Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#750243
g47 έγραψε:


Περέλαβα χθες. Όλα μια χαρα προς το παρόν, περισσοτερα με το καιρο, οταν και θα χρησιμοποιηθει το αυτοκινητο.
Μου συστηθηκε 10ημερη αναμονη, αν ειναι δυνατον και στον ηλιο για το πληρες curing της κεραμικης.
Παρελαβα και πιστοποιητικο/εγγυηση με το σειριακο αριθμο της φιαλης που χρησιμοποιηθηκε.
Ουσιαστικα το "μονιμο" της ceramic pro ειναι 7 χρονια με 6μηνες συντηρησεις (50 ευρω).
Μετα τα 7 χρονια περνιεται ενα χερι κεραμικο και ενα χερι top coat (120 ευρω) και ανανεωνεται η εγγυηση για αλλα 7 χρονια.

Κατασταση βιτρινας! Φοβερο αποτελεσμα..Υποθετω δεν θα το κυκλοφορησεις για καποιο διαστημα :lol:
Άβαταρ μέλους
By g47
#750244 Να σου πω οτι εχεις αδικο πως θελω να το διατηρησω οπως τωρα.... :lol:
Αλλα οχι, μετα τις 10 ημερες θα οδηγηθει.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#750371 Εξαιρετική δουλειά, έτσι το βλέπεις μόνο όταν βγαίνει από το βαφείο του εργοστασίου,ούτε καν στην αντιπροσωπεία.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι μας έχουν παρασύρει για τα καλά στο τρυπάκι του detailing και καθόμαστε και ξεψιριζουμε το παραμικρό νομίζοντας ότι πάντα θα είναι λες και βγήκε από το εργοστάσιο.

Μετά το 1ο detailing που έκανα σε επαγγελματία το 16 από τον επόμενο χρόνο το περνούσα μόνος μου με το χέρι ετησίως γυαλιστικη και κερι. Τώρα έχω να το κάνω πάνω από χρόνο αλλά βλέπω ότι δεν αλλάζει και κάτι. Με το υγρό κερί μια χαρά διατηρείται σε αξιοπρεπή κατάσταση. Σαφώς αν κάτσεις να το δεις υπό διαφορετικές γωνίες θα δεις αράχνες αλλά κλαιν, αν είναι να επιδιώξω να βρω ψεγάδι τότε σημαίνει ότι είναι σε καλό επίπεδο. Κάποια στιγμη θα το περάσω πάλι αλοιφή και κερί για προστασία το καλοκαίρι αν και δεν πολυβγαινει στον ήλιο. Το χω πάρει απόφασης ότι οι εξωτερικές συνθήκες ότι και να κάνεις θα είναι εκεί για να προκαλούν φθορά, είτε πολύ είτε λίγο.

Μετά το τελευταίο πλύσιμο:

Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#750621
g47 έγραψε:


Περέλαβα χθες. Όλα μια χαρα προς το παρόν, περισσοτερα με το καιρο, οταν και θα χρησιμοποιηθει το αυτοκινητο.
Μου συστηθηκε 10ημερη αναμονη, αν ειναι δυνατον και στον ηλιο για το πληρες curing της κεραμικης.
Παρελαβα και πιστοποιητικο/εγγυηση με το σειριακο αριθμο της φιαλης που χρησιμοποιηθηκε.
Ουσιαστικα το "μονιμο" της ceramic pro ειναι 7 χρονια με 6μηνες συντηρησεις (50 ευρω).
Μετα τα 7 χρονια περνιεται ενα χερι κεραμικο και ενα χερι top coat (120 ευρω) και ανανεωνεται η εγγυηση για αλλα 7 χρονια.
Με ‘γεια!!!

Ωραίο φαίνεται αλλά το βίντεο έχει κακή ανάλυση. Τα Videos που ανεβαίνουν στο fb πιξελιάζουν. Λογικά θα είναι πολύ καλύτερο από κοντά.

Πάντως πολύ μεγάλο ρόλο παίζει που το πλένουμε. Η e93 αν και 12μισι ετών έχει πάρα πολύ λίγες αράχνες. Τελευταία φορά τη γυάλισα πριν 6 χρόνια.

