Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#498503 Συνήθως δε θέλουν ίντερνετ. Στο μήνυμα σου στέλνουν συντεταγμένες και μπαίνεις από το κινητό σου να δεις
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#498645 Πέτρο το δοκίμασες σε στεγασμένο χώρο να δεις αν πιάνει;
Πάντως κάπου είχα ακούσει για tracker που όταν καταλάβει κίνηση σβήνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα το αυτοκίνητο (εννοείται σαφώς ότι είναι συνδεδεμένο με αυτό) . Ξέρει κανένας κάτι παραπάνω;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#502346
KiloMeater έγραψε:Γιατρέ, περιμένουμε εντυπώσεις από το μηχάνημα

Καλημέρα,

ζητώ συγγνώμη από την καθυστέρηση αλλά με τα τρεχάματα σε Ελλάδα δεν έτυχε να πάω σε υπόγειο parking. Χθες επέστρεψα πίσω κ το δοκίμασα.

Σε ανοιχτό χώρο όπως είπα, το sms που μου στέλνει το μηχανηματάκι έρχεται μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, πχ χθες ήρθε σε 2¨ και παραξενεύτηκα :lol:

Το πάρκαρα χθες στο υπόγειο του σούπερ μάρκετ κ πήγα εκτός αυτού σε ανοιχτό χώρο για να μετριάσω τυχούσα καθυστέρηση λόγω του κινητού μου. Λοιπόν, εκεί που το πάρκαρα είχε το iphone με τον πάροχό μου 1 κεραία από τις 5 gsm, το δικό του δεν ξέρω γιατί είναι άλλος πάροχος E-Plus. Όπως είπα, όταν του τηλεφώνησα για να μου στείλει sms, εγώ είχα 4 κεραίες οπότε οκ. Το sms ήρθε σε 30 δεύτερα και ήταν η θέση μέσα στο γκαράζ, δλδ το έδειχνε μέσα στο οικοδομικό τετράγωνο κ κάπου εκεί που το είχα αφήσει όπως φαντάζομαι τον χώρο στο γκαράζ.

Τώρα, αν το βάλουν σε κοντέινερ κ μετακινήσουν το κοντέινερ, δεν ξέρω τί θα δείξει. Μάλλον θα δείξει πάλι σωστή θέση.

Το μηχάνημα το είχα 2 εβδομάδες σε συνεχή λειτουργεία στο αμάξι του πεθερού. Όλα οκ στους ελέγχους που έκανα κατά καιρούς κ για τις 2 πλευρές :ninja: :iconcool: :lol:

Γενικά είναι πολύ αξιόπιστο, το συνιστώ. Δε συνδέεται με το αμάξι, εγώ το έχωσα κάτω από τη ρεζέρβα στο γκολφ κ έκανα τις μετρήσεις.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#509834 Σκέφτομαι μπάς και πάρω κανένα και εγώ
Τζάμπα έξοδα αλλά ξέρεις πως ειναι οταν παίρνεις νέο αμάξι , για λίγο καιρό το προσεχείς και ενδιαφέρεσαι.... μέχρι να μην :lol:

Βρήκα μια sim κάρτα που δεν εχει μηνιαίο πάγιο, απλά φορτώνεις χρήματα και τρώει 4cents ανα sms ..με sms δε το δουλεύεις; Λεπτά ομιλίας δε χρειάζεται σωστά;

Μπονους το οτι θα βλέπω που πηγαίνει η γυναίκα για ψώνια :-)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#510293 Η μπαταρία μια χαρά κρατεί. Στις 3 εβδομάδες ήταν σίγουρα οκ. Μπορεί κ 4, δε θυμάμαι πότε ακριβώς έστειλα μνμ.

Έχω μία sim κάρτα της blau, πρέπει να τη βάλεις σε κινητό κ να απένεργοποιήσεις τη λειτουργία που ζητά το Pin όταν ανοίγει.

Αν θέλεις μόνο να ξέρεις που είναι η γυναίκα, καλύτερα βάλε την εφαρμογή Zenly App κ στο κινητό σου κ στης συζύγου.


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#510333 Νομίζω με αυτό το app χάνεται το στοιχειο του αιφνιδιασμού.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#510340 αν δεν έχει κανείς εμπιστοσύνη τότε καλύτερα να μην βάλει την εφαρμογή. θα τον φάει το άγχος :lol:

Βολεύει πολύ όμως αν χαθεί το κινητό.

εγώ έτσι το πλάσαρα

επίσης η :inlove: καμιά φορά δεν το ακούει στην τσάντα, οπότε από το να τηλεφωνώ κ να ρωτώ που είναι κτλ, ανοίγω την εφαρμογή κ τσουπ
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#512936 Έχω παρκάρει το αμάξι στο υπόγειο.
Τηλεφώνησα να δω τί θα γίνει κ εκεί που το έβγαλε είναι το υπόγειο όντως.

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#512942 Εκει που βγάζει ειναι το τελευταίο location που κατργραψε το GPS.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#512954 Η θέση ναι.
Το ζητούμενο όπως κατάλαβα είναι να φτάσει η κλήση μέσω GSM στη συσκευή ώστε να σου δώσει τη τελευταία θέση GPS της εισόδου.

Όταν τελειώσει η μπαταρία δε στέλνει κανένα σήμα. Επίσης αν είναι 2-3 ορόφους κάτω στο υπόγειο ίσως να μη στείλει ούτε τη θέση της εισόδου.


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#513044 Δοκίμασα μόλις κ το -2 υπόγειο γκαράζ κ ήρθε SMS. Εγώ βρισκόμουν στη ρεσεψιόν με καλό σήμα.

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By FleetSimple
#596719 Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Forum.

