Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#458778 Όπως γράφει ο τίτλος... Θέλω για φίλο μου να πάρω ένα χερούλι για Ram1500. Ελλάδα δεν υπάρχει στην dodge, και σε ανεξάρτητο συνεργείο ζητάνε όσα τους λείπουν για τον ΕΝΦΙΑ....
Το θέμα είναι ότι δεν στέλνουν αν δε συμπληρωθεί παραγγελία 100$.
Η παραγγελία τελικά βγαίνει, με κάτι μαλακίτσες για να φτάσω το ποσό, 119$+65$ μεταφορικά. Στέλνουν με ups ή usps.
Θα περάσει τελωνείο; Πόσο να υπολογίζω; Ξέρουμε κανένα άλλο τρόπο ή κανέναν που να φέρνει από Αμερική;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#458779 UPS απόφυγε, USPS είναι το κανονικό ταχυδρομείο τους. Με την κατάσταση που επικρατεί στα δέματα βέβαια ποιός ξέρει πότε θα σου φτάσει.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#458782 USPS διάλεξε, αν είναι μικρό το δέμα δε νομίζω να σταματήσει στο τελωνείο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#458794 Δέμα 200 δολαρίων και από Αμερική; Υπολόγισε γύρω στο 600 αρι τελειονειο :s_roses (νέες χρεώσεις από 01/11, εξασφαλιζεται το κοινωνικό μέρισμα του 2019 :s_dance)
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#458805
Anonymous Founder έγραψε:Με ποια εταιρεία;


Με China Post, EMS.

Βρήκα τις χρεώσεις, τις έψαχνα από ένα άλλο φόρουμ, ίσως βοηθήσει:

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_ei ... nismou.pdf
Άβαταρ μέλους
By markvag
#459063
kyr80 έγραψε:Όπως γράφει ο τίτλος... Θέλω για φίλο μου να πάρω ένα χερούλι για Ram1500. Ελλάδα δεν υπάρχει στην dodge, και σε ανεξάρτητο συνεργείο ζητάνε όσα τους λείπουν για τον ΕΝΦΙΑ....
Το θέμα είναι ότι δεν στέλνουν αν δε συμπληρωθεί παραγγελία 100$.
Η παραγγελία τελικά βγαίνει, με κάτι μαλακίτσες για να φτάσω το ποσό, 119$+65$ μεταφορικά. Στέλνουν με ups ή usps.
Θα περάσει τελωνείο; Πόσο να υπολογίζω; Ξέρουμε κανένα άλλο τρόπο ή κανέναν που να φέρνει από Αμερική;


Προσπάθησε να βγάλεις άκρη με οποιαδήποτε χώρα εντός ΕΕ, αλλιώς σίγουρα θα παίξει τελωνείο.

Αν το στείλουν με ταχυδρομείο (USPS) λογικά θα είναι 30κάτι ευρώ (ίσως και παραπάνω, να θυμηθώ να ρωτήσω αύριο στη δουλειά όμως), απλά με τον φόρτο των γιορτών, μην περιμένεις παράδοση πριν τον Γενάρη... :lol:

Για πιο σίγουρη παράδοση (4-5 μέρες) προτείνω DHL, απλά εκεί το τελωνείο παίζει να τσούξει πολύ περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#459169
g8777 έγραψε:Δέμα 200 δολαρίων και από Αμερική; Υπολόγισε γύρω στο 600 αρι τελειονειο :s_roses (νέες χρεώσεις από 01/11, εξασφαλιζεται το κοινωνικό μέρισμα του 2019 :s_dance)


Μιλάς σοβαρά τώρα ή κάνεις χαβαλέ;
Nikos! έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Με ποια εταιρεία;


Με China Post, EMS.

Βρήκα τις χρεώσεις, τις έψαχνα από ένα άλλο φόρουμ, ίσως βοηθήσει:

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_ei ... nismou.pdf


Αν είναι τόσο, είμαστε μια χαρά.

Dodger έγραψε:http://www.jeepantalaktika.gr

Κυριάκο, πάρε ένα τηλέφωνο το Νίκο τον Κρητικό, μπας και το έχει.


Οι τιμές του δεν....
Ρώτησα πριν ένα μήνα για το τζαμάκι πινακίδας πίσω... 70€ το εξουσιοδοτημένο Θεσσαλονίκη... 64€ αυτός + μεταφορικά... 20$ από επίσημο site της mopar....

markvag έγραψε:Προσπάθησε να βγάλεις άκρη με οποιαδήποτε χώρα εντός ΕΕ, αλλιώς σίγουρα θα παίξει τελωνείο.

Αν το στείλουν με ταχυδρομείο (USPS) λογικά θα είναι 30κάτι ευρώ (ίσως και παραπάνω, να θυμηθώ να ρωτήσω αύριο στη δουλειά όμως), απλά με τον φόρτο των γιορτών, μην περιμένεις παράδοση πριν τον Γενάρη... :lol:

Για πιο σίγουρη παράδοση (4-5 μέρες) προτείνω DHL, απλά εκεί το τελωνείο παίζει να τσούξει πολύ περισσότερο.

Ευρώπη έψαξα.... Στη χειρότερη, πόσο να περιμένω για το τελωνείο;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#459181
kyr80 έγραψε:
g8777 έγραψε:Δέμα 200 δολαρίων και από Αμερική; Υπολόγισε γύρω στο 600 αρι τελειονειο :s_roses (νέες χρεώσεις από 01/11, εξασφαλιζεται το κοινωνικό μέρισμα του 2019 :s_dance)


Μιλάς σοβαρά τώρα ή κάνεις χαβαλέ;
Nikos! έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Με ποια εταιρεία;


Με China Post, EMS.

