Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By mistermak
#471419 Καλησπέρα σε όλους,

Βοηθατε παιδια γιατι νομιζω με δουλευουν!!! Peugeot 5008 1600 HDI μετά από αλλαγή δύο μπεκ στην αντιπροσωπία, με το που παταω το γκαζι στην πρωτη και την δευτερα κανει ενα θορυβο κλακ κλακ κλακ από την μηχανη που δεν τον εκανε πριν. Στο ρελαντι τίποτα. Μου είπαν από το συνεργείο ότι ετσι κανουν τα καινούρια μπεκ και θα στρωσει (!!!).
Ισχύει ρε παλικαρια ή με δουλευουνε κανόνικά γιατί υπαρχει όλοκληρη ιστορία με δαυτους και δεν ξερω πως να το χειρηστω.

ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#471431 Και στο δικό μου hdi έτσι κάνει κατά καιρούς, το πιάνει για καμιά 500αρια χιλιόμετρα και ακούγεται λες και θα κόψει τα πιστόνια στη μέση.

Ιδιαίτερα αισθητό είναι όταν πατάς το γκάζι λίγο με 1η-2α και ανοιχτό το παράθυρο. Μην αγχώνεσαι, το δικό μου τουλάχιστον δεν έχει πάθει τίποτα, θα στρώσει με τον καιρό.
Άβαταρ μέλους
By mistermak
#471455 Οταν λες κατα καιρους το πιανει??? Δηλαδη θα σταματησει σε καμια 500ρια χλμ και θα το ξανακανει το καλοκαιρι ας πουμε στις διακοπες για να τρεχουμε στα συνεργεια? Ειναι φυσιολογικο ρε γαμωτο? Τρια χρονια που το εχω πριν αλλαξω τα μπεκ δεν ακουγοταν τιποτα...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#471456 Βάλανε τον ίδιο κωδικό μπεκ; Δεν ξέρω αν θέλουν κωδικοποίηση στα PSA.

Lemon, το δικό σου μήπως κάνει αναγέννηση;
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#474951
drdino έγραψε: Lemon, το δικό σου μήπως κάνει αναγέννηση;


Εγώ αναγέννηση δεν έχω πάρει χαμπάρι να κάνει, έτσι κι αλλιώς θέλει στροφές και φορτίο. Το πρόβλημα που περιγράφεται παραπάνω είναι αντιληπτό σε χαμηλές στροφές και "μεγάλα" φορτία, όπως επιτάχυνση με 1η-2α, αλλά κι αυτό μέχρι τις ~1500 στροφές, μετά στρώνει.

Πάντως είναι όντως σκιαχτικός ο ήχος, λες πάει, έσπασε :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#475097 DPF regeneration, αναγέννηση του φίλτρου σωματιδίων
https://infoservice.com.gr/technical/%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%C2%B5%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%89%C2%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%85-diesel-part/
Άβαταρ μέλους
By mistermak
#475314 Βοηθάτε παιδια,
ακομα τρεχω στα συνεργεια με το προβλημα στα μπεκ.
Το αυτοκινητο μπηκε στην αντιπροσωπια άλλες δυο φορες από τοτε γιατι και τις δύο φορες εσπασε καποια βαση του μπεκ!!
Μου λένε οτι δεν εχει σχεση με τον θόρυβο που εξακολουθει να ακουγεται, και ο οποιος λεει, ειναι φυσιολογικος.
Τωρα το εχω παρει το αυτοκινητο απο εχθες και φοβαμαι να ανοιξω ραδιοφωνο μηπως δεν ακουσω κατι και γινει ζημια. Μου αλλαξαν αυτη τη φορα και τις 4 βασεις για να ειναι σιγουροι.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#475317 Ποιό μοτέρ ακριβώς φοράς; Αν θες στείλε μου το VIN με προσωπικό μήνυμα να τσεκάρω. Τα μπεκ αλλάχτηκαν στην εγγύηση; Άλλαξαν τις ροδέλες με καινούριες;

ΕΕΠ, μπορείς να ηχογραφήσεις τον θόρυβο;
Άβαταρ μέλους
By mistermak
#475332 Το αυτοκινητο ειναι του 2011 και δεν ειναι στην εγγυηση οπότε τα πληρωσα τα μπεκ κανονικότατα. Τωρα τα ανταλλακτικα και οι εργασια στην αντιπροσωπια εχουν 1 ετος οπότε τις αλλες δυο φορες που ξαναπηγα δεν πληρωσα. Ροδελες μπεκ δεν γραφει στην αποδειξη του αλλα γραφει τσιμουχα μπεκ (αν είναι το ιδιο δεν ξερω). Το μοτερ ειναι το κλασικο HDI 1.6. Μπορω να δω καπου πως ακριβως ονομαζεται?
όσο για την ηχογραφηση, το προσπαθησα ηδη αλλά επιδη δεν το κανει στο ρελαντι αλλα μονο εν κινηση ακουγεται μαζι με αλλους θορυβους και μπερδευει.