Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#437595 Κι εγώ είχα διαβάσει ότι κάνει κακό στα ελαστικά αυτό που βάζουν με το πινέλο στα πλυντήρια και πάντα τους λέω να μη βάζουν (όπως και γυαλιστικά στο ταμπλό).

< >
Άβαταρ μέλους
By otso
#443047 Προσπαθουμε να σενιαρουμε το παλιο μας αυτοκινητο . το κακο ειναι οτι ειναι χρωματος κοκκινου και διαφορα τμηματα που εχουν βαφτει κατα καιρους , πχ πορτα οδηγου να εχουν αλλο χρωμα , ως γνωστον το κοκκινο κοβει και αλλο μερος ειναι θαμπο αλλου πιο γυαλιστερο .
Οταν του ριχνουμε νερο βεβαια ειναι ωραιοτατο γυαλιστερο κοκκινο .
Υπαρχει κανενα μαγικο προιον που να κανει το φαινομενο του νερου μονιμο; Βερνικι;
Υπ οψιν ηταν βαμμενο ακριλικο μονης , αν σημαινει κατι.
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#460637 Πρόταση για σκουπάκι; Αξίζει να πάρω αυτοκινήτου που να συνδέεται στον αναπτήρα ή κάποιο για το σπίτι με τα σωστά εξαρτήματα ώστε να έχει και μπαταρία;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#460686
MIXOStsi έγραψε:Το λέρωσες κιόλας!? :shifty:


Είναι request της οικογένειας, οπότε δε μπορώ να αρνηθώ. :shifty:

Deleted User 1 έγραψε:Απ οσο εχω δει στο φβ μου αρεσει πολυ η δουλεια του και σιγουρα στο τηλ δεν ειναι γαϊδαρος οπως ο swell.

http://www.ads4cars.gr/

< >


:thumbsup: :thumbsup:

Από τιμές τι λέει? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#461376
Nikos! έγραψε:Από τιμές τι λέει? :hmmm:


Μάθε και πες μας. :innocent:
Ρώτα και για εξωτερικό, ε; :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#461385
xenos έγραψε:
Nikos! έγραψε:Από τιμές τι λέει? :hmmm:


Μάθε και πες μας. :innocent:
Ρώτα και για εξωτερικό, ε; :rtfm:


Από το τηλέφωνο μου είπε για βιολογικό 100-150 ευρώ ανάλογα με τη κατάσταση για εξωτερικό πρέπει να το δει και ανάλογα με τις υπηρεσίες.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#465226 Πέρασα και εγώ και ρώτησα για το ΜΙΝΙ.
Για βιολογικό έχει 2 στάδια. ΣΤο ένα κάνει 1-2 περάσματα, στο άλλο μου είπε ότι κάνει περισσότερα για καθαρισμό σε βάθος. Κόστος 80 ευρώ το ένα, 140 το άλλο.
Δεν ξέρω τι από τα 2 να κάνω, δεδομένης και της μεγαλης διαφοράς.
Πάντως δείχνουν σοβαροί επαγγελματίες και μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη. Λέω να πάω να τους το αφήσω.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#465228
citastak έγραψε:Πέρασα και εγώ και ρώτησα για το ΜΙΝΙ.
Για βιολογικό έχει 2 στάδια. ΣΤο ένα κάνει 1-2 περάσματα, στο άλλο μου είπε ότι κάνει περισσότερα για καθαρισμό σε βάθος. Κόστος 80 ευρώ το ένα, 140 το άλλο.
Δεν ξέρω τι από τα 2 να κάνω, δεδομένης και της μεγαλης διαφοράς.
Πάντως δείχνουν σοβαροί επαγγελματίες και μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη. Λέω να πάω να τους το αφήσω.

Πόση ώρα θέλει?

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#465388 Λοιπόν, κατόπιν προτροπής φίλου παρήγγειλα ένα τέτοιο

Εικόνα
https://www.dazzle-car.gr/index.php?rou ... egory_id=0



και δύο τέτοιες πετσέτες
Εικόνα
https://www.dazzle-car.gr/index.php?rou ... uct_id=774


Κάθε φορά μετά το πλύσιμο κάνεις το παρακάτω




Δείχνει εύκολο και όχι χρονοβόρο ή κουραστικό σαν τα κλασσικά κεριά που δύσκολα δουλεύονται με το χέρι.
Δίνει λάμψη, προστατεύει από ακτινοβολία ήλιου, ρύπους και σκόνη αλλά νερό.

Αναμένω για να το δοκιμάσω.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#465395 Ειχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο της turtle wax, μια χαρά ήταν. Έδινε στο χρώμα μια επιπλεον λάμψη (στο leon θα χρειάζεσαι γυαλιά ηλίου) και έκανε τις επιφάνειες να "γλιστρανε" (δεν έμενε νερό πάνω). Απλά, δεν κρατούσε πολύ.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#465398
saxon_747 έγραψε:Ειχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο της turtle wax, μια χαρά ήταν. Έδινε στο χρώμα μια επιπλεον λάμψη (στο leon θα χρειάζεσαι γυαλιά ηλίου) και έκανε τις επιφάνειες να "γλιστρανε" (δεν έμενε νερό πάνω). Απλά, δεν κρατούσε πολύ.


Μου είπε ότι διαρκεί μέχρι 2 εβδομάδες.
Σαφώς και δεν θα είναι η καλύτερη λύση, όπως πχ κεραμική επίστρωση του 500ευρου αλλά για τώρα που το χρώμα δεν είναι κουρασμένο και το βερνίκι είναι παχύ παχύ, είναι μια φθηνή και καλή λύση για κάθε φορά μετά το πλύσιμο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#465433
Giuseppe Busso έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Ειχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο της turtle wax, μια χαρά ήταν. Έδινε στο χρώμα μια επιπλεον λάμψη (στο leon θα χρειάζεσαι γυαλιά ηλίου) και έκανε τις επιφάνειες να "γλιστρανε" (δεν έμενε νερό πάνω). Απλά, δεν κρατούσε πολύ.


Μου είπε ότι διαρκεί μέχρι 2 εβδομάδες.
Σαφώς και δεν θα είναι η καλύτερη λύση, όπως πχ κεραμική επίστρωση του 500ευρου αλλά για τώρα που το χρώμα δεν είναι κουρασμένο και το βερνίκι είναι παχύ παχύ, είναι μια φθηνή και καλή λύση για κάθε φορά μετά το πλύσιμο.


Τόσο διαρκεί, ναι. Όσο είχα χρόνο και μουρλα το χρησιμοποιούσα, διατήρησε το χρώμα αρκετά καλα.