Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#542460 Γιατί δε δοκιμάζεις να ψεκασεις με κάτι που εξαλείφει τις μυρωδιές; Ειδικά για αυτοκίνητα υπάρχουν στο εμπόριο για εξουδετέρωση οσμών από τσιγάρο, κατοικίδια κλπ.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#542504
panos2171 έγραψε:Γιατί δε δοκιμάζεις να ψεκασεις με κάτι που εξαλείφει τις μυρωδιές; Ειδικά για αυτοκίνητα υπάρχουν στο εμπόριο για εξουδετέρωση οσμών από τσιγάρο, κατοικίδια κλπ.

< Note >


Φοβάμαι πως αυτά κρύβουν το πρόβλημα και δεν το εξαλείφουν.
Δλδ θέλω λύση που να καθαρίσει πραγματικά. Για αυτό και σκέφτηκα το βιολογικό.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#542507
citastak έγραψε:Μετά από αυτό, όταν ζεστάθηκε (π.χ. με χρήση καλοριφέρ, ή το καλοκαίρι) δεν σου ξαναήρθε η μυρωδιά στη μύτη;

Όχι, δεν το ξαναμύρισα ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By fot
#542604
citastak έγραψε:Πρόβλημα. Η μικρή έκανε εμετό στο ΜΙΝΙ. Ο εμετός αποκλειστικά πάνω στο καθισματάκι, το οποίο βγήκε πλύθηκε και όλα καλά.
Στην καμπίνα υπήρχε έντονη μυρωδιά από εμετό. Έβγαλα την έδρα του πίσω καθίσματος και την έπλυνα με υγρό βιολογικού καθαρισμού, βούρτσα και μικροίνες.
Στέγνωσε κανονικά. Μετά πέρασα όλη την καμπίνα με το υγρό βιολογικού καθαρισμού που βρήκα σε ένα κατάστημα με εργαλεία και με το οποίο είχα κάνει κάποια στιγμή παλιότερα το βόλβο, μετά από αντίστοιχη ρουκέτα, με εξαιρετικά αποτελέσματα.
Ωστόσο, 2 μέρες μετά υπάρχει μια εσάνς ακόμα στο αυτοκίνητο. Κατέβηκα και μύρισα από πολύ κοντά όλες τις επιφάνειες (σα λαγωνικό ένα πράμα) και δεν εντόπισα πουθενά κάποιο υπόλειμμα. Έριξα μέσα στην καμπίνα σε διάφορα σημεία λίγο υγρό ακόμα (π.χ. μοκέτες, χαλάκια) και το αφησα ανοιχτό όλο το βράδυ. Σήμερα μύριζε το γκαραζ μια εμετίλα, αλλά το αυτοκίνητο ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Ωστόσο μια ανεπαίσθητη εσάνς, υπάρχει ακόμα.
Το πάω για βιολογικό ή θα φύγει;


Δοκίμασε Chemical guys odor eliminator. Έχω εγώ ένα με πεπόνι και είχε κανει δουλεια όταν σε αυτοκίνητο της οικογένειας είχε χυθεί άλμη από τυρί. Σε συνδυασμό φυσικά με Valet Pro interior cleaner στη μοκέτα και στη λαμαρίνα (είχα βγάλει μοκέτα πορτ μπαγκαζ) και σκούπα υγρών.


< >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#544098
citastak έγραψε:
Nikos! έγραψε:
citastak έγραψε:Πέρασα και εγώ και ρώτησα για το ΜΙΝΙ.
Για βιολογικό έχει 2 στάδια. ΣΤο ένα κάνει 1-2 περάσματα, στο άλλο μου είπε ότι κάνει περισσότερα για καθαρισμό σε βάθος. Κόστος 80 ευρώ το ένα, 140 το άλλο.
Δεν ξέρω τι από τα 2 να κάνω, δεδομένης και της μεγαλης διαφοράς.
Πάντως δείχνουν σοβαροί επαγγελματίες και μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη. Λέω να πάω να τους το αφήσω.

Πόση ώρα θέλει?

< >


2 μέρες. Κάνει τα πάντα. Μοκέτες, καθίσματα, ουρανό κτλ


Χτες κατάφερα και άφησα το ΜΙΝΙ για εσωτερικό detailing και το παραλαμβάνω σήμερα.
Εντυπώσεις το βράδυ.
Επιπλέον παρήγγειλα και ένα σετ πατάκια, γιατί του οδηγού (γνήσιο) είχε τρυπήσει. Πήρα αυτά https://www.rellas.gr/ell/product/patak ... OKK-KLWSTH αλλά χωρίς το Logo και με μαύρη κλωστή.
:)
Άβαταρ μέλους
By citastak
#544366 Παρέλαβα χτες. Πολύ καλό αποτέλεσμα. Έφυγαν κάποιοι λεκέδες στο κάθισμα του οδηγού, ενώ η μοκέτα της καμπίνας άλλαξε όψη. το ίδιο και ο ουρανός.
Κόστος 150 ευρώ με ΦΠΑ. Θα του πάω και το Volvo κάποια στιγμή.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#546123 Υπάρχει τρόπος αν επαναφέρω δερμάτινα καθίσματα? Έχει μερικά σκασίματα από το τρίψιμο του μπες βγες
Άβαταρ μέλους
By drdino
#546136 Εδώ πάνω πίνουν κρασί (οκ, χλιαρή μπύρα) στα προϊόντα της Furniture clinic για τέτοιες επισκευές, βαψίματα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#546188 100% δεν επανέρχεται μόνο με καθαριστικό, γιατί έχει βαθιές γρατζουνιές όπου έχει φύγει το χρώμα.
Σαν κατάσταση μου θυμίζει αυτό, το οποίο επανήλθε στο 85%:
Εικόνα

Το καλύτερο προϊόν που υπάρχει για δέρματα είναι αυτό: https://www.amazon.de/COLOURLOCK-Glattl ... colourlock αλλά είναι ακριβό για την ποσότητά του.
Εναλλακτική που βρίσκεις εύκολα: https://www.skroutz.gr/s/11715771/AutoG ... 500ml.html
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#546256 Εμπιστευτικά drdino και πήρα κιτ επισκευής μαύρου χρώματος, καθαριστικά , κρέμα ενυδάτωσης και προστασίας :metalo:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#546398 Σε κάποιο Wheeler dealer, ο Edd είχε πάρει κάποιο υλικό που λειτουργούσε σαν στόκος για τις βαθιες χαρακιές στα δέρματα. Αφού το πέρασε, μετά το έβαψε και έδειχνε ολοκαίνουριο.
Μίλα και με το Rella στη Βαρυμπόμπη. Πέρασα από το χώρο τους και εντυπωσιάστηκα από τις δουλειές που είδα.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#546443 Παρήγγειλα πατάκια για το ΜΙΝΙ και πιάσαμε κουβέντα όταν πέρασα να τα παραλάβω. Είδα δουλειές του και δεν μπορούσα να ξεχωρίσω αν είναι εργοστασιακές ή όχι.
Θα αφήσω το ΜΙΝΙ για να γεμίσει το κάθισμα του οδηγού (έχει κάτσει το μαξιλάρι και ζαρώνει το ύφασμα). Τα δε πατάκια είναι εξαιρετικά. Χωρίς καμία ατέλεια, με παχιά ποιοτική μοκέτα και ρέλι από δερματίνη στις άκρες. Τέλεια εφαρμογή. 60 ευρώ.