Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#567230
KiloMeater έγραψε:τελικά αγόρασα μολις τις αυθεντικές μπάρες οροφής της Πεζω
(οι οποιες βασικα ειναι το s-line μοντελο της Montblanc)

σχετικα με μπαγκαζιερα επισης κατεληξα στο μοντελο
Thule Motion XT M
το οποιο φαινεται αρκετα ποιοτικο κατασκεαστικά και με τις διαστάσεις για το συνδιασμό αναγκών μου + διαστάσεων αυτοκινήτου


Πάντα καλοτάξιδοι :) !
Συμφωνώ απόλυτα (όπως είχα γράψει και παραπάνω) με την επιλογή των εργοστασιακών μπαρών.
Ήθελα βέβαια να σε ρωτήσω κάτι και δεν σε πρόλαβα : με την ηλιοροφή θα είσαι ΟΚ;; Βλέπω όταν είναι ανοιχτή έρχεται σχεδόν "πρόσωπο" με τις ράγες σου. Σου το επιβεβαίωσαν ότι υπάρχει αρκετός χώρος να περάσει η μπάρα πάνω από την ανοιχτή ηλιοροφή :oops: ;

Υ.Γ. : και οι "γνήσιες Ford" μπάρες είναι κατασκευασμένες από την Thule, γι' αυτό και το 200άρι €, που πολύ διστάζω να δώσω...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#567233 απο οτι διάβασα ναι , δεν εχουνε προβλημα
απο την άλλη, λιγο με απασχολει μιας και δεν εχω καμια διάθεση να αφήνω τις μπάρες πάνω αν δεν υπάρχει λόγος, μονο σε ταξιδια κτλ
απο οτι ειδα η τοποθετηση ειναι αρκετα ευκολη παντως για βαλε βγαλε.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#567250
georgex72 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Α, και όταν κατέβεις το καλοκαίρι όχι 3Μ όσπρια..


Βγάζει και όσπρια η 3Μ???
Εγώ τα 3Α ξέρω τόσα χρονιά... :lol:




Μαλλον θα ειναι τα μαυροματικα (φιμε)
:lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#567261
georgex72 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Α, και όταν κατέβεις το καλοκαίρι όχι 3Μ όσπρια..


Βγάζει και όσπρια η 3Μ???
Εγώ τα 3Α ξέρω τόσα χρονιά... :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl


:slap: :slap:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#572076 Συνεχίζω να το σκέφτομαι , εχω μαλον καταλήξει στο μοντέλο (Thule Motion XT) αλλά όχι στο μέγεθος
Αρχικά σκεφτομουνα το Μ , χωραει 400 λίτρα και ειναι σχετικά μαζεμένο στο μέγεθος όποτε φαίνεται καλό.
Μετά διαβάζω όμως οτι πολυ συχνά το μετανιώνουν και θέλουν το μεγαλύτερο μοντέλο
Εντάξει εγώ μέχρι το L συζητάω, για XL και XXL ούτε λόγος, αλλά και το L δεν ξέρω μήπως ειναι μεγάλο για το αμάξι μου
Κατα τα αλλά η διαφορά στην τιμή δεν ειναι καθορίστηκη, έτσι και αλλιώς και οι δυο ειναι τσιμπημένες
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572079 οτι και να αποφασισεις,παρε τιμες και απο Ελλαδα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#572086
dimviii έγραψε:οτι και να αποφασισεις,παρε τιμες και απο Ελλαδα. :iconcool:
Θεωρητικά με παίρνει να κατέβω χωρίς και να το αγοράσω Ελλάδα, αλλά τα βλέπω πολύ πιο ακριβά κάτω οποτε....
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#572224 Πήγα και είδα μερικές απο κοντά... σοκ
Ειναι τεράστιες .. οταν βλέπεις φωτό πάνω στα αμάξια δεν καταλαβαίνεις τα μεγέθη
Και στο δρόμο που βλέπω κάποιες , δεν ειχα την ευκαιρία να τις επεξεργαστώ .
Υπάρχει και ενα θεμα αποθήκευσης που πρέπει να ληφθεί υπόψην αν και είδα έχουνε βγάλει κάποια παραφερναλια για αυτη τη δουλεια
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572236
mirage έγραψε:Με το 5008 σου χρειαζεται πραγματικά μπαγκαζιερα;


ντενεκεδες με λαδια,φετες κλπ ειναι επικινδυνα να τα βαζεις μπαγκαζ. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572249 γιατι μπορει να χυθει κατι,γιατι δεν θα χωρανε κλπ
Άβαταρ μέλους
By mirage
#572251 Δεν εχει Lancer Evo αλλα 5008. Άμα δεν χωράνε ολα ας πάρει ένα Transit καλυτερα. Αλλά ΟΚ not my problem οποτε μπαγκαζιερα να κινηθεί και η αγορά. Κι ενα τρέιλερ με κοτσαδορο για να ειναι σίγουρος πως όλα χωράνε.