Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#613293
bill33 έγραψε:
dimviii έγραψε:μεταχειρισμενη γνησια θα εβαζα.

αραγε να βγαίνει ο καταλύτης ώστε να βάλει τον δικό του;


σε καποια ειναι δυνατον να βγει.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#613420
dimviii έγραψε:μεταχειρισμενη γνησια θα εβαζα.

Αυτά που με προβληματίζουν στη γνήσια μεταχειρισμένη είναι: 1) υπάρχουν πολλές αναφορές για σπασμένες/ραγισμένες πολλαπλές εξαγωγής για αυτό το μοτέρ, γεγονός που συνηγορεί σαφώς ότι πρόκειται για συστηματική αστοχία υλικού που οφείλεται σε κάποιο σφάλμα σχεδίασης, επομένως μιλάμε για μια εξ αρχής προβληματική (σε βάθος χρόνου) κατάσταση. 2) στα μεταχειρισμένα δεν μπορώ να ξέρω πόσα χλμ έχει φορεθεί η πολλαπλή (και κατ΄επέκταση κι ο καταλύτης) στο αμάξι. Θεωρώντας ότι κάπου στις 180-220.000 χλμ έχουμε ρήγμα/θραύση σε αυτές τις πολλαπλές (σε αυτά τα χλμ φαίνεται όντως να προκύπτει το θέμα), ποιος με διαβεβαιώνει ότι η πολλαπλή που θα πάρω δεν προέρχεται από αυτοκίνητο που έχει διανύσει ας πούμε πάνω από 150-160.000 χλμ; Δεδομένου δε ότι αυτό το μοτέρ έπαψε να παράγεται κάπου στο 2008-9 καταλαβαίνει κανείς ότι γενικά είναι πολύ πιθανό οι πολλαπλές που κυκλοφορούν ως μεταχειρισμένες για αυτόν τον κινητήρα να έχουν καβαλήσει αυτά τα χλμ.
Επιπρόσθετα, είναι αρκετά πιθανό μια μεταχειρισμένη πολλαπλή για αυτό το μοτέρ να έχει ήδη πάνω της ένα μικρό μη άμεσα ορατό ρήγμα το οποίο με τον καιρό θα ανοίγει μέχρι να φτάσει στο να σπάσει όπως στη δική μου.
Στον αντίποδα, αν λάβουμε σοβαρά υπόψη τα παραπάνω, ποια είναι τα πιθανά μειονεκτήματα μιας αφτερμάρκετ πολλαπλής, με την υποσημείωση ότι αν προχωρήσω σε τέτοια αγορά θα κρατήσω τη μαμά πολλαπλή/καταλύτη ώστε αν στην πορεία τα φτύσει ο αφτερμάρκετ, να κολλήσω τον μαμά και όσο πάει.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#613479
lazarefa έγραψε:Όσο για το καζανάκι κι αυτός ο εξατμισάς μου είπε ότι βρίσκει σε στοκ της Ιταλικής εταιρείας Asso γιατί όπως μου πε ο κόσμος ζητάει τα φθηνότερα και ουσιαστικά γιαυτό δεν κυκλοφορούν στην εγχώρια αγορά οι άλλες καλές εταιρείες. Μάλιστα μου είπε χαρακτηριστικά ότι πριν καμιά 10ετία αν του πήγαινες καζανάκι Asso στο έδινε στο χέρι (δεν το πέρναγε).


