Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#748997 Δεν ξέρω πόσο μόνιμο είναι ένα κεραμικό. Wrap δε θα μπορούσε να γίνει; Βέβαια σε όλη αυτή την τιμή απ΄οτι έχω καταλάβει είναι το πλύσιμο κινητήρα,βιολογικός κλπ, όχι μόνο το detailing.
Άβαταρ μέλους
By g47
#749000
dimik έγραψε: Επίσης η πίσω αεροτομή καλό είναι να βγει και να γυαλίσει ξεχωριστά.


Με πολυ δυνατη ταινια και δυο ευθραυστα κλιπ (εκτος των δυο καρυδακιων) και αγνοωντας το ποσο ευλιγιστη ειναι η ιδια η αεροτομη μετα απο τοσα χρονια, θα ηθελα να το αποφυγω. Θα γινει με μικρο αλοιφαδορο χωρις προβλημα.

panos2171 έγραψε:Δεν ξέρω πόσο μόνιμο είναι ένα κεραμικό. Wrap δε θα μπορούσε να γίνει; Βέβαια σε όλη αυτή την τιμή απ΄οτι έχω καταλάβει είναι το πλύσιμο κινητήρα,βιολογικός κλπ, όχι μόνο το detailing.


Μονιμο με συντηρηση προφανως,ολα φθειρονται αλλα θελουμε να ειναι η κεραμικη, οχι το χρωμα. Wrap δεν θα εβαζα με τιποτα, θελω να διατηρησω το εργοστασιακο χρωμα, με την αφαιρεση του θα το παρω στο χερι.
Ναι, συνολικη τιμη ειναι αυτη, για ολα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#749011
g47 έγραψε:Δεδομενο οτι θελω να κρατησω το εργοστασιακο χρωμα.
Ειναι τσιμπημενο ναι, αλλα απο την αλλη και το φθηνοτερο μονιμο που εχω βρει (ουσιαστικα μου εκαναν δωρο τον βιολογικο ο οποιος εχει δουλεια σε δερματα, ουρανους, πλαστικα κλπ και θα βγουν τα καθισματα εμπρος και πισω).
Μονιμο με 3πλο περασμα και ψησιμο, οχι στο ποδι. Φαινεται σοβαρο και εννοειται θα επανελθω με φωτο και κριτικη.
Μια μικρη ιδεα ετσι ειναι το χρωμα παντου και κατα τοπους χειροτερο με καποια μικρα θαμπωματα.

https://www.facebook.com/nemodetailingf ... 2351586080

Για μόνιμο με ψήσιμο και όλα αυτά που γράφεις μου φαίνεται νορμάλ πάντως. Αρκεί να γίνει σωστά η δουλειά. :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By g47
#749301 Ελα ειναι πριν και μετα, δες το μετα εσυ. :lol:
Για αυτο και μου ανεφερε οτι τα αλουμινενια κομματια ειναι οριακα και συμφωνησαμε να αφαιρεσει λιγο υλικο.
Δεν γνωριζω εαν το 42 ειναι μετα το γυαλισμα, θα παω αυριο απο εκει να δω σε τι σταδιο βρισκονται και θα ρωτησω.
Φαινεται δυσκολο project γενικα.
Ειναι ενας λογος που θα γινει μονιμη κεραμικη, θα περαστουν ουσιαστικα 5 στρωσεις και το γυαλισμα (και μετα ξαναπερασμα) θα γινεται πανω σε αυτες στο μελλον.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#749321 Το θέμα είναι με την ελάχιστη διόρθωση που μπορεί να κάνει λόγω πάχους του εργοστασιακου βερνίκιου να φύγουν τα σημάδια. Γιατί αν είναι αρκετά βαθιά θα φαίνονται μετά.

Οσον αφορά το μόνιμο αμφιβάλλω λίγο για την μονιμότητα, μπορεί να έχει μεγάλη διάρκεια μέχρι πχ 5 χρόνια αλλά θα χρειάζεται ετήσιες συντηρήσεις, αν το αφήσεις θα φύγει κάποια στιγμή.

