Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#384967 Λοιπόν, φάση εχει η ιστορία, ειναι μια περιπέτεια, θα γνωρίσω νέα μέρη, νέο κόσμο

Έκλεισα ραντεβού για service με την Citroen Μπρατισλάβα!!!
Συννενόηση τρομερή στο τηλέφωνο , αυτός σλοβενικα και τσάτρα Πάτρα, εγώ ελληνοαγγλικό γερμανικά ... τουλάχιστον ο μαστορας οτι τεχνικό του είπα το έπιασε σαν όρο

Μου λέει , αα μου λέει μπορεί να μας πάρεις λίγες ώρες να το φτιάξουμε ... και να ξέρεις κάνει 38€ η ωρα εργατικά!!! Μόνο που δε με πιάσανε τα γέλια, εδώ κάνει 200 τι να του πω....
Άβαταρ μέλους
By xenos
#384998 Μπρατισλαβα ε; Το hostel το εχεις δει;
Άβαταρ μέλους
By elvet
#385003
KiloMeater έγραψε:Έκλεισα ραντεβού για service με την Citroen Μπρατισλάβα!!!
Συννενόηση τρομερή στο τηλέφωνο , αυτός σλοβενικα και τσάτρα Πάτρα, εγώ ελληνοαγγλικό γερμανικά ... τουλάχιστον ο μαστορας οτι τεχνικό του είπα το έπιασε σαν όρο

Εάν αυτός στη Σλοβακία μιλάει τσάτρα Πάτρα Σλοβένικα και 'συ ελληνοαγγλικά γερμανικά :lol: :lol: μάλλον θα συνεχίσεις την περιπέτεια και τις νέες εμπειρίες :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#385006 http://m.imdb.com/title/tt0450278/?ref=m_nv_sr_1
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#385011
elvet έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Έκλεισα ραντεβού για service με την Citroen Μπρατισλάβα!!!
Συννενόηση τρομερή στο τηλέφωνο , αυτός σλοβενικα και τσάτρα Πάτρα, εγώ ελληνοαγγλικό γερμανικά ... τουλάχιστον ο μαστορας οτι τεχνικό του είπα το έπιασε σαν όρο

Εάν αυτός στη Σλοβακία μιλάει τσάτρα Πάτρα Σλοβένικα και 'συ ελληνοαγγλικά γερμανικά :lol: :lol: μάλλον θα συνεχίσεις την περιπέτεια και τις νέες εμπειρίες :lol:


:lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#385728 Πηγαμε για πασχαλινο φαγητο σε μια ταβερνα ελληνικη σημερα κανα μισαωρο εξω απο τη Βιεννη σε μια μικρη κωμοπολη
(πολυ καλο το αρνακι, μπραβο ο μαστορας)

μπαινω στο αμαξι να γυρισουμε πισω και το C5 αποφασισε , λογω της ημερας, να ΜΗΝ αναψει το engine λαμπακι και να μην βγαλει Anti-pollution fault... φανταζομαι βαρεθηκε να το βλεπει ακομα και μονο του :-)
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#385757 Αν σε παρηγορεί να σου πω ότι με C5 diesel ξέρω να έχουν συμβεί χειρότερα. Έσβηνε τελείως τον κινητήρα (ούτε καν 1500 στροφές) συνήθως σε ανηφόρα με πατημένο γκάζι και πρώτη φορά σε ένα φιδίσιο δρόμο με πολύ κίνηση! Αυτά τα τράβηξε Σλοβάκος στην Ελλάδα .. αλλεπάλληλες επισκέψεις/μεταφορές σε αντιπροσωπία της Κρήτης που δεν έβρισκε πρόβλημα, άλλαξε φίλτρο καυσίμου ... ξανά τα ίδια, μπήκε στο καράβι με γερανό και κατέληξε με γερανό στα κεντρικά της Αθήνας όπου φαίνεται ότι έκαναν δουλειά.
Στο δρόμο της επιστροφής όμως τους έλουσε κρύος ιδρώτας όταν νόμισε ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά και είχαν να περάσουν τα tunnel ...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#386605 Ρε μπάς και είχαν δίκιο στην αντιπροσωπεία καί μετο italian tuning σε συνδιασμο με κάτι καθαριστικά που ρίχνω στη βενζίνη (αυτα τα μπουκαλάκια που πουλάνε στα βενζινάδικα) να καθάρισε και για αυτό να έσβησε το λαμπάκι του κινητήρα με το anti pollution ?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#389390 Φεύγω πρωί πρωί για Μπρατισλάβα όπου Έχω κλείσει ραντεβού με την τοπική citroen.υπόψη το λαμπάκι check engine πλέον είναι παρελθόν, αλλά λέω πάω να τους δείξω τα δύο λάθη που βρίσκει το odb, κάνουμε και το.σέρβις των.60000 μιας και είχα καλές τιμές

