Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#746251
dimviii έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Ποτέ δεν έχω καταφέρει να βρω τόσο καλούς υαλοκαθαριστηρες όσο οι εργοστασιακοί.


piaa ανετα πανω απο 10 χρονια.Japan.
Ναι πως, 2 χρονάκια με τον 2ο να είναι σχεδόν για κλάματα και χρυσοπληρωμενοι

Τα ίδια και κάτι λάμπες PIAA.

Γενικά επώνυμοι Bosch, Valeo κλπ και αλλαγή κάθε 2ο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη. Για κόστος 15-20 ευρω τον χρόνο μικρό το κακό.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#746255 μαιμου θα πηρες,δεν παιζει αυτο με γνησιους piaa.
υπαρχει λογος που κανουν 80-90 ευρω.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#746257
dimviii έγραψε:μαιμου θα πηρες,δεν παιζει αυτο με γνησιους piaa.
υπαρχει λογος που κανουν 80-90 ευρω.
Από Amazon ήταν αν θυμάμαι καλά όπως και οι Hyper Arros λάμπες. Αν πουλάει και το αμαζον μαϊμού τότε πάσο.

Πάντως σε θερμοκρασίες 38-40 υπό σκιά με το αυτοκίνητο στον ήλιο επί 9-10 ώρες λιώνουν μια χαρά όπως όλοι.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#746267 ε κατι δεν στεκει ρε Δημητρη,οταν ολοι βγαζουν μινιμουμ 10 χρονια,και εσενα στα 2 χαλασαν,λες και ειναι τιποτα κινεζιες.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#746268 Υαλοκαθαριστήρες του Lidl πάντως, όλοι έβγαλαν 4+ χρόνια και δούλευαν μιά χαρά , πλήν θορύβου.
Τουλάχιστον 7-8 ζεύγη έχουν χρησιμοποιηθεί σε 3 διαφορετικά αυτοκίνητα, την τελευταία 10ετία.
Τιμή 5-7€ το ζεύγος, μειονέκτημα πως δεν έχει όλες τις διαστάσεις , κατά μοντέλο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#746269
dimviii έγραψε:ε κατι δεν στεκει ρε Δημητρη,οταν ολοι βγαζουν μινιμουμ 10 χρονια,και εσενα στα 2 χαλασαν,λες και ειναι τιποτα κινεζιες.
Αυτό σου εξηγώ, έχω βάλει και στα 2 αυτοκίνητα από όλες τις εταιρείες και φτηνούς και πανακριβους, με τις συνθήκες εδώ αποσυντιθενται γρήγορα.
Έχει να κάνει με τις συνθήκες και όχι απαραίτητα με την εταιρεία και την τιμή.

Το καταλαβαίνω όταν πλένω το αυτοκινητο και καθαρίζω το λάστιχο, από κάποιο σημείο και μετά βλέπω το λάστιχο να μένει στην πετσέτα.

Από όλα αυτά το συμπέρασμα μου είναι τους φτηνότερους επώνυμους απλά για να μην σου μείνουν στο χέρι ακατάλληλη στιγμή.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#746283
dimik έγραψε:Λες να μην ξέρω την διαφορά dispatched from and sold by Amazon vs random seller?

< >
Δεν το είπα για σένα, αλλα για γενική πληροφόρηση.

< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#746284 Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, μετά από τους εργοστασιακούς δεν έχω ξαναδεί ισάξιο αποτέλεσμα. Στο μεγκάν κάθε φθινόπωρο άλλαζα μόνος μου το λάστιχο και έβγαζε όλες τις βροχές τζίτζι. Μέχρι το καλοκαίρι είχαν μπουκώσει αλλά τότε κλάιν. Κόστος 5€.
Στο γιάρις που έχει μονό μάκτρο(!!) το άλλαξα όταν το πρωτοπήρα από βενζινάδικο αλλά έπρεπε ήδη να έχει φάει σουτ aka 1 χρόνος.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#746288 Εμένα η πρώτης τοποθέτησης κράτησαν μόνο 2 χρόνια. Σε αυτό φταίω και εγώ διότι παρκαρα κάτω από πεύκα και δεν καθάριζα συχνά τις βελόνες.

Τους άλλαξα στο σέρβις, με επίσημους της αντιπροσωπείας τους πλήρωσα 60 ευρώ αλλά κράτησαν 4 χρόνια.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#746295 Valeo/SWF προτιμώ προσωπικά.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#746297 Οι εργοστασιακοι υλοκαθαριστήρες στο Σουμπαρού ήταν Mitsuba και κράτησαν 8-9 χρόνια (οι μπροστά, τον πίσω τον εχω ακόμα και δουλεύει καλά απο το 2008 :iconcool: ).
Αρχισαν να μου κάνουν κάποιες γραμμούλες στο ψιλόβροχο και αποφάσισα να τους αλλάξω.
Σε ενα εναμιση χρόνο άλλαξα 2-3 ζευγάρια (το ενα ηταν Bosh blade) και δεν μου άρεσε τίποτα, δεν καθαριαν πολυ καλα μετα τα 120 χιλιομετρα και εκαναν και φασαρία.
Τελικα πηρα ενα ζευγαρι Denso to 2018 oi οποίοι 4χρόνια τώρα δουλεύουν ακομα υποδειγματικά και αθόρυβα.
viewtopic.php?p=482521#p482521
Βέβαια το αυτοκίνητο οταν δεν κυκλοφορεί δροσίεται σε υπόγειο πάρκινκ, οπότε βοηθάει κι αυτό...