Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#382945 Αναζητώντας κοτσαδόρο για το lexus (rx400h), διαπίστωσα ότι τελικά δεν είναι τόσο απλή η διαδικασία.

1) Στην αντιπροσωπεία ζητάνε 1.200 ευρώ για τον κοτσαδόρο (ο οποίος είναι αυτός της westfalia) και 400 ευρώ (!!) για την τοποθέτηση. Επίσης, με ενημέρωσαν ότι δεν κάνουν μόνο τοποθέτηση, αλλά πάει πακέτο με το ανταλλακτικό... (το κρατάμε για τη συνέχεια).

2) Στη westfalia hellas ζητάνε 750 για τον κοτσαδόρο και 50 (!) για την τοποθέτηση. Όμως, η τοποθέτηση αφορά μόνο τον κοτσαδόρο και όχι τα ηλεκτρικά του. Για την ακρίβεια, δεν περιλαμβάνει τα ηλεκτρικά που περιλαμβάνονται στο προηγούμενο link, αλλά "unofficial" σύνδεση προκειμένου να έχω ρεύμα για φώτα/φλας στο light board. Όπως χαρακτηριστικά είπαν, αν θέλω την official σύνδεση θα πρέπει να ξηλωθεί όλο το αμάξι και δεν αξίζει. (εδώ είναι το pdf με τις οδηγίες... είναι όντως τόσο δύσκολο;)

3) Τον κοτσαδόρο τον βρίσκω εδώ (και σε έναν-δυο άλλους) με 600 ευρώ + 50 η τοποθέτηση (προφανώς κι εδώ για την unofficial σύνδεση).

4) Υπάρχει και η λύση της a.hellas στα 250 ευρώ, αλλά δε θα είναι ο κοτσαδόρος που προτείνει η lexus (= δε θα είναι αποσπώμενος και θα έχει μεγάλο τρύπημα στον προφυλακτήρα, ενώ με τον "μαμά" γίνεται μικρό τρύπημα και δε θα φαίνεται τίποτα όταν τον αφαιρείς) και προφανώς η ηλεκτρική σύνδεση θα είναι η "εύκολη".

Προσανατολίζομαι στη λύση: Κοτσαδόρος και τοποθέτηση στον "3" και ηλεκτρικά σε κάποιον καλό ηλεκτρολόγο (αφού η lexus δεν το αναλαμβάνει). Τι λέτε; :hmmm: Δε θα ήθελα "πατέντες" και "προχειρότητες", ειδικά εδώ που υπάρχει και το θέμα του υβριδικού. Εδώ για λάδια/φίλτρα τους λες και σε στέλνουν αντιπροσωπεία. Για τον κοτσαδόρο δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Για τα ηλεκτρικά του όμως, είναι τόσο δύσκολο να συνδεθούν;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#382986 Ένας-δυο μου πρότειναν αντί για westfalia τους Auto-Hak (σχεδόν στη μισή τιμή). Και οι δύο είπαν πως είναι πανομοιότυποι και πως στην 1η περίπτωση πληρώνω μόνο το όνομα... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#384700 Καλορίζικος και ...καλοτάξιδος! :s_thumbsup

Παρατήρηση: Στην τελευταία φωτό, ....ωραία ζεϊμπεκιά χορεύει ο μάστορας! :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#384703 Με γειες, ενα φεγγάρι έλεγα θα βάλω και εγώ αλλά κάπου ξεθύμανε.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#384704
dimitrisB έγραψε:Καλορίζικος και ...καλοτάξιδος! :s_thumbsup

Παρατήρηση: Στην τελευταία φωτό, ....ωραία ζεϊμπεκιά χορεύει ο μάστορας!




Για τριπλό λουπ τον κόβω
Άβαταρ μέλους
By gianik
#384706 Μεγειες scotch!!

.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#384719 Σας ευχαριστώ! :s_drinks

dimitrisB έγραψε:Καλορίζικος και ...καλοτάξιδος! :s_thumbsup
Παρατήρηση: Στην τελευταία φωτό, ....ωραία ζεϊμπεκιά χορεύει ο μάστορας! :lol:

Πράγματι :lol:
(αμφιβάλλω βέβαια αν ξέρουν να χορεύουν ζεϊμπέκικο αυτοί :lol: )
Άβαταρ μέλους
By gakost
#384807 Άντε μεγείες. Αν και πιστεύω να στο έχουν πει, ξέρεις ότι χρειάζεσαι άδεια ρυμολύλκησης και δήλωση στην ασφάλεια φαντάζομαι. Επειδή είδα ότι θα βάλεις ποδήλατα ρώτα την ασφάλεια σου αν σε καλύπτει. Υπάρχουν περιορισμοί από τον ΚΟΚ πόσο μπορεί να εξέχει κάποιο αντικείμενο από το αυτοκίνητο και από όσο ξέρω πολλές ασφαλιστικές δεν καλύπτουν ποδήλατα σε βάση στον κοτσαδόρο γενικά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#384835 Ευχαριστώ!

Απάντηση της ασφαλιστικής στο ερώτημα αν χρειάζεται πρόσθετη πράξη ασφάλισης για τοποθέτηση κοτσαδόρου και χρήση του για μεταφορά ποδηλάτων με ειδική σχάρα/βάση:

Καλημέρα σας,
Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία.
Σχετικά με το ερώτημά σας, δεν χρειάζεται πρόσθετη πράξη.
Βάσει ΚΟΚ, επιτρέπεται στο όχημα να προεξέχουν εξαρτήματα ή φορτίο έως και 30% του συνολικού μήκους του αμαξώματος.
Επίσης θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σε περίπτωση που δε χρησιμοποιείται ο κοτσαδόρος θα πρέπει να αφαιρείται από το όχημα.
Είμαστε στη διάθεσή σας.
Με εκτίμηση,
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#384884 Μεγειά σου Scotch. :s_thumbsup

Η πόρτα του πορτμπαγκάζ ανοίγει με την κρεμάστρα τοποθετημένη, ή πρέπει να την βγάζεις;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#384899 Ευχαριστώ Pitt :)

Ανοίγει. Βέβαια με τα ποδήλατα πάνω υποψιάζομαι είναι δύσκολο (κι απ' ό,τι διαβάζω στο βιβλιαράκι, δεν ενδείκνυται). Χωρίς τα ποδήλατα πάνω είναι πολύ απλό, ακόμη και για ένα άτομο.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#385177
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ Pitt :)

Ανοίγει. Βέβαια με τα ποδήλατα πάνω υποψιάζομαι είναι δύσκολο (κι απ' ό,τι διαβάζω στο βιβλιαράκι, δεν ενδείκνυται). Χωρίς τα ποδήλατα πάνω είναι πολύ απλό, ακόμη και για ένα άτομο.

< >

υπάρχει μία ρύθμιση που κάνει τη σχάρα με τα ποδήλατα να πέρνει κλίση προς τα πίσω κ έτσι επιτρέπει να ανοίεξι κ το πορτ παγκαζ. ίσως γίνεται κ σε εσένα... πάντως πολύ καλύτερη επιλογή το όλο σύνολο από την απλή σχάρα πάνω στο πορτ παγκάζ. :thumbsup: :s_thumbsup