Σήμερα ανέθεσα να περάσουν στο γκαράζ την πρίζα στον τοίχο. Ίσως βρω χρόνο για τον αλοιφαδόρο κάποια στιγμή... :superman:


< >
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#751398
g47 έγραψε:1.1k συνολικα.
Δωθηκαν οδηγιες για το σηκωμα του οχηματος (θα βγουν να καθαριστουν οι τροχοι και θα περαστουν και αυτοι) γιατι το σημειο σηκωματος ειναι νευρο και πρεπει να χρησιμοποιηθει λαστιχενιος τακος, για το ψησιμο του κεραμικου με τις λαμπες γιατι το ταμπλω απο τη μερια του συνοδηγου ειναι ευαισθητο σε σκασιματα λογω θερμοκρασιας και ακτινοβολιας, για το πλυσιμο του κινητηρα με προσοχη σε πολλ/στες και εγκεφαλο και για ολες γενικα τις παραξενιες του.
Θα περαστουν και τα πλαστικα και τα χρωμια και περασμα ψιλη και κεραμικη στο σκαλοπατι της πορτας.
Το παιδι που το εχει φαινεται πολυ καλος και πολυ συνεργασιμος. Γνωστης ειναι, για αυτο εγινε και η επιλογη του καταστηματος.
Στα αλουμινια θα γινει λιγο λιγοτερο κατεβασμα γιατι οπως ειχα πει και παλιοτερα ειναι οριακο και το συμφωνησαμε, δεν με πειραζει να μην ειναι το αποτελεσμα στο 100%.
Τωρα για περισσοτερα θα δουμε, προς το παρον δεν εχω καποιο παραπονο αλλα εννοειται δεν εχω κανενα προβλημα να το πω, οπως λεω και για το ιδιο το αυτοκινητο. :lol:


Μπαινει και το δικό μου σημερα για τα αναλογα.
Αν βρω χρόνο θα ποσταρω και φωτογραφλιες απο την εξέλιξη της διαδικασίας.
Κόστος μεγαλύτερο από του g47 , απλώς για τα τελικά θα τα πουμε σε 2 εβδομάδες που θα παραλάβω.
Κατόπιν , 10 μέρες δεν πρέπει να το δει βροχή , λέει....
Στο κατάστημα έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.έχουν περιποιηθεί 2 παλαιότερα που είχα , απλώς δεν είχαμε φτασει σε αυτά τα επιπεδα.
Ίδωμεν....
Άβαταρ μέλους
By g47
#751411 Ενημερωσε μας για μαγαζι και κοστος! Γιατι το κοστος δεν προαποφασιστηκε με το που ειδε ο detailer το οχημα?
Τι εργασιες θα κανει?
Στη τιμη συμπεριλαμβανεται και καθαρισμα κινητηρα και βιολογικος εσωτερικου?
Τι μαρκας υλικα θα χρησιμοποιηθουν?
Περιμενουμε και φωτο. :)
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#751590 Ads - advanced detailing services, το μαγαζί .
1.5 χιλ για «μόνιμο» - πενταετίας κεραμικό και full εξωτερική διόρθωση βαφής .
Τιμή με αποδειξη - ΦΠΑ.

Τα υλικά θα μου τα πουν και θα τα γράψω.
Είναι εξαιρετικά παιδιά και είναι το τρίτο αυτοκίνητο που τους αφήνω , διαβαθμίζοντας διαρκώς τις υπηρεσίες που λαμβάνω .

Έχει δουλειά η Ε , γιατί είναι μαύρη μή μεταλλική και οι «αράχνες» βαφής απο τα πλυντήρια είναι εκτεταμένες. Κάτω απο τη λάμπα φαίνονται έντονα.

Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα δεν θα είναι εντυπωσιακό σαν εικόνα όπως το δικό σου , λόγω χρώματος, αλλά θα έχει σίγουρα διαφορά .
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#751596 Λόγω χρώματος εγώ νομίζω από την άλλη ότι θα είναι πολύ εντυπωσιακό. Τα σκούρα (μάυρο, μπλε κλπ) ναι μεν είναι ''κακά'' και δύσκολα χρώματα επειδή φαίνεται κατευθείαν η βρωμιά και οι αράχνες αλλά με μια περιποίηση δείχνουν λες και βγήκαν από βιτρίνα.
Άβαταρ μέλους
By g47
#751598
tsilis έγραψε:Ads - advanced detailing services, το μαγαζί .
1.5 χιλ για «μόνιμο» - πενταετίας κεραμικό και full εξωτερική διόρθωση βαφής .
Τιμή με αποδειξη - ΦΠΑ.

Τα υλικά θα μου τα πουν και θα τα γράψω.
Είναι εξαιρετικά παιδιά και είναι το τρίτο αυτοκίνητο που τους αφήνω , διαβαθμίζοντας διαρκώς τις υπηρεσίες που λαμβάνω .

Έχει δουλειά η Ε , γιατί είναι μαύρη μή μεταλλική και οι «αράχνες» βαφής απο τα πλυντήρια είναι εκτεταμένες. Κάτω απο τη λάμπα φαίνονται έντονα.

Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα δεν θα είναι εντυπωσιακό σαν εικόνα όπως το δικό σου , λόγω χρώματος, αλλά θα έχει σίγουρα διαφορά .


Μη το λες, πιστευω και το δικο σου θα ειναι επισης εντυπωσιακο. Τα μαυρα δειχνουν παρα πολυ.
Τα χρηματα ειναι λιγο τσιμπημενα εαν δεν συμπεριλαμβανει βιολογικο.
Περιλαμβανει πλυσιμο κινητηρα?
Τσεκαρε τα υλικα γιατι το δικο μου μονιμο εχει εγγυηση 7 χρονων, οχι 5. Εαν σου βαλουν williams θα προτινα να το το σκεφτεις πριν δωσεις το οκ.
Αν και βλεπω πως χρησιμοποιουν gyeon που ειναι κορυφη. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#751612
tsilis έγραψε:Έχει δουλειά η Ε , γιατί είναι μαύρη μή μεταλλική και οι «αράχνες» βαφής απο τα πλυντήρια είναι εκτεταμένες. Κάτω απο τη λάμπα φαίνονται έντονα.

Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα δεν θα είναι εντυπωσιακό σαν εικόνα όπως το δικό σου , λόγω χρώματος, αλλά θα έχει σίγουρα διαφορά .

Eφ΄όσον γίνει 99% διόρθωση, και επίτηδες δεν χρησιμοποιώ τη φράση "σωστή δουλειά", θα είναι πιο εντυπωσιακό γιατί τα μη μεταλλικά χρώματα έχουν περισσότερο βάθος. Αλλά θέλουν περισσότερη δουλειά, και το κάθε fine βήμα μετράει. Ενώ τα μεταλλικά με το 1ο βήμα είναι στο 90%.
Το περίεργο με τα mercedes είναι ότι έχουν κεραμική στρώση στο βερνίκι τους. Μπορείς να το δεις στο ταμπελάκι με το VIN κλπ στο B pillar του συνοδηγού: το χρώμα είναι ένα τριψήφιο νούμερο αρχίζοντας με το γράμμα "C" που δηλώνει το ceramic clearcoat. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://www.mercedes-benz-media.co.uk/e ... leases/222. Μετά από πολύ ψάξιμο με αυτά τα χρώματα, θέλουν πάρα πολύ προσοχή και δεν ενδείκνυται η τακτική του όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω, γυαλόχαρτο, χοντρές αλοιφές κλπ. Βασικά νομίζω ότι σε κανένα αμάξι δεν ενδείκνυνται αυτά, αλλά σε αυτά τα nano-particle clearcoat της MB δύο φορές προσοχή. Η MB μάλιστα προτείνει μόνο fine αλοιφές (ειδικότερα αλοιφές Mercedes-Benz https://www.kunzmann.de/shop/en/accesso ... s-benz.htm οκ χαίρω πολύ) και όχι (πολύ) κοπτικές αλοιφές.
Μετά από όλα αυτά βέβαια βγήκαν και οι κεραμικές επιστρώσεις οι οποίες προστατεύουν και αυτές με τη σειρά τους το χρώμα. Σε μικρότερο βαθμό φυσικά από το βερνίκι μιας και έχουν αμελητέο πάχος συγκριτικά, αλλά κάνουν ακόμα περισσότερο πολύπλοκα τα πράγματα και δύσκολα μπορεί να εκφέρει κάποιος ξεκάθαρη ορθή γνώμη ως προς τί είναι καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By g47
#752489 Κουρασα ισως αλλα τελευταια ενημερωση απο εμενα, μπηκαν 35 φωτο στη σελιδα του detailer
https://www.facebook.com/nemodetailingf ... 916646690/
Μετα απο το καιρο που περασε και οδηγησα το αυτοκινητο, απολυτα ικανοποιημενος.

