Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#423098 Kαλημέρα. Προχθές αγόρασα από τα Lidl αυτό το προιόν: Πέτρα για γρήγορο καθάρισμα
https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores ... cleId=2452
Στις οδηγίες λέει ότι μεταξύ άλλων κάνει και για καθαρισμό εξωτερικών πλαστικών αυτοκινήτου, όπως και για ζάντες ελαφρού κράματος. Πιστεύετε ότι μπορώ να τη δοκιμάσω άφοβα (χωρίς να κάνω ζημιά) σε μαύρα πλαστικά του αυτοκινήτου που έχουν επίμονες βρωμιές (πχ υπολείμματα από λιωμένα/ξεραμένα έντομα που δεν έφυγαν με πλυσίματα, διάφορες άλλες βρωμιές);
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#423665 Σήμερα το πρωί πάω να πάρω το αμάξι από εξωτερικό πάρκιν όπου είχα (αναγκαστικά) παρκάρει κάτω από κυπαρίσσι και βλέπω τα ωραία...Σε 5-6 σημεία σε καπώ, μπροστά προφυλακτήρα και πόρτα οδηγού είχε στάξει ρετσίνι :slap: . Ευτυχώς είχα βάλει εξωτερική ηλιοπροστασία στο παρμπρίζ και γλίτωσα το ρετσίνι στο κρύσταλλο (είχε πέσει ρετσίνι σε 2 σημεία στην ηλιοπροστασία). Με τα πολλά καθάρισα τα ρετσίνια με σπρέι της Sonax που έχω sto αμάξι (Tar and bug remover αν θυμάμαι λέει στη συσκευασία κόκκινου χρώματος). Έλα μου όμως που ανοίγοντας το καπώ με περίμενε μια άλλη δυσάρεστη έκπληξη: Εσωτερικά το μηχανοστάσιο αλλά και το εσωτερικό της λαμαρίνας του καπώ είχαν πολλά σημαδάκια/λεκέδες σαν στίγματα λευκού/ανοιχτού γκρίζου χρώματος, φανταστείτε κάτι σαν τσιμεντόσκονη πχ. Το θέμα είναι ότι αυτές οι πιτσιλιές έχουν κάτσει σε απίθανα σημεία, όπως στο δοχείο ψυκτικού, στο δοχείο υγρού φρένων , στα κολλάρα του ψυγείου, στο μαύρο πλαστικό καπάκι του κινητήρα, ακόμα και στα πλαινά της μπαταρίας. Το μόνο παρήγορο είναι ότι γενικά δείχνουν ότι με μέτριο τρίψιμο φεύγουν, πλην όμως έχω τρελαθεί και δεν μπορώ να καταλάβω πως προκλήθηκαν. Εξωτερικά στη μάσκα δεν φαίνεται κάτι. Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο στα 12 χρόνια που έχω το αμάξι και να σκεφτείτε ότι δεν είμαι κανένας μανιακός με την καθαριότητα του αυτοκινήτου (εξαιρουμένης της καμπίνας). Το αντίθετο. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; Το θεωρώ σχεδόν απίθανο να πάτησα απλά κάτι στο δρόμο και να λερώθηκε τόσο πολύ το εσωτερικό. Ένα σενάριο που έκανα είναι μήπως ακολουθώντας κάποιο προπορευόμενο φορτηγό/χωματουργικό, σε ταξίδι που έκανα την Παρασκευή, έφευγε από το τελευταίο τσιμεντόσκονη ή κάτι ανάλογο και τραβήχτηκε από τη μάσκα μπροστά και με τη ροή του ρεύματος τα πασάλειψε όλα στο μηχανοστάσιο...Σας φαίνεται πιθανό ένα τέτοιο σενάριο; Αν θελήσω να κάνω κάποιου είδους καθαρισμό στο χώρο του κινητήρα, πχ φυσώντας με πεπιεσμένο αέρα σε βενζινάδικο (υγρό καθάρισμα κινητήρα θα προτιμούσα να αποφύγω για τους γνωστούς λόγους), υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημία;
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#423669 Πωωωωωωω! :s_omg
Αυτο με τα στιγματα λευκου/ ανοιχτου γκριζου χρωματος μεσα στο χωρο της μηχανης, εγω θα το βρισκα πολυ σοβαρο...
Παρε αμεσα το 166! :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#423700 2 βδομάδες που το πήρα από την εφαρμογή κεραμικής προστασίας και νομίζω άξιζε τα λεφτά του. Χθες έφαγε την πρώτη λασποβροχη στο βουνό και σήμερα το πήγα για πλύσιμο, το νερό έτρεχε πάνω του με εντυπωσιακό τρόπο, οι υπάλληλοι έκαναν τον μισό χρόνο να το καθαρίσουν και στο τέλος ήταν όπως το πήρα μετά το detailing.

Εντυπωσιακό...

το συζητουσα και με το αφεντικό εκεί και μου έλεγε εσύ το έκανες και κατάλαβες την διαφορά, αντε κάτσε τώρα να την εξηγήσεις σε κάποιον που δεν το έχει κάνει και δεν το έχει δει πως δουλεύει.