Βρήκα τις χρεώσεις, τις έψαχνα από ένα άλλο φόρουμ, ίσως βοηθήσει:

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_ei ... nismou.pdf


Αν είναι τόσο, είμαστε μια χαρά.

Dodger έγραψε:http://www.jeepantalaktika.gr

Κυριάκο, πάρε ένα τηλέφωνο το Νίκο τον Κρητικό, μπας και το έχει.


Οι τιμές του δεν....
Ρώτησα πριν ένα μήνα για το τζαμάκι πινακίδας πίσω... 70€ το εξουσιοδοτημένο Θεσσαλονίκη... 64€ αυτός + μεταφορικά... 20$ από επίσημο site της mopar....

markvag έγραψε:Προσπάθησε να βγάλεις άκρη με οποιαδήποτε χώρα εντός ΕΕ, αλλιώς σίγουρα θα παίξει τελωνείο.

Αν το στείλουν με ταχυδρομείο (USPS) λογικά θα είναι 30κάτι ευρώ (ίσως και παραπάνω, να θυμηθώ να ρωτήσω αύριο στη δουλειά όμως), απλά με τον φόρτο των γιορτών, μην περιμένεις παράδοση πριν τον Γενάρη...

Για πιο σίγουρη παράδοση (4-5 μέρες) προτείνω DHL, απλά εκεί το τελωνείο παίζει να τσούξει πολύ περισσότερο.

Ευρώπη έψαξα.... Στη χειρότερη, πόσο να περιμένω για το τελωνείο;

Εγώ περίμενα δύο μέρες στο τελωνείο και τη 3η με κάλεσαν να κανονίσουμε παράδοση γιατί ήταν συστημένο και να ενημερώσουν για τη χρέωση.

Από Κίνα έκανε μια εβδομάδα να έρθει, συνολικά σε δύο ήταν σπίτι μου.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#459190
kyr80 έγραψε:Ευρώπη έψαξα.... Στη χειρότερη, πόσο να περιμένω για το τελωνείο;


Αν έρθει με ταχυδρομείο, δεν θα περιμένεις για το τελωνείο, θα περιμένεις να έρθει... Το τελωνείο μπορεί να τελειώσει και την ίδια μέρα. Αλλά τα ταχυδρομεία τον Δεκέμβριο είναι τόσο φορτωμένα, που οι καθυστερήσεις είναι επικές. Παλιότερα ήμουν συνδρομητής στο Αγγλικό CAR (που δεν ήθελε και τελωνείο προφανώς). Ε... το τεύχος του Δεκεμβρίου (που συνήθως έπαιρνα τα τεύχη κάθε μήνα γύρω στις 10 του μηνός το αργότερο) ερχόταν με περίπου 1 μήνα καθυστέρηση. Έχει τύχει να πάρω το τεύχος του Δεκεμβρίου ΜΕΤΑ το τεύχος Ιανουαρίου. :lol: :lol: :metalo: :metalo:

Λοιπόν... Κόστη με την DHL (εκτός μεταφορικών): 3,5% δασμός για ανταλλακτικά αυτοκινήτων (επί της αξίας + μεταφορικά, μεταφρασμένη σε ευρώ) + 24% ΦΠΑ (που υπολογίζεται ΚΑΙ επί του δασμού :dizzy: τρέχα γύρευε...) + 37 ευρώ στην DHL για τα χαρτιά του τελωνείου + 5 ή 10 ευρώ για την αποθήκη του τελωνείου + αμοιβή εκτελωνιστή (κανα 50ρικο υπολόγιζε, ίσως και παραπάνω, εξαρτάται). Αν πούμε πως η αξία ΜΕ τα μεταφορικά είναι 180 ευρώ θα σου βγει minimum 325 ευρώ (περίπου). :help:

Μόλις μίλησα με τον εκτελωνιστή.

edit: Προφανώς το ίδιο με κάθε courier... Απλά με την UPS όσες φορές συνεργάστηκα είχα θέμα, από μικρό, μέχρι πολύ σοβαρό... Και την αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Στην Ελλάδα δεν δραστηριοποιείται η ίδια η UPS, αλλά με συνεργάτη (μια μεταφορική), που απ' ότι καταλαβαίνω δεν δίνει και ιδιαίτερη σημασία...


Άρα, είτε περιμένεις με το ταχυδρομείο (που και πάλι υπάρχει ένα ενδεχόμενο για μεγάλα έξοδα, αν και δεν νομίζω) είτε τα σκάς...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#459208 Μένεις ΜΑΚΡΙΑ από DHL , UPS σε κάθε περίπτωση, γιατί τελωνείο λιγότερο από 130-150€ με αυτούς δεν πρόκειται να πληρώσεις, Ο,ΤΙ και να πάρεις. Σε προηγούμενη δουλειά, παρήγγειλα από Κίνα 14€ αντικείμενα, και τελικά πληρώσαμε γύρω στα 130€ τελωνείο αν θυμάμαι!
Μιλάμε για κανονική κλοπή και τα περισσότερα λεφτά καταλήγουν στην courier και στους εκτελωνιστές τους και όχι στο Κράτος.