Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#707362 Πόση ώρα σου παίρνει να τα βαλεις πάνω και να τα δέσεις ;
Εγώ θα είχα πολλές ανασφάλειες με τρία ποδήλατα με τέτοιο δέσιμο .
Οποία άλλη λύση καλύτερη θα είναι
Για κοτσαδόρο τα ξέρεις είναι μακράν η καλύτερη λύση , ίσως λίγο πιο ακριβή αλλά η άνεση απαράμιλλη
Άβαταρ μέλους
By edmond
#707384 Δεν έχω θέμα χρόνου. Σε 5' έχω βάλει σχάρα και ποδήλατα.
Το ξέρω πως ο κοτσαδόρος είναι καλύτερα, δεν είναι έτσι απλό όμως να τον βάλω.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#734321 μπαρες οροφης.
Επειδη εχω ζησει το θορυβο φθηνων, τετραγωνων μπαρων είδα πως η thule εχει κατι μοντελα με αεροδυναμικο σχεδιασμο, wingbars κλπ
Θα εχουν πρακτικη διαφορα στον ηχο μεχρι τα 100-120km ή τσάμπα τα διπλά + λεφτα? Εχει καποιος εμπειρια και αποψη επι του θεματος.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#734330 Βασικά τα τριπλά είναι. 300€ έχουν και με 90€ έβαλα της Ελληνικής Hermes(τις είχα και στο προηγούμενο αμάξι) και ακούγεται ένας απολύτως λογικός θόρυβος μέχρι 120-130.
Μιλάω πάντα για οβάλ προφίλ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#734384 Εγώ έχω της modula με οβάλ προφίλ και ακούγεται θόρυβος μπόλικος. 100€ τις είχα πάρει, εννοείται για 2 φορές τον χρόνο δεν θα έδινα παραπάνω.
Αν σκοπεύεις να τις έχεις μόνιμα επάνω, πάρε τις καλύτερες που μπορείς.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#734500 Εχω hermes τετραγωνες και τις βγαζω οταν δεν τι χρειαζομαι. Αλλα εχω βαρεθει τη διαδικασια συν οτι εχουν χαλασει και οι ταπες στις θεσεις στερεωσης, οποτε εχω και ενα τετοιο θεμα. Σκεφτομαι για μονιμη τοποθετηση ας ειναι και για ελαχιστη χρηση.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#734510 Τι αμάξι έχεις; Θέλω να πω, οι μπάρες μπαίνουν σε σταθερή θέση με βιδάκια ή μαγκώνουν όπου θες; σε συγκεκριμένο πάνω κάτω σημείο βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#734613 Στο 308 έβαλα της Peugeot γνήσιες τετράγωνες γιατί ήταν η φθηνότερη λύση. ( 145 € με έκπτωση από γνωστό μου στην Peugeot). Hermes δεν έβγαζε πόδια για το 308 και thule έβγαινε κάνα 300ρι για τις πιο απλές.
Αν και τετράγωνες δεν ακούγονταν καθόλου ( ή δεν ενοχλούν, δεν έχω καταλάβει).
Έχω μια υποψία ότι τις φτιάχνει η thule κι αυτές αλλά δεν είμαι σίγουρος.

< Note 9 >
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#734750
edmond έγραψε:Τι αμάξι έχεις; Θέλω να πω, οι μπάρες μπαίνουν σε σταθερή θέση με βιδάκια ή μαγκώνουν όπου θες; σε συγκεκριμένο πάνω κάτω σημείο βέβαια.

με βιδακια ειναι και βιδωνουν.
Άβαταρ μέλους
By glf
#820748 Ψαχνομαι για μπαγκαζιερα οροφής στο Focus. Για να πάρουμε και το σκύλο φέτος στις διακοπές.
Είδα ότι το δικό μου έχει fix-point σημεία στην οροφή που θα βιδωθουν οι μπάρες.
Δεν ήξερα καν ότι παίζει κάτι τέτοιο..

Πρώτη ερώτηση εδώ σε τοπικό μαγαζί και βγαίνει 400€ οι μπάρες μαζί με 400lt ιταλική μπαγκαζιερα μονού ανοίγματος.

Τώρα κοιτάω και για μτχ αν παίζει τίποτα Σαλονίκη μεριά. Δεν καίγομαι να πάρω ολοκαίνουργια για αυτοκίνητο 15ετιας γιατί προβλέπω για 2-3 χρόνια να έρχεται ακόμα η μεγάλη κόρη μαζι μας θάλασσα :) οπότε μετά πάλι άχρηστη θα μείνει η μπαγκαζιερα..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#820752 Οι μπάρες είναι το θέμα, ποιες ταιριάζουν με το αμάξι σου. Η μπακαζιέρα, μετά μπορεί να είναι οποιαδήποτε, καινούρια ή μεταχειρισμένη. Πήγαινε σε ένα μαγαζί που ειδικεύεται σε αυτά να βρεις πρώτα τις μπάρες και μετά βλέπεις για την μπακαζιέρα.
Εγώ έχω μία της Modula:
https://www.skroutz.gr/s/18143476/Modul ... S0187.html
Δεν είναι Thule, αλλά έχει και τα μισά λεφτά. Έχει όλα τα κόλπα όμως και μπαίνει-βγαίνει γρήγορα, ενώ ανοίγει και από τις δύο μεριές.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#820758
glf έγραψε:Scotch δε νομίζω να βολεύει λόγω απόστασης και κυρίως λόγω.. κόστους :)

Ακόμη κι αν σου βγει όσο η καινούργια Modula που προτείνει ο HF; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#820759 Υπόψιν, εγώ έχω τις μπάρες της Modula. Δεν τις προτείνω όμως. Όπως κλειδώνουν, από την μία μεριά αφήνουν ένα κενό, το οποίο φέρνει σφύριγμα. Η μόνη λύση είναι να βάλεις μονωτική για να μην περνάει ο αέρας.
Όποιες μπάρες πάρεις, δες να κλείνουν όσο γίνεται αεροστεγώς. Στις μπάρες αξίζει να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω, ειδικά αν τις αφήνεις πάνω στο αμάξι χωρίς μπαγκαζιέρα.