Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#592791 Μιας και δεν είχα τίποτα να χάσω, δοκίμασα ΚΑΙ WD-40 ΚΑΙ οδοντόκρεμα (όχι μαζί).

Αφού τα καθάρισα, πέρασα λίγο WD 40 και σα να έκανε δουλειά. Ξέπλυνα με νεράκι, τα σκούπισα και μετά τα πέρασα με οδοντόκρεμα.

Τα βούρτσισα με κυκλικές κινήσεις και τα άφησα για 5 λεπτά.

Ξέπλυνα με νεράκι.

Από κίτρινα έγιναν άσπρα. Υπήρξε βελτίωση. Θαμπάδα υπάρχει ακόμα, αλλά είναι σε αρκετά καλύτερη φάση οπότε πιστεύω ότι περνάει χαλαρά ΚΤΕΟ όσον αφορά τα φώτα. Για καλύτερο και μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα θα πάω σε συνεργείο.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#592940 Θα μπορούσες να δοκιμάσεις αλοιφή για νίκελ αντί για οδοντόκρεμα, τα αποτελέσματα θα ήταν πολύ καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#596341 O συγκεκριμένος ανέβαζε στο fb φωτογραφίες με βάψιμο ταμπλό και φαινόταν πολύ καλή δουλειά. Νομίζω fenice χρησιμοποιούσε.

https://www.facebook.com/SarafisMotors
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#610288 Ήθελα εδώ και πολύ καιρό να ασχοληθώ με το detailing της εβάρας και τελικά βρέθηκε λίγος χρόνος, οπότε το καταφέραμε.

Είχε πολύ αράχνη, ολογράμματα αρκετά ταλαιπωρημένο από τη κουκούλα (την οποία σταματάω να βάζω) και διάφορα ξένα στοιχεία, ειδικά στο πίσω μέρος που ήταν φουλ στην άκαυστη.

Πρώτα περάστηκε με πηλό, το χρώμα διορθώθηκε χωρίς να κατεβάσουμε βερνίκι, μετά iron-x, τα πλαστικά περάστηκαν με γαλάκτωμα ώστε να ζωντανέψουν και τέλος σφραγίστηκε με 2 στρώσεις κεραμικό meguiars M688 στις κάθετες και 3 στις οριζόντιες επιφάνειες και μετά υδροφοβικό σφραγιστικό. :inlove:

Έγινε φανταστικό. Είναι χρωματάρα το μαμημένο και έδειξε πάρα πολύ. Στον ήλιο κάνει φοβερά παιχνίδια το χρώμα γιατί έχει αρκετή πέρλα μέσα.

Έρχεται βροχή φωτογραφιών. :inlove: :inlove:


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#620019


:s_omg

Α; :dizzy:

Is this this the real life; :vava:

Παραφαγα;

Παραηπια;

:s_shout
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#620085
g8777 έγραψε:


:s_omg

Α; :dizzy:

Is this this the real life; :vava:

Παραφαγα;

Παραηπια;

:s_shout


σε πλαστικό το έχω κάνει και με heatgun...
στη λαμαρίνα δεν ξέρω, αλλά υπό προυποθέσεις θα γίνεται φανταζομαι...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#620086 Aν έχεις τα κατάλληλο εργαλείο όλα γίνονται....



:lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#620116 Οσοι ασχολειστε με το αθλημα ριχτε μια ματια κι εδω.


https://www.meintanis.com.gr/%CE%B5%CF% ... CE%BB.html

Εκτος του οτι ειναι εξυπηρετικοτατος, τα προϊοντα ειναι ελληνικα και απ οτι ειδα σημερα δεν υστερουν πουθενα σε σχεση με τα πολυδιαφημισμενα "επωνυμα" που χρησιμοποιουσαμε μεχρι τωρα.

Εικόνα



< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#630624 Τα πλυντήρια τύπου labiko απ όσο έχω δει και μου χουν πει έχουν self service βιολογικό καθαρισμό. Μια σκούπα δηλαδή που ρίχνει σαπουνάδα και αμέσως την απορροφάει για να μη γίνει μούσκεμα. Αν αφήσουμε στην άκρη στο αν κάνουν δουλειά ή όχι (απ ότι μου παν κάνουν) υπάρχει περίπτωση ζημιάς στην ταπετσαρία; Ειδικά σε μπεζ που έχω; Δε μιλάμε για ουρανούς, πόρτες κλπ παρά μόνο στη μοκέτα του σαλονιού.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#630629 Το μόνο, πολυ σπάνιο, προβλημα που μπορεί να προκύψει είναι το "σακούλιασμα", δηλαδη να μην είναι πλέον τεντωμένο το υφασμα επάνω στο μαλακό υλικό του καθίσματος.

< >