Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#152674 @Pitt
Μονο οταν βαλω οπισθεν , ακουγεται συνεχως το μπιπ μπιπ καθως οι αισθητηρες "βλεπουν " το ποδηλατο.
Πως απενεργοποιεις τους αισθητηρες; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#152713 Στο 3008 ο ήχος απενεργοποιείται με πλήκτρο που έχει γι αυτό το σκοπό. Αν το δικό σου είναι aftermarket, βάλε (αν δεν υπάρχει ήδη) ένα διακόπτη στην τροφοδοσία του. Ίσως βρεις και κάποια θέση για διακόπτη ελεύθερη, ώστε να μη φαίνεται παραφωνία.

Sent Through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#153282 Το βάζω εδώ, γιατί είναι πολύ πιο σχετικό από ότι στα Ποδήλατα. Μετά την αναγκαστική πώληση του CX7 και την αγορά της C5, πλέον δεν χωράει ούτε καν το ποδήλατο της μικρής (18αρι) στο πορτμπαγκάζ, φυσικά δεν αναφέρομαι καν στο δικό μου (28αρι). Οπότε η αγορά βάσης είναι αναγκαστική, δεν μπορούμε να πάμε ούτε μέχρι το πάρκο με τα ποδήλατα.

Οπότε υπάρχουν δύο θέματα: πορτμπαγκάζ ή οροφής (έχω τις μπάρες της Citroen), και "απλή" (με βίδες) ή Thule (με clips και δέστρες). Στην πρώτη ερώτηση, υπάρχουν καλές για πορτμπαγκάζ σε sedan, και από έχω δει σχεδόν όλες είναι για 3 ποδήλατα. Από την άλλη για οροφή έχω και το θέμα της μπαγκαζιέρας, νομίζω μια βάση χωράει, αλλά για δύο δεν ξέρω. Πάντως νιώθω πιο "άνετος" με τις οροφής, έχω δει 1-2 φορές βάση πορτμπαγκάζ να φεύγει στο δρόμο...

Για το δεύτερο ερώτημα, οι "απλές" θέλουν βίδωμα, κουμπώνουν δύσκολα και πιάνουν χώρο, ενώ οι Thule μπαίνουν/βγαίνουν τσακ-μπαμ και μόνο με το χέρι, δεν θέλουν ούτε ένα εργαλείο. Προφανώς υπάρχει και το θέμα της τιμής, αλλά αφού θα πάρω μια, λέω να πάω για τις λύσεις και την ποιότητα της Thule.

Γνώμες, απόψεις ?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#153392 Το αν από πάνω ή από πίσω είναι δική σου επιλογή. Ο μπελάς του από πάνω (σήκωνε, προσοχή μη γκρατζουνίσει, προσοχή σε τυχόν γκαράζ, αυξημένος θόρυβος) με πλεονέκτημα την καλύτερη στήριξη και ασφάλεια (έχεις και τις μπάρες έτοιμες) ή ο μπελάς του από πίσω (τοποθέτηση βάσης, λουριά, μη φθαρεί το όχημα, μη φθαρούν τα ποδήλατα, έχει σταθερότητα, θα μου τα κλέψουν μαζί με τη βάση αν παρκάρω, ορατότητα).Η λύση της βάσης κοτσαδόρου θεωρείται πολύ πετυχημένη, απλή, οικονομική και εύκολη αρκεί να έχεις κοτσαδόρο.

Γενικά τα προιόντα της Thule είναι καλά και έχουν διαφορά. Οι τιμές τους όμως μπορεί να είναι φουσκωμένες, αξίζει αν το αποφασίσεις να ψάξεις και διαδικτυακά τόσο Ελλάδα όσο και εκτός.

