Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#733303 Tip
Εάν το αμάξι είναι πλυμένο και φυσάει, δεν περνάμε από την Πλατεία Ομονοίας :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#735471
Scotch έγραψε:Έχουμε άποψη για αυτούς για κεραμική;


Ο . ο Γραμμάτικας κάνει σοβαρή δουλειά και τα Gyeon είναι σοβαρά προϊόντα. Μπαίνεις...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#735700 Ερώτηση: επειδή το αυτοκίνητο θα είναι καινούργιο, παίζει να έχω κανένα θέμα με την εγγύηση του χρώματος; Μήπως πρέπει να περιμένω κανένα χρόνο πριν βάλω κεραμικά και ιστορίες τέτοιες;

< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#735705 Τα περισσότερα έχουν 8-12 χρόνια εγγύηση βαφής/σκουριάς. Κάν' το απ΄ την αρχή αν είναι να το κάνεις κάποια στιγμή.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#735806 scotch,επειδή θα το περάσεις κεραμικό,καλύτερα τώρα που θα είναι καινούργιο.Θα χρειαστεί λιγότερη δουλειά,γιατί τώρα δεν θα έχει αράχνες,γραντζουνιές και πετραδάκια...
Άβαταρ μέλους
By postruck
#735816 Σε τέτοιες δουλειές,απο σοβαρούς επαγγελματίες με σοβαρά υλικά, η τιμή βγαίνει αφου δουν το αυτοκίνητο.... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#735818
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά. Μήπως έχουμε καμία εκτίμηση του κόστους (τάξη μεγέθους);



Ο συγκεκριμένος για μονοετές μου είχε πει για 350€ με ετήσια συντήρηση ένα 50άρι.
Και για 3ετές 750€ πριν κάνα 2 χρόνια.

Υπόψιν ότι το Leon είναι ένα αμάξι στα 4.3μ περίπου ενώ το δικό σου στα 5;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#735820 Ευχαριστώ Γιάννη. Να έχω απλά μία ιδέα τι να περιμένω.

Χρήσιμη και η πληροφορία για την περιοδική συντήρηση. Νόμιζα ότι είναι μια κι έξω :oops:

Αν έχουμε καμιά άλλη χρήσιμη πληροφορία που πρέπει να ξέρει όποιος κάνει κεραμική, ευπρόσδεκτη. Π.χ. θέλει προσοχή στο πλύσιμο;

Μετά την κεραμική, δεν φοβόμαστε περιστέρια;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#735821 Έχει κεραμικά light με μικρή διάρκεια, κανονικά με μεγαλύτερη, έχει μόνη στρώση διπλή και sky is the limit.

Η περισσότερη δουλειά είναι στην διόρθωση των ατελειών και στο γυάλισμα πριν το κεραμικό.

Το κεραμικό σαν υλικό και σαν εφαρμογή δεν είναι ούτε ιδιαίτερα ακριβό ούτε τόσο χρονοβόρο.


Έχω κάνει και στα 2 αυτοκίνητα της οικογένειας, στο ένα 3 φορές κανονικό και στο άλλο 1 light κι ένα κανονικό.
Η ετήσια συντήρηση δεν είναι τίποτα άλλο από ένα γυάλισμα και πέρασμα κεραμικού στα σημεία που έχει εξασθένισει, κι αυτό εξαρτάται από τον επαγγελματία, γιατί παίζει πολύ κοροϊδία απο τότε που έγινε μόδα.

Το ποσό θα αντέξει εξαρτάται και από το πόσο το προσέχεις, ειδικά στο πλύσιμο, μην σου πω ότι όσο περισσότερο το αφήνεις απλυτο τόσο θα αντέξει. Στο πλύσιμο θέλει προσοχή και καλά υλικά από σφουγγάρι μέχρι σαμπουάν και πετσέτες για στέγνωμα.

Το πρώτο που είχα κάνει πριν καμιά 5ετια σχεδόν μου έδωσε χαρτί εγγύησης για 3 χρόνια και ήθελε ετήσια συντήρηση, κόστος 400 ευρώ.
Τώρα κάτω από 700 δύσκολα βρίσκεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#735823 Όσα είπε ο σύντροφος dimik.
Το πλύσιμο είναι ένα θέμα. Θα πρέπει να το πλένεις μόνος καλύτερα, με καλά και κατάλληλα υλικά. Έξω... άσε :lipsealed:
Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα τόσα λεφτά για κεραμικό.
4 χρόνια στο Leon κάνω καλό πλύσιμο και δεν έχω κανένα θέμα και φυσικά χωρίς να έχω δώσει αυτό το κόστος. Αλλά γούστα είναι αυτά.
Δεν λέω ότι δεν είναι ωραία η αίσθηση του κεραμικού. Όμως δεν είναι για πάντα και θέλει προσοχή.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#735984 Dimik & GB ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ομολογώ ότι δεν είμαι βέβαιος ότι αξίζει τελικά.

Για το πλύσιμο, σε κανένα labiko με βλέπω :ninja:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#735989 Ναι αν δεν έχεις χώρο και διάθεση να το πλένεις μόνος σου καμία Κυριακή δεν αξιζει.

Η οποία προστασία από αράχνες, κουτσουλιές κλπ θα φύγει αρκετά πιο γρήγορα

< >