Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#393968 Εγώ γενικά ήμουν φοβισμένος την πρώτη φορά αλλά οκ και ένα λεπτό που έμεινε δε νομίζω να ήταν κακό. Αλήθεια το πέρασμα της SRP με το χέρι επιβαρύνει το βερνίκι; Μπορώ δηλαδή ανά 2-3 μήνες να το περνάω πυλό-SRP-κερί;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#393984 Καλά ναι θεωρητικά πάντα :lol: Αλλά νταξ, οι διαστάσεις είναι μικρές συν του ότι δεν έχω και ουρανό να κάνω. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#403509 Καμια ιδεα για λιωμενα μυγακια που εχουν γινει ενα με τον προφυλακτηρα;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#403645
xeno έγραψε:μωρομάνδηλα


Λες; και εχουμε απειρα! Δοκιμαζω...
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#403661 Δύσκολα με τα μωρομάντηλα αν είναι πολυκαιρισμένα.
Υπάρχουν ειδικά υγρά για την αφαίρεση τους.
Ενδεικτικά 2 link από το skroutz που βρήκα με ένα γρήγορο google-άρισμα.

https://www.skroutz.gr/s/11715655/AutoG ... 500ml.html

https://www.skroutz.gr/s/11704910/Megui ... 473ml.html
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#406298 Κάποιος , νομίζω ο rocsta είχε αναφέρει διεύθυνση για να φτιάξω το κάλυμμα στο πάτωμα του χώρου αποσκευών που γέμισε λάδια και χρειάζεται αντικατάσταση. Επειδή έχασα τη διεύθυνση μήπως είναι εύκολο να αναφερθεί ξανά? Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#408209 Σήμερα είπα να ξεθαμπώσω το αριστερό κυρίως φανάρι το οποίο μετά από δύο προηγούμενα ξεθαμπώματα πέρυσι σε πλυντήριο αυτοκινήτων και detailer είχε αρχίσει να έχει πάλι μια αισθητή θαμπάδα. Το αποτέλεσμα μου άρεσε μιας και νομίζω ότι είναι ίδιο με αυτό που κάναν οπότε μια χαρά. Χρησιμοποίησα μια αλοιφή καθαρισμού νικελ και ένα πάνι ενώ στο τέλος πέρασα και κερί οπότε πλέον θα το παρακολουθώ να δω πότε και αν ξαναθαμπώσει.
Σα μ@λ@κας βέβαια δεν έβγαλα φωτογραφία το πριν και το μετά αλλά έχω μια παλαιότερη που διακρίνεται μια διαφορά.

Πριν:

(κάντε zoom)
Εικόνα

Μετά:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#408393 Τοποθεσία 1ης φώτο

Εικόνα

:inlove:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#409389 Σήμερα παρέλαβα το αυτοκίνητο μετά από επισκευή φανοποιίας (βάψιμο πόρτας οδηγού και αριστερού πίσω φτερού). Γενικά έγινε καλή δουλειά σε χρώμα-βερνίκι (πιστότητα χρώματος και ομοιομορφία βερνικιού) πλην όμως παρατήρησα οverspray χρώματος (μάλλον από όχι πολύ καλό μασκάρισμα) σε 1-2 σημεία στα μαύρα λάστιχα (trims) της πόρτας οδηγού μεταξύ της μεταλλικής κάσσας της και του γυάλινου παράθυρου.
Το ερώτημα είναι αν θα μπορούσα με κάποιο χημικό ή άλλο υλικό/τρόπο να απομακρύνω το overspray αυτό, χωρίς φυσικά να κάνω ζημία είτε στα λάστιχα είτε στο διπλανή από αυτά βαμμένη μεταλλική επιφάνεια της πόρτας.
Γνωρίζουν οι ειδήμονες του topic κάτι σχετικό;
Άβαταρ μέλους
By postruck
#409444 Να το πας στους ίδιους να στο καθαρίσουν :rtfm: ,αλλιώς σε ενα χρωματοπολείο που έχει χρώματα αυτοκινήτου του ζητας ειδικό καθαριστικό για την συγκεκριμένη δουλειά,αλλα προσοχή στην χρήση μην σου θαμπώσει το βερνίκι.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#409474 Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Αν κατάλαβα σωστά, το καθάρισμα αυτό είναι κάτι σαν δουλειά ρουτίνας για τους φανοποιούς; (εννοώ κάτι σύνηθες που το κάνουν συχνά). Γιατί απλά επειδή ο συγκεκριμένος που έγινε η επισκευή είναι στου διαόλου τη μάνα (μακριά από την περιοχή μου) δεν θα θελα πχ να του πάω το αμάξι και να μου πει, έλα πάρτο αύριο.