Και αναλυτικα οι εργασιες που εγιναν:

Λεπτομερές πλύσιμο & απολύμανση επιφανειών με χρήση Clay Bar & Iron Remover
Διόρθωση στο πολύ ευαίσθητο & ταλαιπωρημενο εργοστασιακο βερνίκι του
Γυάλισμα σε πολλαπλά στάδια & προετοιμασια επιφανείας με Nano-Primer
Μόνιμη Κεραμική Επίστρωση Χρώματος Ceramic Pro 9H x4 Layers & Top Coat x1
Γυάλισμα κρυστάλλων(τζάμια) απο άλατα & προστασια με Ceramic Pro Glass
Εξαγωγή Ζαντων για καθαρισμό & Κεραμική Επίστρωση Ceramic Pro 9H
Λεπτομερής Καθαρισμός Κινητήρα χωρις χρήση νερού & προστασια με Ceramic Pro Plastic
Εξαγωγή Καθισμάτων & Βιολογικός καθαρισμος καμπινας (Ουρανό, κολωνάκια, Ζωνες, Καθίσματα, Μοκέτα, Ταπετσαρίες κ.α)
Ενυδάτωση δερματινων & πλαστικων επιφανειών με Dressing
Απολυμανση Κλιματισμού με ατμό
Άβαταρ μέλους
By Chris
#752520 Σου εκατσε πολυ καλα γιατι λογω μοντελου ο επαγγελματιας το ειδε ως διαφημιση για το μαγαζι του, show car κλπ, και το προσεξε απιστευτα. Δε λεω οτι ενα twingo θα το εκανε χαλια, αλλα στο δικο σου σιγουρα εβαλε ολη του την τεχνη
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#752539 Τρομερό αποτέλεσμα! :inlove:

Σε ένα BMW F32 φίλου, μαύρο, ενώ το είχε γυαλίσει (μόνο, χωρίς επιστρώσεις) σε καλό, απ' ότι ακούγαμε, επαγγελματία και πράγματι όταν παραλάβαμε ήταν σχεδόν χωρίς αράχνη, μετά από 2-3 πλυσίματα ανέπαφα είναι σα να έχει ακόμα περισσότερη αράχνη απ' όση είχε πριν το γυάλισμα :hmmm:

Αυτό είναι στάνταρ αποτέλεσμα λόγω του ότι δε το σφράγισε με κάποια κεραμική επίστρωση ? Ή απλά του πετσόκοψε τόσο το βερνίκι που το χρώμα πια γρατσουνιέται με το παραμικρό? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#752548 Σίγουρα παίζει ρόλο η απουσία LSP (Last Step Product), αλλά μάλλον δεν θα το είδατε σωστά στην αρχή. Aν δεν το είδατε στον ήλιο, παίζει να μην είχε γίνει 99% διόρθωση. Αν σου βγάλω φωτογραφίες στη σκιά και με γωνίες που θέλω εγώ, μπορεί να έχω γυαλίσει στο 65-70% και να πεις ότι είναι τέλειο. Σε κάθε περίπτωση είναι περίεργο που το διόρθωσε σχεδόν τέλεια και να μη βάλει κάποιο τελικό προϊόν.