Το να αγοράσεις εσύ από το εξωτερικό / ιντερενετ πολλαπλή και καζανάκι σοβαρής εταιρίας δεν υπάρχει σαω ενδεχόμενο;
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#613590 Σαφώς και παίζει σοβαρά αυτό το ενδεχόμενο και απ' ότι φαίνεται για το καζανάκι κατά 99% θα αγοραστεί από έξω καθώς εδώ πουλάνε μάπα ποιότητα σε τιμές που έξω βρίσκεις τα καλά αφτερμάρκετ (συν το ότι σε όσους ρώτησα όλοι μου είπαν θα σου βάλω ότι έχει ο εισαγωγέας, ο οποίος κατά διαβολική σύμπτωση έχει τα Ιταλικά ASSO που μου έχουν πει άτομα που έχουν βάλει στο παρελθόν ούτε για αστείο να μην τα κοιτάξω, και τα χρεώνουν στα 85 ευρώ όταν έξω με αυτά τα λεφτά -μαζί με τα μεταφορικά εννοείται- ή και λιγότερα, παίρνω, BOSAL, Imasaf, Walker, Ernst, Klarius).
Για το θέμα του καταλύτη πολλαπλής τώρα έχω δίλημμα μεταξύ γνήσιου μεταχειρισμένου ή καινούριου αφτερμάρκετ. Μεταχειρισμένο βρίσκω στα 150 ευρώ αλλά όπως καταλαβαίνετε είναι λαχείο η αγορά του (αν και πότε θα κάνει ρήγμα η πολλαπλή, αν είναι σε νορμάλ κατάσταση ο καταλύτης ή θα τα παίξει πχ σε 10.000χλμ, εξ ου και κανένα συνεργείο δεν αναλαμβάνει να μου βρει, όλοι μου λένε βρες και φέρτην μόνος σου) ενώ για καινούριο δεν ξέρω ούτε αντοχή στο χρόνο (και σαν πολλαπλή και κυρίως σαν καταλύτης ούτε αν θα κουμπώσει 100% σωστά στο μπλοκ του κινητήρα). Οι δε τιμές που άκουσα από Ελλάδα είναι για τα πανηγύρια. Το συνεργείο που πήγαινα για τα σέρβις μέχρι πρότινος μου είπε για αφτερμάρκετ τιμή στα 400 ευρώ χωρίς να μπορεί να μου πει συγκεκριμένη μάρκα (κοινώς ότι βρουν σε στοκ θα το χρεώσουν στρογγυλά 400 ευρώ κι έχει ο θεός για το κορόιδο, εεε, εννοώ εμένα :x ), ο δε εξατμισάς που έλυσε το μανδύα της πολλαπλής και είδε το ρήγμα μου είπε για παραγγελία από Αγγλία καταλύτη - πολλαπλή της εταιρείας ΒΜ Catalysts στα 360 ευρώ (συν εργατικά) όπου στο ebay βρωμάει ο τόπος από δαύτους με τιμές κάπου στα 200-250 ευρώ με μεταφορικά. Με λίγα λόγια ότι νά ναι.
Προφανώς και για καταλύτη/πολλαπλή αν τελικά πάρω καινούριο αφτερμάρκετ από έξω θα τον φέρω.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#613626 Εγω γνησια μεταχειρισμενη θα εβαζα επειδη ερχεται φθηνοτερα.
Αλλα να κανω μια ερωτηση.
Τωρα εχεις προβλημα στον δρομο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#613641 Όχι δεν υπάρχει αισθητό θέμα αυτή τη στιγμή, πέρα φυσικά από τον ήχο του μεσαίου καζανιού της εξάτμισης. Το αμάξι πηγαίνει κατά 95% όσο πήγαινε τα πρώτα χρόνια. Απλά δεν έχει τα ξεσπάσματα (ροπές) που είχε αυτό το μοτέρ πάνω από τις 3500 στροφές (κανονικά εκεί είχε ένα τίναγμα ροπής, τώρα μάλλον το νιώθω απλά να ανεβάζει γραμμικά αλλά όχι απότομα), λογικά λόγω του θέματος με τη σπασμένη πολλαπλή. Κατά τα λοιπά κρατά σταθερό ρελαντί στις σωστές στροφές, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες πέρα από τα αναμενόμενα (μπαίνω και τις βλέπω αρκετά συχνά από το κρυφό μενού) ενώ και η κατανάλωση βενζίνης αν έχει ανέβει θα είναι το πολύ 0,2 λτ/100χλμ και αν. Επίσης λάδια, νερά είναι οκ. Τον Αύγουστο μάλιστα πέρασε κανονικά και ΚΤΕΟ (κάρτα καυσαερίων).
Άβαταρ μέλους
By drdino
#613643 Το τωρινό σου πλάνο λέει ότι το αμάξι μένει για τα επόμενα χρόνια ή έπεται αλλαγή σε λίγο;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#613647 Στη θέση σου θα επέλεγα την λύση που θα είχε τις περισσότερες πιθανότητες να κρατήσει. Αν βάλεις μτχ ή αμφίβολης ποιότητας πράματα και χρειαστεί ξανά επέμβαση, θα πληρώσεις πάλι εργατικά συν το κόστος των έξτρα ανταλλακτικών. Πόσο θέλεις σύνολο για να φέρεις ανταλλακτικά εγνωσμενης αξίας απο έξω και να περαστούν;
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#613650 Σαφώς λογική η προσέγγισή σου και κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ. Γενικά τα "καλά" αφτερμάρκετ (πολλαπλές) παίζουν περίπου στα 250-350 ευρώ από έξω, ποσό που θα μπορούσα να διαθέσω αν ήταν σίγουρο το αποτέλεσμα. Ωστόσο πήρα αρκετές γνώμες που μου λένε ότι καλύτερα να προτιμήσω μεταχειρισμένη γνήσια πολλαπλή γιατί σε όχι σπάνιες περιπτώσεις που μπήκαν αφτερμάρκετ είχαν θέματα (αυτό άκουσα αυτό λέω). Με λίγα λόγια δεν είναι το θέμα μου τα 100 ή τα 150 ευρώ διαφοράς γνήσιας από μεταχειρισμένη αλλά το τελικό αποτέλεσμα στο αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#613656 Να σου φτιάξουν ένα χταπόδι ποσο να πηγαίνει άραγε;Απο σωλήνα όχι μαντέμι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#613662
bill33 έγραψε:Να σου φτιάξουν ένα χταπόδι ποσο να πηγαίνει άραγε;Απο σωλήνα όχι μαντέμι.