< >
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#423732
Y.V έγραψε:Πωωωωωωω! :s_omg
Αυτο με τα στιγματα λευκου/ ανοιχτου γκριζου χρωματος μεσα στο χωρο της μηχανης, εγω θα το βρισκα πολυ σοβαρο...
Παρε αμεσα το 166! :lol:

Πήρα ρε συ, αλλά δεν το σηκώνει κανείς (μεταξύ μας, ξεφτίλα, η πρώτη φορά αριστερά διέλυσε ακόμα και το 166, έλεος ρε πστ μου) και είπα να απευθυνθώ (καθότι αργόσχολος) στα τζιμάνια του petrolheads μπας και βγάλω καμιά άκρη, καθότι δεν το βλέπω καλά το αμαξάκι...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#430877 Γύρισα από διακοπές, το αμάξι είναι τίγκα σε αλάτια, άμμο, μπίχλα και γενικά έτσι κι αλλιώς δεν το πλένω συχνά, το μέσα μάλιστα πολύ σπάνια.
Πού να το πάω στην ευρύτερη Αθήνα να του ρίξουν μια γενική καθαριότητα απέξω και σαλόνι-πορτπαγκάζ (δεν με ενδιαφέρει κινητήρα). Καλή δουλειά, ασφάλεια, ταχύτης και χωρίς ουρές και λογικό κόστος (και τι νοείται σαν λογικό κόστος).
Άβαταρ μέλους
By 224v
#431028
sknipper έγραψε:Γύρισα από διακοπές, το αμάξι είναι τίγκα σε αλάτια, άμμο, μπίχλα και γενικά έτσι κι αλλιώς δεν το πλένω συχνά, το μέσα μάλιστα πολύ σπάνια.
Πού να το πάω στην ευρύτερη Αθήνα να του ρίξουν μια γενική καθαριότητα απέξω και σαλόνι-πορτπαγκάζ (δεν με ενδιαφέρει κινητήρα). Καλή δουλειά, ασφάλεια, ταχύτης και χωρίς ουρές και λογικό κόστος (και τι νοείται σαν λογικό κόστος).


Στην Παπανικολη αφου μπεις απο την Κηφησιας προς Δουκ. Πλακεντιας πριν το πρωτο φαναρι που θα συναντησεις. μπορουν και στο πλενουν με ψεκασμο και απο κατω που εχουν για αυτο το σκοπο... 12 ευρω.... ειναι πολυ φιλοτιμοι ολοι εκει και οι ιδιοκτητες συνεχως απο πανω...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#431162
sknipper έγραψε:Γύρισα από διακοπές, το αμάξι είναι τίγκα σε αλάτια, άμμο, μπίχλα και γενικά έτσι κι αλλιώς δεν το πλένω συχνά, το μέσα μάλιστα πολύ σπάνια.
Πού να το πάω στην ευρύτερη Αθήνα να του ρίξουν μια γενική καθαριότητα απέξω και σαλόνι-πορτπαγκάζ (δεν με ενδιαφέρει κινητήρα). Καλή δουλειά, ασφάλεια, ταχύτης και χωρίς ουρές και λογικό κόστος (και τι νοείται σαν λογικό κόστος).

http://www.pitstoppark.com/el/normal/home
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#431207 Σας ευχαριστώ.
Τι είδους πλυσίματα/καθαριότητες υπάρχουν;
Τι ζητάω αν θέλω να ασχοληθούν με σημεία με ρετσίνι ή κάτι άλλο κολλώδες που δεν φεύγει με απλό πλύσιμο.
Το κέρωμα υποθέτω είναι επιπλέον, υπάρχουν ποικιλίες ή απλά λές και κέρωμα;
Και για το εσωτερικό υπάρχει κάτι παραπάνω από απλό ρούφηγμα με σκούπα; Πως κάνουν πχ σε μοκέτες που βάζουν αφρό κλπ γίνεται αυτό σε αυτοκίνητα; Πως το ζητάω, πόσο κάνει;

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν έχει πάει σχεδόν ποτέ τα αυτοκίνητά του για πλύσιμο.... (και δεν ντρέπομαι για αυτό) :innocent:
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#437260 Προσφατα ανακαλυψα,και ειπα να το μοιραστω,οτι ενα μπουκαλακι γλυκερινης μη αραιωμενη απο φαρμακειο με 1-1,5€ και ενα παλιο σφουγγαρακι κανει θαυματα πανω στα ελαστικα,μετα το πλυσιμο,με το αποτελεσμα να διαρκει πολλες ημερες...
Τερμα οι πανακριβοι αφροι για καθαρισμο ελαστικων,και τα λοιπα σπρευ...Το μπουκαλακι δε,αρκει για πολλα πλυσιματα...
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#437295
Deleted User 1 έγραψε:Παλιό το κόλπο και το κάνουν και αρκετοί πλυντηριάδες. Εκτός από σφουγγάρι παίζει ωραία και με πινέλο. :iconcool:


Ναι οι πλυντηριαδες το χουν αραιωμενο με νερο και το απλωνουν με πινελο μαλλον,συμπυκνωμενο κραταει και μηνα το αποτελεσμα...
Άβαταρ μέλους
By otso
#437349 πακια περναγαμε και τα λαστιχα σε πορτες πορτμπαγκαζ στα τζαμια , πραγματικα δεν ξερω αν ωφελουσε , καπου ειχα διαβασει και αρνητικα που δεν θυμαμαι τωρα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#437512 Ωραίο το αισθητικό αποτέλεσμα, δεν λέω.

Όσες φορές όμως είμαι μετά από πλυντήριο και έχω "γυαλιστερό" προφίλ στα ελαστικά, δεν μπορώ να στρίψω γρήγορα.
Γλιστράει το αυτοκίνητο και είναι επικίνδυνο.