Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#503042
JimClark έγραψε:Εγώ που ρώτησα για την τράτα μου , μου είπαν "όχι πάνω από 200"
Είπα ΟΚ κ έφυγα :lol:


Γιατί πιάνει 200;;; :lol: :lol:

Γκρεμοί δεν πιάνουν... :lol: :lol: :shifty: :shifty: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#504089 Με μπέρδεψαν τώρα αυτές οι θεωρίες ... Εγώ ήξερα αυτό με προσεκτική χρήση και όσο ανεβαίνουν τα συνολικά χιλιόμετρα πιο πολλές στροφές

Αλλά αυτό με τους σύντομους θερμικους κύκλους έχει νόημα και λέω μπας και πάω με αυτό.

Έχω κάνα δίμηνο μέχρι να έρθει ο νέος THP , ελπίζω να βγάλω άκρη.

Το ότι θα είναι αυτόματο κάνει λίγο πιο δύσκολο το θέμα , αν πρέπει να βάζω χέρι δηλαδή στην επιλογή σχέσεων.
Επίσης, start stop, το αφήνουμε, το κόβουμε...;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#504109 Γω το βγάζω εκτός το σύστημα αν δεν έχει περάσει 5λεπτο να ζεσταθεί ο κινητήρας, (πολλές φορές κ το ίδιο το συστημα ελέγχει αν "κάνει" να κλείσει και δεν κλείνει). Όπως κ σε μεγάλα χρονικά γκαζωμένα διαστήματα δεν το σβήνω κατευθείαν.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#504258
JimClark έγραψε:Γω το βγάζω εκτός το σύστημα αν δεν έχει περάσει 5λεπτο να ζεσταθεί ο κινητήρας, (πολλές φορές κ το ίδιο το συστημα ελέγχει αν "κάνει" να κλείσει και δεν κλείνει). Όπως κ σε μεγάλα χρονικά γκαζωμένα διαστήματα δεν το σβήνω κατευθείαν.



στο 500ακι μας 95, ειδικα τον χειμωνα δεν ενεργοποιεί το start stop, αν δεν εχει ανεβασει θερμοκρασια ο κινητήρας. (το κανει σχετικα γρηγορα αυτό βεβαια). Στην αστικη κινηση παντως εάν τα φαναρια είναι κοντα και η κυκλοφορια μεγαλη το βγαζω εκτος γιατι λυπάμαι να δουλευει η μιζα κάθε λεπτο... δεν γλυτώνεις τιποτα από καυσιμο...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#504262 αν είναι φανάρι που ξέρεις οτι θα κάτσεις κανα λεπτό ναι. Αν είσαι σε φάση που στη σειρά περιμένουν αμάξια να προχωρήσουν π.χ. σε στροφή χωρίς φανάρι, και προχωράς αμάξι - αμάξι κάθε 5 δεύτερα, εκεί όχι.