πολυ ακριβοτερα
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#613811 Καλησπέρα κι ευχαριστώ για τις υποδείξεις σας παιδιά. Λοιπόν, έχω δει χτες και σήμερα 3 γνήσιες μεταχειρισμένες πολλαπλές σε ισάριθμα μαγαζιά μεταχειρισμένων της περιοχής της Φραντζή στο Ν. Κόσμο. Και οι 3 είχαν μικρά ή μεγάλα θέματα. Εξηγούμαι. Μια που είδα χτες ενώ εξωτερικά φαινόταν ΟΚ από ρήγματα εσωτερικά στον πρώτο αυλό, στον ίδιο δηλαδή που έχω κι εγώ το σοβαρό ρήγμα φαινόταν περίπου πάνω στην κούρμπα ένα μικρό ευθύγραμμο σημάδι γύρω στα 5 χιλιοστά μήκος, το οποίο θα μπορούσε να είναι είτε, ενδεχομένως, ατέλεια χύτευσης είτε έναρξη ρήγματος. Ο καταλύτης από όσο φαινόταν από την τρύπα του αισθητήρα λ και από την κάτω φλάντζα, φαινόταν εντάξει (δεν φαινόταν δηλαδή κάτι χοντρό). Φοβήθηκα ωστόσο να προχωρήσω στην αγορά. Η δεύτερη που είδα σήμερα, ενώ ο καταλύτης της φαινόταν μάλλον οκ αν κι εξωτερικά το βαρελάκι ήταν σε κάποιο σημείο βουλιαγμένο (με ότι μπορεί αυτό να σημαίνει για το κεραμικό/μονόλιθο μέσα του), είχε εμφανή θέματα εσωτερικά στους αυλούς και μάλιστα στον ένα φαινόταν ξεκάθαρα ρήγμα κατά μήκος του. Το έδειξα στον έμπορο και το παραδέχθηκε κι ο ίδιος...Η τρίτη που είδα επίσης σήμερα, ενώ το τμήμα της πολλαπλής φαινόταν οκ, ο καταλύτης της ήταν εμφανώς ταλαιπωρημένος (για να μην πω διαλυμένος) καθώς από την τρύπα του λ φαινόταν ότι ένα τμήμα του είχε καθήσει (υποχωρήσει) σε σχέση με το υπόλοιπο. Το είπα στον έμπορο, το παραδέχθηκε, αλλά όταν του ζήτησα να μου ρίξει αρκετά την τιμή (ζητούσε 170 συν ΦΠΑ, εφόσον έκοβα απόδειξη προφανώς) αυτός μου αντέτεινε ότι οι εταιρείες καταλυτών του δίνουν 130 ευρώ μόνο για τα μέταλλα του καταλύτη, οπότε έφυγα άπρακτος.
Δυστυχώς μετά από αυτά, πέρα από την ταλαιπωρία και το χάσιμο χρόνου να ψάχνω κάθε μέρα στα παλιατζίδικα, νομίζω ότι το να ψάχνω σε γνήσια μεταχειρισμένα σωστή πολλαπλή είναι αρκετά ρίσκο, να μην πω χάσιμο χρόνου.
Έχω βρει στο autodoc.gr πολλαπλή Walker στα περίπου 250 ευρώ (μαζί με φλάντζες, παξιμάδια κλπ), και σκέφτομαι μήπως τελικά πάρω αυτήν κι ότι γίνει. Υποτίθεται έχει και 2 χρόνια εγγύηση. Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#613849 Πες του, εχω κατι καταλυτες Euro 5, τους παιρνει 100€ τον εναν, να βγαλει αυτος το 30αρι?

Θα πρότεινα να ψαξεις μεσω φορουμ Οπελ , λογω συχνης βλαβης απο οτι καταλαβα, να δεις τι λυση ακολουθησαν αυτοι και να πραξεις αναλογως