Βασικά αφού δεν χωράνε και τα δύο επάνω η πιο απλή λύση είναι η βάση από πίσω. Ανάλογα βέβαια και με τις οικογενειακές ποδηλατικές σας ανάγκες θα έλεγα να σκεφτείς την πιθανότητα για μια βάση για από πάνω (κάπως μόνιμα αν πηγαίνεις μόνος σου, καλή που να κλειδώνει) και μια φτηνή βάση για από πίσω (για το παιδικό).
Άβαταρ μέλους
By xenos
#273178 επειδή είναι να βάλω τις thule (wingbars), πόσο θόρυβο έχουν μόνο αυτές (χωρίς άλλα πάνω τους;). Ενοχλούν μετά από κάποια χλμ; Επίσης διαφορά σε κατανάλωση; Αξίζει το βάλε βγάλε; :hmmm:

Τελευταίο αλλά σημαντικό: μπορούν τα 'πόδια' εκεί που πατάνε στον ουρανό να κάνουν καμιά ζημιά στο χρώμα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#273192
xenos έγραψε:επειδή είναι να βάλω τις thule (wingbars), πόσο θόρυβο έχουν μόνο αυτές (χωρίς άλλα πάνω τους;). Ενοχλούν μετά από κάποια χλμ; Επίσης διαφορά σε κατανάλωση; Αξίζει το βάλε βγάλε; :hmmm:

Τελευταίο αλλά σημαντικό: μπορούν τα 'πόδια' εκεί που πατάνε στον ουρανό να κάνουν καμιά ζημιά στο χρώμα; :hmmm:

Εχω τις απλες μπαρες οι οποιες κανουν θορυβο πανω απο τα 60 χαω και οσο ανεβαινει η ταχυτητα ανεβαινει και αυτος. Δεν ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικος απλα δυναμωνω την ενταση του ραδιου.
Με την μπαγκαζιερα επανω ο θορυβος μειωνεται!

Στο δικο μου η αυξηση της καταναλωσης με την μπαγκαζιερα ειναι +1,5 λιτ/100χλμ.

Προσωπικα το βαριεμαι το βαλε-βγαλε. Αν και συνηθως τις βαζω επανω λιγες μερες πριν φυγω για διακοπες.

Ζημια στο χρωμα οχι, αρκει να ειναι καθαρες οι επιφανειες πριν την τοποθετηση και η λαμαρινα και τα πλαστικα που ακουμπουν πανω της.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#273241
Νίκος Παππάς έγραψε:Ζημια στο χρωμα οχι, αρκει να ειναι καθαρες οι επιφανειες πριν την τοποθετηση και η λαμαρινα και τα πλαστικα που ακουμπουν πανω της.


Universal είναι; Δεν μπαίνουν στις ειδικές υποδοχές που υπάρχουν στην οροφή;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#273243
Pitt έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ζημια στο χρωμα οχι, αρκει να ειναι καθαρες οι επιφανειες πριν την τοποθετηση και η λαμαρινα και τα πλαστικα που ακουμπουν πανω της.


Universal είναι; Δεν μπαίνουν στις ειδικές υποδοχές που υπάρχουν στην οροφή;

Δεν εχει ειδικες υποδοχες το δικο μου, νομιζω και του xenos το ιδιο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#273251
Pitt έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ζημια στο χρωμα οχι, αρκει να ειναι καθαρες οι επιφανειες πριν την τοποθετηση και η λαμαρινα και τα πλαστικα που ακουμπουν πανω της.


Universal είναι; Δεν μπαίνουν στις ειδικές υποδοχές που υπάρχουν στην οροφή;


Εμένα έχει τα fixed points στην οροφή και το κιτ είναι της thule γι αυτό το αμάξι συγκεκριμένα. ΑΛΛΑ λέω μπας κ παίζει εκεί που πατάει πάνω στο χρώμα να κάνει κάτι. :hmmm: Είμεθα και λίγο περίεργοι βεβαίως βεβαίως! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#273268 Εμένα στη clk, τις 15 μέρες και τα 15.000km που τις φόρεσε, δεν άφησαν το παραμικρό σημάδι. Ήταν όμως μπάρες της mercedes (για το συγκεκριμένο μοντέλο) και όχι της thule, αν και η δεύτερη είναι σοβαρή εταιρεία και δεν πιστεύω να το έχει αφήσει στην τύχη. Σφίγγουν εξάλλου τόσο καλά πάνω στο αμάξωμα που δεν υπάρχει τριβή κατά την οδήγηση. Πιο πιθανό θεωρώ να γίνει ζημιά κατά την τοποθέτηση.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#273344 Μλκία. Μου αρέσουν οι μαύρες μπάρες αλλά κοστίζουν 30% πάνω. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#273352 Με την μπαγκαζιέρα πάνω, λίγο θα φαίνεται αν είναι ασημί ή μαύρο (χωρίς μπαγκαζιέρα δε θα υπάρχουν και οι μπάρες).