Φυσικά όσο το προσέχεις και το πλένεις με στοργή και προδερμ σε ότι αφορά τα ph των σαμπουάν και τα σφουγγάρια και δεν αφήνεις πάνω κουτσουλιές κλπ κλπ για καιρό τόσο θα κρατήσει.

< >
Άβαταρ μέλους
By g47
#749326 Προτιμω να φαινονται απο το να φθασω να μην εχω βερνικι. Προφανως οπως ειπα αποφασισαμε να μην ειναι τελειο το αποτελεσμα και να αφησουμε βερνικι πανω.Τωρα το τι θα φαινεται θα το δουμε στο τελος και θα βγαλω φωτο απο το καπω να το δειτε. Προς το παρον ουτε εγω ξερω, απλα ξερω οτι εμπιστευομαι το καταστημα.
Για τη μονιμοτητα τα εχουμε πει, προφανως δεν υπαρχει με την κυριολεκτικη εννοια απο τη στιγμη που το υλικο φθειρεται. Το θεμα ειναι ποσο σκληρο ειναι το υλικο, το παχος του(περασματα), η ποιοτητα του, το πως το χειριζεσαι μεχρι τη συντηρηση του και η ιδια η συντηρηση που ειναι ανα 6μηνο η χρονο.
Πλυσιμο θα γινεται στο ιδιο το καταστημα που το κανουν ανευ αφης. Απο κουτσουλιες και τετοια πλεον δεν θα ανησυχω καθολου. Το πολυ πολυ να χρειαστει περασμα κεραμικης τοπικα εαν αφησω καποια για αρκετο καιρο.
Η διαρκεια ειναι μεγαλυτερη των 5 χρονων, υπαρχει πακετο για 5 χρονια με λιγοτερα περασματα απο το μονιμο.
Άβαταρ μέλους
By g47
#749382 Περασα μια βολτα σημερα απο το καταστημα για να δω τη προοδο.
Εχει γινει το μισο καπω, το ενα φτερο και η πορτα του συνοδηγου, μονο γυάλισμα, κεραμικο δεν εχει μπει καπου ακομα.
Στο καπω το κατεβασαμε 2 microns και δεν χρειαζεται παραπανω συμφωνα με το αποτελεσμα.
Επιβεβαιωσα οτι θα περαστουν 5 στρωσεις κεραμικου.
Προς το παρον ευχαριστημενος.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By postruck
#749407 Ακρως επαγγελματική δουλειά.... :s_thumbsup αν και με την μέτρηση που είδα :lipsealed: φοβήθηκα,βέβαια Ιάπωνας είναι οπως και οι Κορεάτες και μας έχουν μάθει τόσα χρόνια σε τέτοια νούμερα.....Αντίθετα οι Γερμανοί,είναι γεμάτο με αράχνη και γραντζουνιές και γίνεται καινούργιο ακόμα και αν έχεις βάλει και ντουκόχαρτο!!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#749433 Η λάμπα Scangrip μόνο παίζει να κάνει κάνα 400ρι με την βάση κλπ.

Ακριβό σπορ για αυτό και χρεώνεται ανάλογα πάντως φαίνεται μερακλής.

Νομίζω με τις ίδιες αλοιφές έγιναν διόρθωση και τα δικά μου, δεν θυμάμαι την μάρκα αλλά θυμάμαι τα μπουκάλια.

< >
Άβαταρ μέλους
By g47
#749814 Πηρε παραταση η παραδοση για την επομενη εβδομαδα λογω του οτι παει ευλαβικα το γυαλισμα. Τιμη η ιδια.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By xeno
#749824 Πολύ καλά φαίνεται ότι το πάει. Ποια ήταν η κατάσταση του αυτοκινήτου πριν; είχε γδαρσιματάκια; αράχνες, θολούρα στο βερνίκι; Έχεις κάποια φωτογραφία;