Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#592277 Δύο λύσεις για κρεμασμένο ύφασμα, σύμφωνα με τον ταπετσέρη:
-τσόχα
-ύφασμα με υπόστρωμα αφρολέξ (όπως και το εργοστασιακό)

Τιμή ίδια, σύμφωνα με τον ίδιο η τσόχα είναι πιο ανθεκτική και δεδομένου ότι το αμάξι δεν μπαίνει σε γκαράζ το ύφασμα/αφρολέξ θα κρεμάσει ξανά. Από την άλλη, το εργοστασιακό κράτησε 15 χρόνια σχεδόν. Εγώ θα έβαζα μάλλον το ύφασμα, έχει κανείς διαφορετική εμπειρία;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#592278 Στο 307; Εγώ θα πήγαινα στην λύση με το ύφασμα, θεωρώ πως δεν θ'ασχοληθείς ξανά, γιατί θ' αντέξει πολύ παραπάνω από το εργοστασιακό αν γίνει καλή δουλειά.
Το παλιό έχει γίνει χάλι; Με καμιά πατέντα να βάλεις βενζινόκολλα μήπως επισκευασθεί;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#592279 Nαι, στο 307. Πρέπει να βγει για να κολληθεί σωστά, η τοπική επισκευή δεν έχει νόημα γιατί ό,τι έχει μείνει θα ξεκολλήσει κι αυτό. Αν ήμουν Ελλάδα θα το πάλευα μόνος μου έτσι για το χαβαλέ.

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, και τα μισά να κρατήσει μια χαρά θα είναι.
Άβαταρ μέλους
By krom
#592280 Σε 307 αυτό? Στο с4 στα 12 χρόνια κρέμασε όλο, άλλαξα όλο το ύφασμα μαζί με το αφρολέξ. Το εργοστασιακό χαρτόνι είναι κολλημένο στον μεταλλικό ουρανό και το αφρολέξ με τον καιρό λιώνει εντελώς, γίνεται κομματάκα και κρεμάει το ύφασμα. Γίνεται να το φτιάξεις φθηνά diy, αλλά θέλει τρίψιμο το σαπιο αφρολέξ και δεν είχα χώρο. Ο ταπετσέρης πήρε 120ε, το νέο ύφασμα σε χρώμα είναι ίδιο με το παλιό, λίγο πιο παχύ και λιγάκι το σχέδιο διαφορετικό αλλά οκ, φαίνεται σαν εργοστασιακό.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#592303
krom έγραψε:Σε 307 αυτό? Στο с4 στα 12 χρόνια κρέμασε όλο, άλλαξα όλο το ύφασμα μαζί με το αφρολέξ. Το εργοστασιακό χαρτόνι είναι κολλημένο στον μεταλλικό ουρανό και το αφρολέξ με τον καιρό λιώνει εντελώς, γίνεται κομματάκα και κρεμάει το ύφασμα. Γίνεται να το φτιάξεις φθηνά diy, αλλά θέλει τρίψιμο το σαπιο αφρολέξ και δεν είχα χώρο. Ο ταπετσέρης πήρε 120ε, το νέο ύφασμα σε χρώμα είναι ίδιο με το παλιό, λίγο πιο παχύ και λιγάκι το σχέδιο διαφορετικό αλλά οκ, φαίνεται σαν εργοστασιακό.


Thanks, έδωσα κατεύθυνση για γκρι ύφασμα+αφρολέξ. Μας ζήτησαν 110 ευρώ, εντυπώσεις την Δευτέρα που θα είναι έτοιμο.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#592402 Συμφωνώ, από την άλλη κάτι σαν τσόχα είχε το 406 και δεν κρέμασε ποτέ στα σχεδόν 20 χρόνια, οπότε καταλαβαίνω τι εννοεί ο μάστορας. Επειδή όμως ήθελα κάτι κλασάτο για να ταιριάζει με την ξύλινη επένδυση στο ταμπλό, επέλεξα το ύφασμα :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#593061 Πρόσφατα μπήκα σε ταξί που είχε στηρίξει τον ουρανό που είχε κρεμάσει με μερικές δεκάδες πολύχρωμες πινέζες. Μου είπε ότι δεν πέφτουν. Φαντασμαγορικό και πολύ βολικό για να απασχοληθεί η κόρη μου μετρώντας πόσες πινέζες από το κάθε χρώμα (την πήγαινα οδοντίατρο).
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#593106 Δέρμα ή δερματίνη δε θα μπορούσε να μπει; :oops:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#593138
sknipper έγραψε:Πρόσφατα μπήκα σε ταξί που είχε στηρίξει τον ουρανό που είχε κρεμάσει με μερικές δεκάδες πολύχρωμες πινέζες. Μου είπε ότι δεν πέφτουν. Φαντασμαγορικό και πολύ βολικό για να απασχοληθεί η κόρη μου μετρώντας πόσες πινέζες από το κάθε χρώμα (την πήγαινα οδοντίατρο).
Ε ήθελε μια φωτογραφία αυτό....
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#593147 Αυτό που γράφετε για αφρολέξ δεν ξέρω αν υπάρχει παντού. Για corolla δεν μου ανέφεραν αφρολέξ και είχα καταλάβει ότι το ύφασμα κολάει στο σκληρό καλούπι ("χαρτόνι"?) που εφαρμόζει στην οροφή, την επιφάνεια του οποίου θα έτριβε πριν βάλει βενζινόκολλα να κολλήσει το νέο ύφασμα. Πλήρωσα την αλλαγή υφάσματος, 150 Ευρω χωρίς ΦΠΑ ... στην τουριστική επαρχία είναι παχιές οι μύγες.

Σε άλλης μάρκας αυτοκίνητο έχω ακούσει ότι ήταν σάπιο και το υλικό κάτω από το ύφασμα και τα άλλαξαν μαζί.

Υ.Γ. Οι πινέζες ήταν αποτελεσματικές για μερικά χρόνια!