Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By g47
#484411 Nαι αλλα ελαφρα, εσπασε λιγο ο προφυλακτηρας και επισκευαστηκε ο ιδιος, δε χρειαστηκε καν αλλαγη. Πιο σοβαρα οχι.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#484426 Όταν είχα το πρώτο clio σε κάποια φάση είχα βρει νερό (σε φάση πατάς και βουλιάζεις ) στα πόδια του πίσω καθίσματος, το αμάξι τριθυρο, στην αντιπροσωπεία που το πήγα μου είπαν ότι έβαζε από το μπροστά φτερό ή πόρτα(δεν θυμάμαι μετά από 15 χρόνια)στην πλευρά του οδηγού μάλλον βουλωμενη απορροή , θυμάμαι ότι είχαν ξεμονταρει το φτερό μπροστά ψάχνοντας

< >
Άβαταρ μέλους
By g47
#484615 Τσεκαραμε ταπες, ριξαμε νερο, δε βρεθηκε ακομα ο λογος που ο χωρος αποσκευων ηταν γεματος με νερο. Θα το παρακολουθησω τις επομενες ημερες, το αφησα γυμνο πισω.
Υποψιαζεται λαστιχο ο μαστορας γιατι οντως εχει πεσει και ισως ελαχιστα να μη σφραγιζει. Δε φανηκε κατι ομως με το βρεξιμο.
Βρεθηκαν σταγονες ομως και στις δυο πορτες οποτε και τις φτιαξαμε. Λογικα δεν γεμισε απο αυτο και ο χωρος αποσκευων.

Εικόνα

Θα δουμε στη συνεχεια, προς το παρον ειναι σε πλυντήριο να ρουφήξουν τα νερα, να το πλυνουν γιατι ειχαν αρχισει οι πρωτες μυρωδιες και να στεγνωσει.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#488471 Μια απλή περίπτωση είναι να μην είχε κλείσει καλά κάποια πόρτα ή πορτπαγκάζ ή παράθυρο. Αλλά θα έπρεπε το νερό να μπορεί να φύγει, οι πλαστικές τάπες θα πρέπει να έχουν δίοδο για να φεύγει το νερό.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#488745 Αν έχεις 5η πόρτα, δες τη τσιμούχα που έχει την πλεξούδα για τα φώτα πίσω πάνω δίπλα στους μεντεσέδες της 5ης πόρτας. από εκεί μπορεί να γλύφει κ να μπαίνει...

το έχει παρουσιάσει και στο γκολφ 5 μου. ανάθεμα αν έχει αφήσει κάτι όρθιο κ η vw :lol:
Άβαταρ μέλους
By g47
#489026 Τσεκαριστηκε ολη η πορτα και φαινεται στεγανη.
Ισως εχει κατσει η τσιμουχα του χωρου αποσκευων συνολικα και μπαινει σιγα σιγα ελαχιστο νερο αλλα με τις προσφατες βροχες μετα το φτιαξιμο των πορτων ειναι απολυτως στεγνο.
Το παρακολουθω εννοειται.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#551779 Βρήκα και εγώ σήμερα μουσκεμένη (περισσότερη υγρή θα έλεγα) τη μοκέτα αρχικά στο πίσω πάτωμα από την πλευρά του συνοδηγού όταν πήγα να τοποθετήσω το παιδικό κάθισμα και στη συνέχεια έλεγξα και κάτω από το πατάκι του συνοδηγού και είδα ότι και εκεί είχα πρόβλημα. Από την πλευρά του οδηγού είναι εντάξει. Το αυτοκίνητο είναι ford focus 2. Καταρχήν τώρα το χειμώνα πως το στεγνώνουμε;; Πιστολάκι με τίποτα μπαλαντέζες δεν παίζει να κατεβάσω, ούτε παρκάρω τόσο κοντά στο σπίτι. Άρα τι μένει να ανοίξω τέρμα το καλοριφερ στα πόδια και να έχω και ανοιχτές τις πόρτες;; Επίσης συνήθως αυτό από τι προέρχεται;; Βουλωμένες υδρορροές;; Τα τελευταία δύο χρόνια το έβγαλα από το παρκινγκ και παρκάρω και κάτω από δέντρα πολύ συχνά. Βγάζω τα φύλλα από τη βάση του παρμπριζ όσο μπορώ αλλά και πάλι ίσως δεν είναι αρκετό. Καμιά άλλη αιτία γενικά ή ειδικά για φοκους που μπορώ να ψάξω μόνος μου;;; Ή να πάω κατευθείαν σε συνεργείο/φανοποιό;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#551843 Έχει λιπαρή υφή ή καμιά περίεργη μυρωδιά; Αν ναι, τότε ψυγείο καλοριφέρ. Αλλιώς υδρορροές, τσιμούχες στις πόρτες/πορτπαγκάζ/φωτιστικά πίσω κλπ.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#551844 Α ναι σωστά παίζει και αυτό. Στο you tube που έψαξα λίγο είδα ότι το focus 2 βάζει από το πορτ μπαγκαζ καμιά φορά νερό αλλά εγώ δεν έχω εκεί θέμα. Πάντως τις τελευταίες ημέρες είχαμε βροχή Θεσσαλονίκη. Λες να άφησα κανά παράθυρο ανοιχτό;; :hmmm: Το θέμα είναι να το στεγνώσω και να το παρακολουθώ ή να πάω κατευθείαν συνεργείο; Σε κανά βενζινάδικο - πλυντήριο θα μπορούν να μου το στεγνώσουν άραγε πιο γρήγορα και να ρίξουν νερό στις υδρορροές με πίεση ή θα κάνω περισσότερη ζημιά;;
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#551845
drdino έγραψε:Έχει λιπαρή υφή ή καμιά περίεργη μυρωδιά; Αν ναι, τότε ψυγείο καλοριφέρ. Αλλιώς υδρορροές, τσιμούχες στις πόρτες/πορτπαγκάζ/φωτιστικά πίσω κλπ.

Όχι από όσο είδα θα το ελέγξω ξανά πάντως.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#551846 Πρέπει να το στεγνώσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται αλλιώς οι μυρωδιές θα είναι δύσκολο να φύγουν. Καλό αερισμό, καλοριφέρ στο φουλ, ίσως και τπτ αλάτι για υγρασία για όταν μένει κλειστό.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#551852
g8777 έγραψε:https://www.praktiker.gr/p/aporrofitis-ygrasias-uhu-airmax-device-450gr-me-doro-antallaktiko-76274

Ειχαν κλεισει ολα τα παραθυρα καλα;

:s_thumbsup καλό αυτό σαν εναλλακτική για το αλάτι που προτάθηκε πιο πάνω . Για το παράθυρο διατηρώ μια επιφύλαξη γιατί από εκείνη την πλευρά καθόταν μέχρι χθες η σύζυγος και είναι χειροκίνητο οπότε λες να το ξέχασε;; Το έλεγξα απλά οπτικά λίγο βιαστικά αλλά θα πρέπει να το ξαναδώ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#551866
NiTse έγραψε: Σε κανά βενζινάδικο - πλυντήριο θα μπορούν να μου το στεγνώσουν άραγε πιο γρήγορα;


σε αυτους που κανουν εσωτερικους καθαρισμους σαλονιων,εχουν σκουπα που τραβαει υγρα.Πηγαινε σε καποιον τετοιον να στο στεγνωσει.Η πιο σωστη και γρηγορη λυση ειναι αυτη.
Μην το αφησεις,η βρωμα-μουχλας δεν παλευεται,και δεν φευγει ευκολα.