Άδειος.Ο.δρόμος το πρωι, λέω δε βάζω και το μηχάνημα να το ανοίξω να δω τι λέει....
Συνδέεται, τρέχω ένα διαγνωστικό... Ω να σε γμσ#@&%... Το ένα από τα δύο errors (timing , crank cam position) έχει εξαφανισθεί!!! Τέλος πάντων συνεχίζω λέω πάμε και ότι γίνει

Φτάνω εκεί,ωραίος χωρος, πολύ μεγάλη εγκατάσταση... Πάω υποδοχή, πρώτη ήττα... Ο τύπος που μίλαγε γερμανικά κάτι έτυχε και έλειπε.... Total breakdown, ούτε αγγλικά ουτε γερμανικά.... Μετά από λίγο βλέπω κινητοποίηση, κάλεσαν μια κοπελίτσα από τα γραφεία που μίλαγε αγγλικά (ποπα το σλοβακι, δε. Με χάλασε)
Δείχνω το odb error, λέει θα το δούμε... Μπαίνει το αμάξι πάνω, έρχεται ο μάστορας .... Μετάφραση Ότι να'ναι... Λοιπόν μου λέει τετοιο μοτέρ δε. Έχουμε ξαναδεί, και δεν ξέρουμε να το φτιάξουμε.... Μου τύπωσε σε μια καρτέλα τις λύσεις που δίνει το διαγνωστικό
Μόνο πετρέλαια έχουμε δει λέει, τι βενζίνη και τι τούρμπο....
Όποτε το πήρα και έφυγα... Τι γκαντεμιά...
Σέρβις 60000χλμ κοστίζει 300€ , στην Βιέννη η citroen ζητάει 600€. Το θέμα είναι ξέρουν να το κάνουν? Μου είπανε Ναι, όλα τα άλλα ίδια είναι.... Παίζει η θα το ρημάξουν?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#389460 Έχεις και P2263; Αυτό αν θυμάμαι καλά λύνεται με αλλαγή της βαλβίδας που ελέγχει την πίεση του τούρμπο, ένα σωληνάκι της κι ένα φιλτράκι. Είναι αυτό που περιγράφουν κάτω κάτω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#389502 Αυτη τη στιγμή εχω μόνο αυτό, όλα τα αλλά εξαφανίστηκαν, δενγαονει κανέναν, λάθος πλέον πέρα απο αυτό .

Εχεις τίποτα κωδικούς ανταλλακτικών; και κανα youtube πως αλλάζει;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#389574
KiloMeater έγραψε:Μόνο πετρέλαια έχουμε δει λέει, τι βενζίνη και τι τούρμπο....


:lol: , πετρέλαιο rules ρεεε :inlove: που φαγώθηκαν όλοι να το φάνε τώρα τελευταία.
Τη σαβούρα που βγάζουν τα τζάκια δεν τη σκέφτονται.
Κι άμα τ' άλλαζα πάλι πετρέλαιο θα'περνα άμα λάχει να ' ούμε.