Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#663735 Καλημερα,

φιλος μου με το 3008 πετρελαιο μου ανεφερε το παρακατω θεμα που αντιμετωπισε
Στα 43.000 χλμ βούλωσε το μπεκ του adblue ( δημιουργήθηκε μια κρούστα-πέτρα στο ακροφύσιο του adblue), το πηγε στο συνεργειο, το καθάρισε, ψέκασε μια φορά και σταμάτησε - ξαναέβγαλε την βλάβη. Τελικά δεν έστελνε adblue η αντλία, οποτε και αλλαχθηκε. Το θεμα ειναι οτι του ειπαν απο το συνεργειο οτι εχει παρουσιαστει και σε αλλα αυτοκινητα αυτο το ιζημα στο ακροφυσιο του adblue.
Εχει ακουσει καποιος αντιστοιχη βλαβη?
Άβαταρ μέλους
By BEAMS
#663739
Geralt έγραψε:Καλημερα,

φιλος μου με το 3008 πετρελαιο μου ανεφερε το παρακατω θεμα που αντιμετωπισε
Στα 43.000 χλμ βούλωσε το μπεκ του adblue ( δημιουργήθηκε μια κρούστα-πέτρα στο ακροφύσιο του adblue), το πηγε στο συνεργειο, το καθάρισε, ψέκασε μια φορά και σταμάτησε - ξαναέβγαλε την βλάβη. Τελικά δεν έστελνε adblue η αντλία, οποτε και αλλαχθηκε. Το θεμα ειναι οτι του ειπαν απο το συνεργειο οτι εχει παρουσιαστει και σε αλλα αυτοκινητα αυτο το ιζημα στο ακροφυσιο του adblue.
Εχει ακουσει καποιος αντιστοιχη βλαβη?

Ναι. Σπάνιο σε αυτά τα χιλιόμετρα αλλά μπορεί να συμβεί όπως και με οποιοδήποτε άλλο μηχανικό μέρος του αυτοκινήτου. Καθόλου σπάνιο δεν είναι απ την άλλη (έχουν αλλαχτεί πολλές αντλίες AdBlue), λόγω χρήσης χύμα μείγματος αμφιβόλου προέλευσης και προδιαγραφών. Στο εγχειρίδιο λειτουργίας στο αυτοκίνητο του φίλου σου έχει τις προδιαγραφές του AdBlue που πρέπει να χρησιμοποιεί.
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#663858
Geralt έγραψε:Καλημερα,

φιλος μου με το 3008 πετρελαιο μου ανεφερε το παρακατω θεμα που αντιμετωπισε
Στα 43.000 χλμ βούλωσε το μπεκ του adblue ( δημιουργήθηκε μια κρούστα-πέτρα στο ακροφύσιο του adblue), το πηγε στο συνεργειο, το καθάρισε, ψέκασε μια φορά και σταμάτησε - ξαναέβγαλε την βλάβη. Τελικά δεν έστελνε adblue η αντλία, οποτε και αλλαχθηκε. Το θεμα ειναι οτι του ειπαν απο το συνεργειο οτι εχει παρουσιαστει και σε αλλα αυτοκινητα αυτο το ιζημα στο ακροφυσιο του adblue.
Εχει ακουσει καποιος αντιστοιχη βλαβη?
Στα diesel PSA υπάρχει πρόβλημα με τα δοχεία ad blue...
Τα αντικαθιστούν στις αντιπροσωπείες με βελτιωμένα... ακόμη και εάν έχει λήξη η εγγύηση... αρκεί το όχημα να έχει συντηρηθεί σε εξουσιοδοτημένο δίκτυο...

< PAD 4 >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#663862 Ισχύει αυτό (αρχική υπήρχε θέμα με το καπάκι, δεν είχε τρούπα για εξαερισμό και κατέρρεε εσωτερικά το δοχείο), αργότερα κι η αντλία. Αντλία και μπεκ όμως είναι γενικό πρόβλημα σε όλους όσους χρησιμοποιούν τέτοιες αντιρρυπαντικές τεχνολογίες. Φταίχτης, τόσο η αμφιβόλου ποιότητας ουρία που βάζουν ορισμένοι λόγω κόστους (δώσε τα όλα μετά μαζεμένα) ή και |λογοκρισία| (όταν πχ βάζεις μέσα νερό γιατί έτσι σου είπαν) όσο κι η έλλειψη χρήσης. Δυστυχώς τα ντίζελ είναι για συγκεκριμένο φάκελο λειτουργίας αλλά οι πωλητές κατά 99% δεν ασχολούνται με αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Emmamuel
#667540
georgex72 έγραψε:
Geralt έγραψε:Καλημερα,

φιλος μου με το 3008 πετρελαιο μου ανεφερε το παρακατω θεμα που αντιμετωπισε
Στα 43.000 χλμ βούλωσε το μπεκ του adblue ( δημιουργήθηκε μια κρούστα-πέτρα στο ακροφύσιο του adblue), το πηγε στο συνεργειο, το καθάρισε, ψέκασε μια φορά και σταμάτησε - ξαναέβγαλε την βλάβη. Τελικά δεν έστελνε adblue η αντλία, οποτε και αλλαχθηκε. Το θεμα ειναι οτι του ειπαν απο το συνεργειο οτι εχει παρουσιαστει και σε αλλα αυτοκινητα αυτο το ιζημα στο ακροφυσιο του adblue.
Εχει ακουσει καποιος αντιστοιχη βλαβη?
Στα diesel PSA υπάρχει πρόβλημα με τα δοχεία ad blue...
Τα αντικαθιστούν στις αντιπροσωπείες με βελτιωμένα... ακόμη και εάν έχει λήξη η εγγύηση... αρκεί το όχημα να έχει συντηρηθεί σε εξουσιοδοτημένο δίκτυο...

