Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By kouk
#5417 Για πείτε πως διορθωνω ελαφρά γρατζουνια στο πίσω φανάρι! Πλαστικό.
Για το αμάξωμα 3Μ ή sonax, ε? Για πολύ ελαφριές γρατσουνιές.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#5795 Βάλε μια φωτογραφία να τη δούμε, αλλά με γυαλιστική αλοιφή που να δουλεύεται με το χέρι θα είσαι οκ.
sonax δεν με τρελαίνουν γενικά αλλά βρίσκονται εύκολα, 3M συνήθως είναι ακριβες αλλά καλές, Μία πολύ ωραία all in one αλοιφή που δουλεύουν πολλοί ερασιτεχνες είναι η autoglym srp.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#5810 Εχω πάρει της 3Μ μια αλοιφή για αφαίρεση γρατζουνιών και μια αλοιφή γυαλίσματος και μπορώ να πώ οτι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Αν δεν είναι βαθιά η γρατζουνιά να έχει φανεί το αστάρι τότε με αυτές άνετα κάνεις την δουλειά σου.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#5819
kostis20 έγραψε:Το srp έχει και κερί μέσα.Είναι πολυ ηπιο δε ξέρω αν αρκει για το φανάρι,εγω για αράχνη το έχω χρησιμοποιησει.



H SRP έχει fillers μέσα και καλύπτει την αράχνη. Μετά απο μερικά πλυσίματα η αράχνη θα κάνει πάλι την εμφάνιση της. Πάντως σαν αλοιφή είναι πάρα πολύ καλή επιλογή.
Απλά η λειτουργία της είναι να κρύβει τις αράχνες και οχι να τις αφαιρεί.
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#12118 Εγω ειχα αγορασει μια αλοιφη απο ενα μαγαζι απο τις λεπτες (δε θυμαμαι μαρκα) αλλα ειναι απο εκεινες εκει που τις απλωνεις, τις αφηνεις για ενα λεπτο που γινονται κορα και μετα τις βγαζεις με πανακι. Πολυ καλη, μου εδιωξε αρκετες γρατσουνιες!
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#12152 Θέλω να αγοράσω Sonax black Polish + κάποιο σφουγγαράκι εφαρμογής
Για πείτε γνώμες για το προϊόν + τι σφουγγαράκι θέλει για την εφαρμογή αυτο? :s_smile

edit αυτό εδώ λέω Image
Άβαταρ μέλους
By bill33
#12295
Orestisren έγραψε:Θέλω να αγοράσω Sonax black Polish + κάποιο σφουγγαράκι εφαρμογής
Για πείτε γνώμες για το προϊόν + τι σφουγγαράκι θέλει για την εφαρμογή αυτο? :s_smile

edit αυτό εδώ λέω Image

Το είχα παρει ,μαπα το καρπουζι,τιποτα δεν εκανε.
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#12305 http://www.praktiker.gr/p/aloifi-gia-gr ... apol-20627

Μακράν η πιό αποτελεσματική..!!!! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#12517
bill33 έγραψε:
Orestisren έγραψε:Θέλω να αγοράσω Sonax black Polish + κάποιο σφουγγαράκι εφαρμογής
Για πείτε γνώμες για το προϊόν + τι σφουγγαράκι θέλει για την εφαρμογή αυτο? :s_smile

Το είχα παρει ,μαπα το καρπουζι,τιποτα δεν εκανε.

Όσες φορές την έχω χρησιμοποιήσει σε χρώμα που είχε πολλά μικρά χτυπήματα από πετραδάκια και μικρές γρατζουνιές, τα καλύπτει όλα μια χαρά, αλλά επειδή είναι glaze στυλ, αν πλυθεί το αμάξι μετά καπούτ :s_crazy . Ίσως κάνει δουλειά για περισσότερο αν εφαρμοστεί από πάνω και κάποιο σφραγιστικό.

touring the m3 1.6 έγραψε:http://www.praktiker.gr/p/aloifi-gia-gratzounies-quixx-xerapol-20627
Μακράν η πιό αποτελεσματική..!!!! :s_thumbsup

Δεν την ξέρω, αλλά προτείνω μια γυαλιστική που κάνει καλή δουλειά στη μισή τιμή.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#12527
rocsta έγραψε:
bill33 έγραψε:
Orestisren έγραψε:Θέλω να αγοράσω Sonax black Polish + κάποιο σφουγγαράκι εφαρμογής
Για πείτε γνώμες για το προϊόν + τι σφουγγαράκι θέλει για την εφαρμογή αυτο? :s_smile

Το είχα παρει ,μαπα το καρπουζι,τιποτα δεν εκανε.

Όσες φορές την έχω χρησιμοποιήσει σε χρώμα που είχε πολλά μικρά χτυπήματα από πετραδάκια και μικρές γρατζουνιές, τα καλύπτει όλα μια χαρά, αλλά επειδή είναι glaze στυλ, αν πλυθεί το αμάξι μετά καπούτ :s_crazy . Ίσως κάνει δουλειά για περισσότερο αν εφαρμοστεί από πάνω και κάποιο σφραγιστικό.

Εγώ βασίκα ήθελα να τη δοκιμάσω για αυτό ακριβώς το λόγο + μήπως μειωνόταν λίγο η αραχνη που έχω. Όχι ότι είναι πολύ αλλά να μην τη βλέπω τόσο όσο τώρα :s_tongue
Κάποιο άλλο προϊόν για αυτη τη δουλειά ? :s_scratchhead