Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#684092 Έχω έναν φίλο, που ασχολείται με detailing αλλά είναι μακριά, στη Βάρδα Ηλείας. Άψογος επαγγελματίας, αγαπάει τη δουλειά του, είναι συνέχεια σε σεμινάρια στην Αθήνα, έχει τρέλα με τον καθαρισμό του αυτοκινήτου. Τον έχω επισκεφθεί αρκετές φορές στο μαγαζί του και έχω μείνει μ@λ@κ@ς από τα αυτοκίνητα που του αφήνουν για περιποίηση. Από αγροτικά (Navara, Isuzu, F-150 Monster) και καθημερινά, μέχρι κάτι θηριώδη Jeep, Panamera S Turbo Hybrid, Mercedes E300 Hybrid και Tesla. Μου είχε καθαρίσει τον ουρανό του Caliber με ένα πιστόλι καθαρισμού με περιστρεφόμενο αέρα και ήταν απίστευτη η αλλαγή. Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά: https://www.facebook.com/autodetail.gr
Άβαταρ μέλους
By skous
#684103
Dodger έγραψε:Έχω έναν φίλο, που ασχολείται με detailing αλλά είναι μακριά, στη Βάρδα Ηλείας. Άψογος επαγγελματίας, αγαπάει τη δουλειά του, είναι συνέχεια σε σεμινάρια στην Αθήνα, έχει τρέλα με τον καθαρισμό του αυτοκινήτου. Τον έχω επισκεφθεί αρκετές φορές στο μαγαζί του και έχω μείνει μ@λ@κ@ς από τα αυτοκίνητα που του αφήνουν για περιποίηση. Από αγροτικά (Navara, Isuzu, F-150 Monster) και καθημερινά, μέχρι κάτι θηριώδη Jeep, Panamera S Turbo Hybrid, Mercedes E300 Hybrid και Tesla. Μου είχε καθαρίσει τον ουρανό του Caliber με ένα πιστόλι καθαρισμού με περιστρεφόμενο αέρα και ήταν απίστευτη η αλλαγή. Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά: https://www.facebook.com/autodetail.gr
Αφου έρχεται Αθήνα για σεμινάρια, δεν του λές να σου πει 2-3 ονόματα στην Αθήνα να μάθουμε και εμείς που μπορούμε πάμε;


< >
Άβαταρ μέλους
By alex
#684224 θα σου πω εναν που ξερω απο το φορουμ μας και ειναι συνεργατης του δικου μας ανδρεα εδω,του dazzle.λεγεται πλατωνας και ειναι κορυφη στην αθηνα.
https://www.auto-star.gr/about.html

και πολυ καλο παιδι σε αντιθεση με καποιον αλλο που ειναι επισης κορυφη αλλα δεν τον συστηνω γιατι εχει προβλημα χαρακτηρα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#684228 Θεωρώ πως οι τιμές που ζητούν όλοι όσοι έχουν κάνει κάποιο όνομα στα φόρουμ κυρίως, είναι εκτός τόπου και χρόνου. Δεν γίνεται να ζητάς 700€ και 1000€ (ή και ακόμη παραπάνω) για μια τέτοια υπηρεσία. Η βαφή ολόκληρου του αυτοκινήτου συμφέρει παραπάνω εν τέλει... Και το detailing θα κρατήσει μερικούς μήνες, δηλαδή το αρχικό αποτέλεσμα δεν θα έχει διάρκεια.
Αν έχεις κάποιο σουπερκαρ, ΟΚ, αλλά για τα αυτοκίνητα των περισσοτέρων, είναι τρομακτικά χρήματα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#684230 Συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε ίδια δουλειά μπορούν να κάνουν και αυτοί που δε έχουν την ίδια φήμη με τα μισά χρήματα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#684232 Η δουλειά σαν κόπος και τα υλικά δικαιολογούν τέτοιες και καμιά φορά και μεγαλύτερες τιμές.

Όταν κάποιος ξοδεύει πχ 200-300 ευρώ σε υλικά και τρώει μια εβδομάδα πάνω στο αυτοκίνητο δεν βγαίνει να παίρνει λιγότερα.
Μιλάμε πάντα για σωστά υλικά και δουλειά.
Για super cars παίρνουν πολλά περισσότερα.

Ναι μεν το βάφεις με αυτά τα λεφτά αλλά τι βάψιμο κάνεις...

Παραμένει πολυτέλεια βεβαίως.

edit: το κακό είναι ότι μπορεί πολύ εύκολα κάποιος να κοροϊδέψει τον πελάτη.

< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#684234 Aν μείνουμε στο κομμάτι του εξωτερικού detailing και όχι βιολογικούς κλπ τα 500-600€ για ένα γυάλισμα-(νανο)κέρωμα είναι λογικό νούμερο, τα 1000€ σίγουρα όχι είτε είναι καθημερινό αυτοκίνητο είτε supercar.
Με 800-1000€ κάνεις top βάψιμο αλλά σε ένα supercar σαφώς θες να διατηρήσεις το εργοστασιακό χρώμα οπότε όσα και να σου ζητήσουν για detailing θα τα δώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#684239 Εγώ υπολογίζω και κεραμικό στα 1000 ευρώ.
Για απλό κερωμα γυάλισμα σαφώς και δεν αξίζουν αυτά τα λεφτά.
Υπάρχουν πολλά επίπεδα detailing πάντως και ανάλογες τιμές.

