Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#360459 Έχει τοποθετήσει κανείς;
Βρίσκω σε διαφορετικές τιμές και δεν έχω ιδέα τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει...

Αυτό πως σας φαίνεται; (το βρήκα μετά από αναζήτηση, δε σχετίζομαι προφανώς με το κατάστημα)
Άβαταρ μέλους
By fokion
#366185 προσεξε αυτο
"• Στέλνει την ακριβή διέυθυνση για το που κινείται το όχημα σας ανά πάσα στιγμή και όλα αυτά χωρίς πάγια και συνδρομές. Ελέγχεται και παρακολουθείτε μέσω απλών μυνημάτων."

Αυτο εχεις στο νου σου? ή φανταζεσαι google earth κ.λ.π?
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#366208 Στα μηνύματα συντεταγμένες δε δίνει; Που φαντάζομαι μπαίνουν στο google maps?
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#366220
fokion έγραψε:προσεξε αυτο
"• Στέλνει την ακριβή διέυθυνση για το που κινείται το όχημα σας ανά πάσα στιγμή και όλα αυτά χωρίς πάγια και συνδρομές. Ελέγχεται και παρακολουθείτε μέσω απλών μυνημάτων."

Αυτο εχεις στο νου σου? ή φανταζεσαι google earth κ.λ.π?

Όχι, αυτό δε με απασχολεί και τόσο, μου αρκεί (όπως γράφει και ο panos2171), να στέλνει συντεταγμένες και ειδοποιήσεις σε περίπτωση μετακίνησης.
Καλοδεχούμενα είναι και τα άλλα βέβαια όπως η διακοπή λειτουργίας του κινητήρα, της παροχής καυσίμου, ο γεωφράχτης, οι ειδοποιήσεις ταχύτητας κλπ κλπ...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#366292 Πανω απ''ολα βεβαια με ενδιαφερει κατι καλο σε ποιοτητα κατασκευης, σημα (gsm, gps), γι'αυτο και εκανα την ερωτηση...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#497195 Διάβασα πολύ καλές κριτικές για την εταιρία κ αγόρασα το παρακάτω. Αν μου αρέσει, θέλω να πάρω κ ένα μικρότερο tracker για τον μικρό.

https://www.amazon.de/dp/B01DS11FZ6/ref ... TAbCX3ZCWY

Αυτονομία δίνει 30 μέρες, το μικρό δίνει 7

Έχει κ με σύνδεση πάνω στη μπαταρία αυτοκινήτου, αλλά δεν ήθελα να μπλέξω. Άλλωστε εκεί θα φαίνεται με τη μία. Αυτό θα το πετάξω κάπου στο αμάξι που να μη φαίνεται κ θα το φορτίζω μία στο μήνα.
Μολις δω τί πιάνει πχ. σε γκαράζ κτλ θα δώσω αναφορά


< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#497565 Θέλει απλά να έχεις MB και δυνατότητα αποστολής SMS. Αν είναι συμβόλαιο δε χρειάζεται να κάνεις κάτι, αν είναι κάρτα το ανανεώνεις κάθε μήνα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#497796
sknipper έγραψε:Σε αυτά τι SIM κάρτα βάζεις; Εννοώ τι είδους πακέτο πρέπει να πληρώνεις και κάθε πότε;

Παίρνω μια prepaid με 9 Cent το μήνυμα και 10mb το μήνα (λέει πως αρκούν) κ όποτε καλώ την κάρτα, στέλνει στο κινητό ένα SMS με συντεταγμένες. Κάθε χρόνο θέλει η κάρτα να ανανεώνεται με 10€ εν προκειμένω.
Αρκεί η κάρτα να ενεργοποιείται χωρίς να βάζει κανείς Pin, μια διαδικασία που τη ρυθμίζει κανείς σε κινητό κ μετά περνά την SIM στη συσκευή.

Για αυτή την εταιρία διάβασα πολύ καλές κριτικές.




< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#498424 Ήρθε το GPS tracker κ του έβαλα μια SIM από καρτοκινητή. Πολύ καλό, του τηλεφωνώ στον αριθμό της SIM, κλείνω το τηλέφωνο μετά από 5 δεύτερα και σε 2-5 δεύτερα μου στέλνει απάντηση με μήνυμα, πάνω γράφει τις συντεταγμένες, τη μπαταρία κατά πόσο φορτισμένη είναι, τη ταχύτητα του αμαξιού.

Υπάρχει κ εφαρμογή με realtime Tracking, αλλά τότε θέλει συνδρομή 5€ το μήνα περίπου, ενώ έτσι δεν έχει καμία συνδρομή παρά μόνο την κάρτα.

Εικόνα

Στοσυγκεκριμένο μοντέλο η μπαταρία κρατά 30 μέρες κ μπορεί να ενημερώσει με μήνυμα όταν πέσει στα χαμηλά.


< >
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#498436 Μπορείς να το ρυθμίσεις να μπει σε ενημερώσει αν κινηθεί (π.χ. το παρκάρεις το βράδι και θέλεις να ξέρεις αν θα κινηθεί), ή αν ξεπεράσει κάποια ταχύτητα ή αν βγει από τα όρια μιας περιοχής που του έχεις ορίσει;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#498456
kubiak έγραψε:Μπορείς να το ρυθμίσεις να μπει σε ενημερώσει αν κινηθεί (π.χ. το παρκάρεις το βράδι και θέλεις να ξέρεις αν θα κινηθεί), ή αν ξεπεράσει κάποια ταχύτητα ή αν βγει από τα όρια μιας περιοχής που του έχεις ορίσει;

ακριβώς, μπορείς να κάνεις κ τα τρία αυτά
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#498496
kubiak έγραψε:Τα mb γιατί τα χρειάζεται;
Που το έβαλες;

Τα mb δεν ξέρω που ακριβώς τα χρειάζεται, κ εγώ αυτήν την απορία έχω ακόμη. τάχα λέει 10mb φτάνουν.
σκέφτομαι να το βάλω κάπου χωμένο πίσω από τη μοκέτα στο πορτπαγκάζ. ή ίσως το στερεώσω με velcro κάτω από το κάθισμα οδηγού.