< PAD 4 >


Ξερετε καμια αντιπροσωπεια συνεργασιμη να μου πουν αν με καλυπτουν κ εμενα για αλλαγη ντεποζιτου? Πηρα ενα 508 του 2016 μεταχειρισμενο και μου βγαζει στο διαγνωστικο "χαμηλη πιεση adblue" και υποπτευομαστε κρυσταλοποιηση. Σιγουρα εχει κανει ολα τα service στην Peugeot γιατι ηταν leasing.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#667544
Emmamuel έγραψε:
georgex72 έγραψε:
Geralt έγραψε:Καλημερα,

φιλος μου με το 3008 πετρελαιο μου ανεφερε το παρακατω θεμα που αντιμετωπισε
Στα 43.000 χλμ βούλωσε το μπεκ του adblue ( δημιουργήθηκε μια κρούστα-πέτρα στο ακροφύσιο του adblue), το πηγε στο συνεργειο, το καθάρισε, ψέκασε μια φορά και σταμάτησε - ξαναέβγαλε την βλάβη. Τελικά δεν έστελνε adblue η αντλία, οποτε και αλλαχθηκε. Το θεμα ειναι οτι του ειπαν απο το συνεργειο οτι εχει παρουσιαστει και σε αλλα αυτοκινητα αυτο το ιζημα στο ακροφυσιο του adblue.
Εχει ακουσει καποιος αντιστοιχη βλαβη?
Στα diesel PSA υπάρχει πρόβλημα με τα δοχεία ad blue...
Τα αντικαθιστούν στις αντιπροσωπείες με βελτιωμένα... ακόμη και εάν έχει λήξη η εγγύηση... αρκεί το όχημα να έχει συντηρηθεί σε εξουσιοδοτημένο δίκτυο...

< PAD 4 >


Ξερετε καμια αντιπροσωπεια συνεργασιμη να μου πουν αν με καλυπτουν κ εμενα για αλλαγη ντεποζιτου? Πηρα ενα 508 του 2016 μεταχειρισμενο και μου βγαζει στο διαγνωστικο "χαμηλη πιεση adblue" και υποπτευομαστε κρυσταλοποιηση. Σιγουρα εχει κανει ολα τα service στην Peugeot γιατι ηταν leasing.
Στον Γκάλο μου άλλαξαν δοχείο adblue στα 4 χρόνια 90000 χιλιόμετρα στο 308 μου. Πλήρωσα μόνο εργασία, το δοχείο καλύφθηκε σε εγγύηση.

< Note 9 >
Άβαταρ μέλους
By Emmamuel
#667559
georgex72 έγραψε:@Emmamuel

Αν είσαι Αθήνα πήγαινε στην Ωμέγα στον Κηφισό είναι καλή από ότι ακούγεται...

< PAD 4 >


Εχω Peugeot, θα το αναλαβουν? Θα παρω να ρωτησω κατα αρχην για τιποτα καμπανιες/ανακλησεις που εχει χασει το αυτοκινητο?
Άβαταρ μέλους
By tolisgr
#744109 Έχω και εγώ φίλοι μου ένα peugeot 308 t9 allure 2017 και πριν λίγες μέρες μου έβγαλε αντλία adblue. Εχω ακόμα 1000 χιλιόμετρα. Μου αναβοσβήνει το Urea και μου ανάβει και το check. Εχω 158000 χιλιόμετρα. Με βάση την εγγύηση της αντιπροσωπείας είμαι μέσα με καλύπτει;;; Λέει 5 χρόνια ή 150000 χιλιόμετρα σωστά; Είμαι από Λάρισα και τα σέρβις όλα τα κάνω στο συνεργείο του Λωλου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Προσπαθούμε να βγάλουμε κάποια άκρη διότι είναι πολύ ακριβό ανταλλακτικό. Μπορεί να βοηθήσει κανένας; Ξέρει κάνενας καμία αντιπροσωπεία που να μπορεί να βοηθήσει κανέναν γνωστό πουθενά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#744324
tolisgr έγραψε:Έχω και εγώ φίλοι μου ένα peugeot 308 t9 allure 2017 και πριν λίγες μέρες μου έβγαλε αντλία adblue. Εχω ακόμα 1000 χιλιόμετρα. Μου αναβοσβήνει το Urea και μου ανάβει και το check. Εχω 158000 χιλιόμετρα. Με βάση την εγγύηση της αντιπροσωπείας είμαι μέσα με καλύπτει;;; Λέει 5 χρόνια ή 150000 χιλιόμετρα σωστά; Είμαι από Λάρισα και τα σέρβις όλα τα κάνω στο συνεργείο του Λωλου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Προσπαθούμε να βγάλουμε κάποια άκρη διότι είναι πολύ ακριβό ανταλλακτικό. Μπορεί να βοηθήσει κανένας; Ξέρει κάνενας καμία αντιπροσωπεία που να μπορεί να βοηθήσει κανέναν γνωστό πουθενά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Για την εγγύηση τα χιλιόμετρα τα έχεις ξεπεράσει. Η 5ετια εξαρτάται από το μήνα του 17 που το πήρες, αν το πήρες Ιαν/2017 είσαι οριακά. Πήγαινε στην επίσημη αντιπροσωπία κυρίως για να καταγράψουν τη βλάβη εντός εγγύησης.