση σε κάθε τροχό, όταν π.χ βάζουμε νέα ελαστικά. Ας πούμε σε τι ταχύτητα πρέπει να περιστραφεί, τι ανοχή επιτρέπεται, είναι διαφορετική εμπρός-πίσω?

Όταν άλλαζα ελαστικά και ζάντες, καθώς πήγε ο τεχνικός να τοποθετήσει τους τροχούς της μιας πλευράς, ένας νεαρός που μάλλον έχει σχέση με το αφεντικό (γαμπρός?) και είχε κάνει μόνο τη ζυγοστάθμιση, του λέει "αυτή πίσω"! Θεωρώ προφανές το γιατί ... Είπα να το καταπιώ, το αφεντικό είναι σοβαρός επαγγελματίας, σε 2 χρονια κάνουν δωρεάν αλλαγή, είχαν κάνει και ζυγοστάθμιση.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#533979
Adriver έγραψε:Ξέρει κάποιος να μας πει αν υπάρχουν κάποια στανταρντ/προδιαγραφές για τη ζυγοστάθμιση σε κάθε τροχό, όταν π.χ βάζουμε νέα ελαστικά. Ας πούμε σε τι ταχύτητα πρέπει να περιστραφεί, τι ανοχή επιτρέπεται, είναι διαφορετική εμπρός-πίσω?

Όταν άλλαζα ελαστικά και ζάντες, καθώς πήγε ο τεχνικός να τοποθετήσει τους τροχούς της μιας πλευράς, ένας νεαρός που μάλλον έχει σχέση με το αφεντικό (γαμπρός?) και είχε κάνει μόνο τη ζυγοστάθμιση, του λέει "αυτή πίσω"! Θεωρώ προφανές το γιατί ... Είπα να το καταπιώ, το αφεντικό είναι σοβαρός επαγγελματίας, σε 2 χρονια κάνουν δωρεάν αλλαγή, είχαν κάνει και ζυγοστάθμιση.


ποιο ειναι το προβλημα?