Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By otso
#405998 Ξεκιναω αυτο το τοπικ λογω του ιστορικου μου Ford Fiesta του 79 .
το προβλημα μου ειναι οτι αρχισε να κουμπωνει με μεγαλη δυσκολια η οπισθεν , μονο η οπισθεν . Δεν εχει αλλαχτει ποτε δισκος πλατω και δεν εχουν αλλαχτει ποτε βαλβολινες .
Βεβαια ο μαστορας με κοροιδευε γιαυτο , αλλα ειναι lifetime (οπως και το αυτοκινητο που εχω τωρα) . θα ηθελα καταρχας να αλλαξω βαλβολινες και ειναι 2 μερες που το ψαχνω το κιβωτιο αλλα και στο νετ και στα τεχνικα εγχειριδια που εχω.
Κυριοι οχι μονο δεν εχει ταπα , αλλα και η τρυπα που εχει για να βαλεις εχει απο μεσα μεταλλικό φραγμο και δεν μπορει να μπει σωληνακι για αναρρόφηση.
θυμαμαι μια φορα που ειχα βγαλει το ημιαξονιο για να αλλαξω τσιμουχα ειχαν φυγει λαδια και ειχα συμπληρωσει , αλλα δεν ειχαν φυγει ολα .
Καμμια ιδεα;
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#409026 Για την οπισθεν μπορει να φταιει και ο ιδιος ο δισκος να θελει ρυθμιση. Και το δικο μου (παρολο ποσο πιο νεοτερο απο το δικο σου) focus, κανει τσαλιμακια με την οπισθεν (θελει καποιες φορες να βαλεις μια 5η, η να τσουλησεις το αμαξι λιγο μπροστα η πισω για να τη παρει, η να μη κουμπωσει εντελως καλα και αν αφησεις τον συμπλεκτη σιγα σιγα και σπρωξεις την οπισθεν να μπει ετσι). Εχεις δοκιμασει καποιους απο τους τροπους που σου λεω και παλι σου κανει δυσκολιες? Ο δισκος ποσα χιλιομετρα εχει στη πλατη του που δεν εχει αλλαχτει ποτε απο το 79?
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#795996
otso έγραψε:Βεβαια ο μαστορας με κοροιδευε γιαυτο , αλλα ειναι lifetime


Ναι ναι καλα,ολοι τα ιδια λενε
και το υγρο του υδραυλικου και οι βαλβολινες ολα ειναι ''για μια ζωη''
αντιψυκτικο που ''κραταει για 10 χρονια,αστο οπως ειναι''
Το Ταυ απο κατω που κουνιοταν ''ετσι κανουν αυτα,δεν σφιγγει" κ.ο.κ

Εγω εκτος απο αλλαγη μερικων μικροεξαρτηματων (Ταυ-λαστικο στηριξης) αλλαξα τις εργοστασιακες με καλυτερες της Motul συν ενα σωληναρο προσθετο μεσα και ειναι μακραν καλυτερα απο πρωτα.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#796098 Υπαρχει και αν θυμασαι τι ειπε στην Σουβαλτζη ο πρεσβης του ισραηλ αφου τον ξεμπροστιασε ιστορικα:
''εαν σας αφησουν να συνεχισετε"
και φυσικα την αλλη μερα πριν φεξει ολα σταματησαν.

Επιστροφη στα δικα μας,ο λογος που το κανω αυτο ειναι γιατι ειναι να πω καποια πραγματα αλλα και γιατι το forum αυτο ειναι ανοιχτο στην Αναζητηση στο Google.
Ψαχνοντας ενιοτε βρισκεις πολλα πραγματα ιδως για αμαξια παλαια που δεν ειναι εμπορικα πλεον ή ενδιαφερουσες πληροφοριες.

Αλλωστε ετσι μπηκα κι εγω,βρηκα μια δημοσιευση για φρενα του @21-quandra τον οποιον ηξερα απο αλλου,αρχισα να διαβαζω ολη την Ενοτητα και μπηκα.