Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#151894
giannik1977 έγραψε:Νικολα εσύ τώρα έχεις Octy , με 520+ lt , τι τις θες τις μπάρες;

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρω ;;


Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By xenos
#152163
giannik1977 έγραψε:Μπερδεψα τους Νικους;;


Κάτι τέτοιο. :lol:

Για δώστε καμία συμβουλή για μπαγαζιέρα οροφής. Τι να προσέξω, κλπ. Εννοείται κοιτάμε σε οικονομική (ίσως μτχ) αλλά ποιοτική κατεύθυνση. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#152174 Έλα ρε συ, στο παρόν thread, που είναι όλο κι όλο 4 σελίδες

The Ace έγραψε:....2) Ακόμα και σε μεγάλα, άνετα και δυνατά αυτοκίνητα, η μόνιμη τοποθέτηση δεν ενδείκνυται. Δηλαδή το να την πηγαινοφέρνεις άδεια, παρόλο που δεν είναι επικίνδυνο, είναι ασύμφορο και άβολο (σκέψου υπόγεια garage, εισόδους supermarket κλπ για να καταλάβεις)
3) ....Κοιτάς χωρητικότητα που θες, κοιτάς σχήμα, διαστάσεις και μάρκα, αναλόγως των χρημάτων που θες/μπορείς να διαθέσεις. "Καλύτερη μάρκα" σημαίνει προφανώς περισσότερα λεφτά, αλλά καλύτερη ποιότητα, έξυπνες λύσεις, καλύτερα υλικά/κατασκευή κλπ. Αν πάντως θες να την μπαζοβγάζεις συνεχώς, λύσεις τύπου FastGrip είναι α-π-α-ρ-α-ί-τ-η-τ-ε-ς.


Σε αυτά να προσθέσω αμφίπλευρο άνοιγμα (SUPER βολικό για μένα), ενσωματωμένες δέστρες (καλό είναι να υπάρχουν), και φυσικά όσο πιο γερό πάτο (-> περισσότερα κιλά) αντέχει η τσέπη σου.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#152183 Από άποψης σχήματος, μήκους; Πιστεύω κοντά στα 350-400λτ είναι καλά για εμένα (μην κουβαλάω και ένα καράβι από πάνω).
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#152187 Βγαίνουν σε δύο "διαμορφώσεις": "κοντόχοντρες" και "στενόμακρες". Οι πρώτες πιάνουν όλο το πλάτος αλλά δεν φαίνονται σαν σανίδες (και κυρίως ταιριάζουν στο χώρο πάνω από τον ουρανό). Οι δεύτερες είναι για αυτούς που θέλουν να βάλουν και κάτι άλλο (π.χ. ποδήλατα, σκι κλπ) στις μπάρες και πρέπει να μην πιάνουν όλο το πλάτος. Διαλέγεις αναλόγως.

Δυστυχώς τη χωρητικότητα μπορείς μόνο να τη μαντέψεις. Κατά κανόνα πρέπει να μετρήσεις πόσα "πορτ-μπαγκάζ" χρειάζεσαι ή πόσα "πορτ-μπαγκάζ" σου λείπουν για να κουβαλήσεις τα αναγκαία. Αν σου λείπει "ένα πορτμπαγκάζ", παίρνεις τις μικρές (300-400lt). Αν σου λείπουν "δύο πορτμπαγκάζ" παίρνεις μια μεσαιομεγάλη (>450lt). Αν σου λείπουν παραπάνω "πορτμπαγκάζ", έχεις λάθος αυτοκίνητο ή λάθος γυναίκα :shifty:

Αυτή τη μεθοδολογία μάλλον πρέπει να την κατοχυρώσω... :lol:
Τελευταία επεξεργασία από The Ace και 27 Αύγ 2015, 13:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#152189
xenos έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Μπερδεψα τους Νικους;;


Κάτι τέτοιο. :lol:

Για δώστε καμία συμβουλή για μπαγαζιέρα οροφής. Τι να προσέξω, κλπ. Εννοείται κοιτάμε σε οικονομική (ίσως μτχ) αλλά ποιοτική κατεύθυνση. :hmmm:

Έχω την Thule Atlantic 200 με χωρητικότητα 400 λίτρα εδώ και 7 χρόνια και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την επιλογή.
Θα προτιμούσα να άνοιγε και από τις 2 μεριές για να είναι πρακτικότερη στο φόρτωμα και στο πέρασμα των ιμάντων πρόσδεσης στους κρίκους της απέναντι πλευράς.
Αν θυμάμαι καλά την είχα πάρει 250€ + 150€ τις μπάρες από την PANCAR.

Μεταχειρισμένη δεν θα έπαιρνα γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο ήλιο έχει φάει, οι πιο πολλοί την έχουν πάνω στο αμάξι συνεχώς και όσο καλό υλικό να έχει η κόπωση του είναι σίγουρη.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#152192 Κοιτάς και τι βάρος αντέχει η οροφή σου (αν και τα βαριά θα μπαίνουν πάντα πορτ-μπαγκάζ και τα πιο ελαφριά στη μπαγκαζιέρα).

Tapatalk & XT1068
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#152506 Πω, πω, πω! Τα φώτα πίσω φαίνονται μεγαλύτερα από το ποδήλατο...

Sent through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By gianik
#152624 Για να εισαι 100% νομιμος , πρεπει να βαλεις μια πλαστικη πινακιδα πανω στην φαναριερα , καθως η πραγματικη κρυβεται απ το ποδηλατο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#152644 Είσαι σίγουρος ότι επιτρέπεται η δημιουργία αντιγράφου της πινακίδας για οποιονδήποτε λόγο;
Νομίζω ότι αυτό αποτελεί πλαστογραφία, ακόμη και αν υπάρχει η πινακίδα πίσω. Κάνω λάθος; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By apav
#152655 Έχω δει πλαστικοποιημένη έγχρωμη φωτοτυπία σε Vespa. Ουσιαστικά κινείς υποψίες γιατί πώς θα εξηγήσεις ότι κυκλοφορείς με χαρτί αντί για πινακίδα; Για το αυτοκίνητο, το πιο εύκολο είναι να ξεβιδώσεις την κανονική και να την βάλεις πίσω, πχ trailer.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#152661
apav έγραψε: το πιο εύκολο είναι να ξεβιδώσεις την κανονική και να την βάλεις πίσω, πχ trailer.


Όχι, το σωστό (νόμιμο) στο trailer είναι να ζητήσεις την έκδοση νέας πινακίδας. :rtfm:

Γιάννη, έτσι όπως είναι τοποθετημένο το ποδήλατο, δεν δημιουργεί πρόβλημα στους αισθητήρες παρκαρίσματος; Αν έμπαινε έτσι το ποδήλατο στο δικό μου, θα έπρεπε να τους απενεργοποιήσω γιατί θα βαρούσαν συνεχώς.