Για βάψιμο θεωρώ ότι χρειάζονται 1500-2Κ για καλή δουλειά. Βέβαια μπορεί να έχουν αλλάξει οι τιμές στην Ελλάδα λόγω κρίσης.

< >
Άβαταρ μέλους
By alex
#684319
Anonymous Founder έγραψε:Θεωρώ πως οι τιμές που ζητούν όλοι όσοι έχουν κάνει κάποιο όνομα στα φόρουμ κυρίως, είναι εκτός τόπου και χρόνου. Δεν γίνεται να ζητάς 700€ και 1000€ (ή και ακόμη παραπάνω) για μια τέτοια υπηρεσία. Η βαφή ολόκληρου του αυτοκινήτου συμφέρει παραπάνω εν τέλει... Και το detailing θα κρατήσει μερικούς μήνες, δηλαδή το αρχικό αποτέλεσμα δεν θα έχει διάρκεια.
Αν έχεις κάποιο σουπερκαρ, ΟΚ, αλλά για τα αυτοκίνητα των περισσοτέρων, είναι τρομακτικά χρήματα.


το detailing παιδια αυτο σημαινει, λεπτομερεια.τα αυτοκινητα που βγαινουν απο μια τετοια διαδικασια ειναι του κουτιου,δεν υπαρχει ψεγαδι.αλλο να κανεις καπου γυαλισμα - κερωμα,απλο.δεν θα κατσει π.χ ενας της γειτονιας μετα το πλυσιμο να κανει πηλο,μετα την γυαλιστικη ,να σου βαλει 2 στρωσεις glaze ,μετα ενα sealant και στο τελος μια carnauba. και αλλα υλικα θα χρησιμοποιηθουν.

εγω ας πουμε το κεραμικο το θεωρω πεταμα χρηματων.1000 ευρω για κατι τετοιο .εχω δει την χρηση του και δεν εχει διαφορα παρα ελαχιστο στο θεμα προστασια απο κουτσουλιες και λεκεδες,βρωμιες γενικα..αν βεβαια το συγκρινουμε με ενα κανονικα κερωμενο αυτοκινητο που δεν μενει χωρις κερι.
καλη δουλεια ομως μπορεις να κανεις και με φτηνα καλα υλικα πλεον.θελει απλα να ψαξεις και να μαθεις π.χ οτι πλεον μεσα χρησιμοποιουμε water base γαλακτωματα για τα πλαστικα και οχι silicone based που τα φθειρουν.

σαν συμπερασμα οι ειδικοι αυτοι συνηθως βγαζουν χρηματα απο ιδιοκτητες που εχουν την λοξα-νοοτροπια να προσπαθουν να κρατησουν το αυτοκινητο οπως καινουριο .ε ,αυτο πληρωνεται.εμενα μου ζητησαν 200 ευρω για βιολογικο.απο το πατωμα μεχρι τον ουρανο ,μαιζ με προστασια πλαστικων. την ιδια δουλεια μπορω να την κανω και με 80 ευρω.απλα αυτον που εχει ονομα τον εμπιστευομαι οτι θα το παρω οπως θελω.τον αλλο πρεπει να ειμαι απο πανω του.εχει και αυτο την σημασια του.και το πληρωνεις.

το πλυσιμο ,πηλος ,κερωμα ειναι τα αναγκαια για ενα χρωμα και ενας εσωτερικος βιολογικος καθε 3 χρονια αναλογα τα ατομα που μπαινουν μεσα ολα τα αλλα ειναι πολυτελεια.
Άβαταρ μέλους
By alex
#684322 για σωστο βαψιμο εγω πιστευω πανω απο 2000 ευρω .κοντα στα 3000 ειναι ενα καλο σχεδον εργοστασιακο με καλα υλικα,γιατι πρωτα αυτο παιζει ρολο και φυσικα παντα σε συνδυασμο με καλο μαστορα που θα βαψει σωστα και οχι γρηγορα και μετα απο 3 χρονια θα αρχισουν να ανοιγει το χρωμα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#684325
alex έγραψε:το καταστημα ειναι το dazzle
https://www.dazzle-car.gr
ο ανδρεας ,υπευθυνος αγαπαει τα αυτοκινητα μας παραπανω απο οτι εμεις!
Ευχαριστούμε. Όταν κατεβώ με το καλό θα περάσω από εκεί!


< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#684342
alex έγραψε:εγω ας πουμε το κεραμικο το θεωρω πεταμα χρηματων.1000 ευρω για κατι τετοιο .εχω δει την χρηση του και δεν εχει διαφορα παρα ελαχιστο στο θεμα προστασια απο κουτσουλιες και λεκεδες,βρωμιες γενικα..αν βεβαια το συγκρινουμε με ενα κανονικα κερωμενο αυτοκινητο που δεν μενει χωρις κερι.

Υπάρχουν κεραμικά και κεραμικά. Ένα κεραμικό 3 ή 7 ετών που εφαρμόζεται με λάμπες και με κατάλληλη προεργασία δεν μπορεί να συγκριθεί επ' ουδενί σε διάρκεια με κερί.


< >
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#685427 Πήρα το ματάκι χτες από τον βιολογικό- detailing.
Μου το έκανε συνεργάτης που πάμε αυτοκίνητα πελατών.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
:yahoo: :inlove: :yahoo: :inlove: