Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#739391 Η σωστή εφαρμογή θέλει πρώτα γυάλισμα-διόρθωση με αλοιφαδορο και μετά σε ένα σχεδόν τέλειο αυτοκίνητο πέρασμα του κεραμικού.

Το κεραμικό με το χέρι και πανάκι μικροινων πάνω σε σφουγγαράκι το περνάς έτσι κι αλλιώς.

Τα 650 για αυτή την δουλειά μόνο μου φαίνονται πολλά άλλα από την άλλη αν βάλεις κόστος υλικών και κόπο συν overhead για να επιβιώσει μια επιχείρηση κάπως μετριαζει.

edit: το στέγνωμα του κεραμικού θέλει να μείνει τουλάχιστον ένα βράδυ μέσα το αυτοκίνητο με λάμπες κλπ για να σκληρύνει

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#739395 Οπότε λες τελικά κάνει skip κάποια στάδια εφαρμογής;

Αλιφαδόρο μου είπε δεν βάζει. Εγώ το θεώρησα καλό, σε καινούργιο αυτοκίνητο να μην μπει αλοιφαδόρος.

Θεωρητικά πάω συστημένος, για μια δουλειά που σε άλλους τη χρεώνουν 1.500 €, όπως είπαν. Το κακό είναι ότι το αφήνεις και δεν βλέπεις τι κάνουν τελικά. Βέβαια στο τέλος εννοείται θα πάρω εγγύηση... τι να πω.

@ HF: Πεταμένα λεφτά λες;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#739397 Θεωρώ πως όλα αυτά είναι ή πολλά λεφτά, αν το κάνουν άλλοι, ή πεταμένος χρόνος, αν το κάνεις εσύ.
Η προστασία που προσφέρουν είναι μικρή έως ελάχιστη. Εγώ θα κράταγα τα λεφτά μου για να τα κάνω πλυσίματα, ή αποκατάσταση αν συμβεί κάτι.
Γενικώς βέβαια, εγώ δεν σκάω πολύ για όλα αυτά. Θεωρώ πως είναι και η φθορά στο παιχνίδι. Και δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα συμβεί.
Εμένα στην BMW τα γατιά της γειτονιάς έχουν κάνει την οροφή αγνώριστη! Τι να κάνω, να βγω να τα πυροβολάω;
Αντίστοιχα σ'εσένα, έχεις τον γείτονα που σου έχει χτυπήσει το αμάξι, κλπ κλπ.
Γενικώς, ένα γυάλισμα δεν κρατάει για πάντα. Όπως και καμία κεραμική επίστρωση. Αν σου περισσεύουν, τα δίνεις και νιώθεις καλύτερα. Εγώ δεν θα τα έδινα, αλλά έχουμε μάλλον διαφορετική άποψη στο θέμα.
Όπως και να ΄χει, να χαίρεσαι το νέο σου απόκτημα, ζηλεύω με την καλή έννοια πάντα! :)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#739400 Κι εγω δεν τα εδινα με τιποτα τοσα λεφτα ακομα και να μου περισσευανε. Ειναι κατι που κανει μικρη διαφορα και μαλιστα ουτε καν αμμεσα αλλα κυριως σε βαθος χρονου. Μονο αν ειχα καμια Φερραρι θα το εκανα :lipsealed:

Εδω με 4 χιλιαρικα αν μου λεγανε οτι θα παρω 50 αλογα, που τα καταλαβαινεις στην επομενη γκαζια θα το σκεφτομουνα. Και θα παω να τα δωσω σε πασαλειμμα του αυτοκινητου μπας και δω ποτε διαφορα? Ειδικα σε ηλεκτρικο που προβλεπεται να τα αλλαζουν ολοι σα στραγαλια τα προσεχη χρονια, με τιποτα :s_tongue

Βεβαια οπως εχουμε πει ο καθενας εχει τα βιτσια του, τα οποια ειναι παντα σεβαστα απο τους υπολοιπους βιτσιοζους :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#739402 Δεν το συζητάω για τα 4k. Για τα 650, κι αυτά με το ζόρι.

HF, δεν απέχουν πολύ οι απόψεις μας για το θέμα :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#739403 συμφωνω με ΗΦ και Γιωργο Πριξ. Και για μενα τζαμπα λεφτα ειναι.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#739410 Κρατάς τα λεφτά και κάνεις πλυσίματα και κάνα φτιαξιμο σε γρατσουνιά που θα σου τύχει.
Ποτέ δε τα παίρνεις πίσω.
Τζάμπα λεφτά σε κοινό αμάξι και όχι σε κάποιο ειδικό ενός πλούσιου κατοχου
Άβαταρ μέλους
By mirage
#739419 Κι εγώ δεν θα έμπαινα στην διαδικασία για κάτι που ούτως ή αλλιώς φθείρεται και χάνει αξία με το καλημέρα. Κράτα τα λεφτά για μικροεπισκευές στο μέλλον.
Αλλά αυτά τα λέω εγώ που το αμάξι το πλένω σε αυτόματο μηχάνημα, χωρίς βούρτσες μεν αλλά αυτόματο.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#739444 Τεσλα κραταει την αξια του και το ποσο αγορας ειναι σεβαστο. Αλλα 4000 για φιλμ ειναι παρα πολλα ειδικα αν σκεφτεις οτι και αυτο απο μονο του μπορει να προκαλεσει ζημιες σε μερικα χρονια. Παντως βαζουν αρκετοι.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#739454 Αφού κάποια στιγμή θα το δώσεις δεν υπάρχει λόγος να σκας για να διατηρήσεις το χρώμα όπως ήρθε από το εργοστάσιο
Άλλωστε η χοντρη φθορά θα φανεί μετα τα 8-9 χρόνια. Με ένα γυάλισμα-κερωμα ανά 3 χρόνια το χρώμα θα επανέρχεται σε πολύ καλά επίπεδα.

< >
Άβαταρ μέλους
By g47
#739464
Scotch έγραψε:Πολύ χρήσιμες πληροφορίες dimik, ευχαριστώ!

Έχω μία προσφορά για 5ετές κεραμικό Williams, σε εξουσιοδοτημένο εφαρμοστή, με 650 τελική (με τιμολόγιο) και εφαρμογή με το χέρι (όχι αλοιφαδόρο). Το πηγαίνω μεσημέρι και το παίρνω την επομένη το πρωί.

Προχωράω ή κάτι βρωμάει; :hmmm:


Πηρα κι εγω προσφορα για το RX, κεραμικο ενος χρονου και πληρης καθαρισμος μεσα (βιολογικος) και μηχανης και εξω εννοειται ολη η προεργασια πριν (πυλος, γυαλισμα) 500 ευρω.
Λογικα θα κανω το μονιμο κεραμικο βεβαια και μετα αγοραζω δικο μου για συντηρηση εαν χρειαστει.
Το αυτοκινητο το χρειαζεται μια εβδομαδα για ολη τη διαδικασια.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#739465 @ g47:
Πάτρα; Πόσο χρόνο θέλει το μόνιμο; Μήπως ο δικός μου το "ξεπετάει" στις 18 ώρες που το θέλει στη διάθεσή του; Αυτός με τα 950 το ήθελε για 4-5 μέρες :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g47
#739468 Ναι Πατρα, το μονιμο τον ιδιο χρονο, μια εβδομαδα το θελει, απλα στο μονιμο βαζει αλλο υλικο.
Δουλειες του εδω
https://www.facebook.com/nemodetailingfactory
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#739494 Πατρινέ, τσέκαρε και αυτόν εδώ, είναι πολύ καλός φίλος και τρομερός επαγγελματίας από Βάρδα.

https://m.facebook.com/autodetail.gr/
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#739497 Εκτος απο το υψηλο κοστος, αυτο το "1 εβδομαδα μεσα το αμαξι" μου ακουγεται επισης πολυ χαλαστικο :dizzy:

Τελικα αυτο λεει μονο για τιποτα συλλεκτικα, που απλα θελεις να κρατησουν για παντα στο χρονο και που επισης το εξοδο ειναι σχετικα αποσβεσιμο.