Νομίζω πως αυτός είναι ο καλύτερος χώρος για να παρουσιάσουμε το δορυφορικό σύστημα εντοπισμού της FleetSimple.

Η FleetSimple (http://www.fleetsimple.gr) είναι μια εταιρεία υπηρεσιών τηλεματικής που παρέχει λύσεις διαχείρισης στόλου οχημάτων (fleet management services) καλύπτοντας τις ανάγκες επαγγελματιών και ιδιωτών, με υψηλής ποιότητας υπηρεσίες.

Η λύση που έχουμε σχεδιάσει αποτελείται από μια πλατφόρμα με πλούσια λειτουργικότητα, η οποία επικοινωνεί με συσκευή τηλεματικής τελευταίας τεχνολογίας, τοποθετημένη μόνιμα στο όχημα, σε μη εμφανές σημείο, από έμπειρο εγκαταστάτη.

Βασικά χαρακτηριστικά

    Συνεχής παρακολούθηση της κίνησης του οχήματος ολόκληρο το 24ωρο μέσω mobile app για iOS και Android με συχνότητα δειγματοληψίας 30-60”
    Κάρτα global sim που μπορεί να συνδεθεί αυτόματα με όποιον πάροχο κινητής τηλεφωνίας (Cosmote, Vodafone, Wind) έχει το πιο αξιόπιστο σήμα ανάλογα με την περιοχή, και συνδρομή κινητής τηλεφωνίας για κίνηση του οχήματος στην Ελλάδα και ολόκληρη την Ευρώπη (χωρίς επιπλέον χρέωση) μέχρι 70.000 χιλιόμετρα/έτος/όχημα.
    Επικοινωνία με τον server κάθε μία ώρα όσο το όχημα είναι σε στάση, για έλεγχο κατάστασης της συσκευής

    Πλήρες ιστορικό διαδρομών (αναπαράσταση δρομολογίων) για 12 μήνες
    Λήψη άμεσων ειδοποιήσεων μέσω της εφαρμογής κινητού τηλεφώνου σε πραγματικό χρόνο
    Ένδειξη λειτουργίας κινητήρα (σε λειτουργία/εκτός λειτουργίας) με βάση τη θέση της μίζας
    Ταυτόχρονη είσοδος στην πλατφόρμα με τους ίδιους κωδικούς από διαφορετικούς χρήστες και συσκευές

Ειδοποιήσεις ασφαλείας που περιλαμβάνονται στο βασικό πακέτο

    Ειδοποίηση σε περίπτωση μετατόπισης (αλλαγή κλίσης ή ανύψωση) του οχήματος
    Ειδοποιήσεις ρυμούλκησης και αποσύνδεσης μπαταρίας
    Ειδοποίηση σε περίπτωση προσπάθειας παρεμβολής ή διακοπής σήματος (jamming)
    Ειδοποίηση σε περίπτωση πτώσης της τάσης της μπαταρίας του οχήματος κάτω από ένα συγκεκριμένο όριο
    Ειδοποίηση σε περίπτωση πιθανού ατυχήματος
    Ειδοποίηση σε περίπτωση υπέρβασης ορίου ταχύτητας
    Δυνατότητα ενημέρωσης ενεργοποίησης συναγερμού
    Δυνατότητα ειδοποιήσεων μέσω e-mail για όλες τις παραπάνω περιπτώσεις

Επιπλέον υπηρεσίες

    Ζώνες ελέγχου με ωράρια και άμεσες ειδοποιήσεις για κίνηση εκτός προκαθορισμένων ορίων
    Δυνατότητα ειδοποιήσεων μέσω sms για όλες τις παραπάνω περιπτώσεις

Συσκευή Τηλεματικής

    Κατασκευασμένη στην Ευρώπη σε υψηλών προδιαγραφών εργοστάσιο, πιστοποιημένη με IP67
    Εσωτερική μπαταρία με αυτονομία περισσότερο από 24 ώρες (στην περίπτωση αυτοκινήτου) ή περίπου μίας ώρας (στην περίπτωση μοτοσυκλέτας) σε περίπτωση αποσύνδεσης μπαταρίας οχήματος
    Εσωτερική μνήμη 128ΜΒ για αποθήκευση έως και 245.000 εγγραφών
    Μικρές διαστάσεις
    Ενσωματωμένες κεραίες GPS/GPRS
    Χαμηλή κατανάλωση ρεύματος (δεν επηρεάζει τη μπαταρία του οχήματος)

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον αποκλειστικό συνεργάτη μας Car-Audio Θηβαίος (http://www.thivaios.gr) στο τηλέφωνο 2102930755 και στα παρακάτω links
Για αυτοκίνητο: https://thivaios.gr/index.php?page=shop ... &Itemid=61
Για μοτοσυκλέτα: https://thivaios.gr/index.php?page=shop ... &Itemid=61

Πληρoφορίες για την ετήσια συνδρομή μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω link
https://www.fleetsimple.gr/product/annual-subscription/

Θα παραμείνουμε στο χώρο για να απαντήσουμε σε απορίες και παρατηρήσεις των μελών σχετικά με τη λειτουργία του δορυφορικού συστήματος εντοπισμού.
Ευχαριστούμε το Petrolheads για τη φιλοξενία,
Με εκτίμηση,
FleetSimple
http://www.fleetsimple.gr

Πριν την δημοσίευση, ζητήθηκε η άδεια του διαχειριστή και δόθηκε επειδή θεωρήσαμε πως το προϊόν ενδιαφέρει πιθανόν τα μέλη. Δεν είναι πληρωμένη διαφήμιση, επομένως κρίνεται όπως κάθε άλλο ποστ.[Admin]