Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#570282
citastak έγραψε:OK Καλή δουλειά στη φωτό του rocsta αλλά αυτό το πράγμα για μένα είναι το ίδιο (ίσως και περισσότερο) ενοχλητικό με το να είχα τη γρατζουνιά ακάλυπτη.
Δεν θεωρώ ότι καλύπτει το πρόβλημα, ίσα ίσα παραμένει εκεί. Και θέλει μετά περισσότερη εργασία για να επανέλθει.

Έχω κάνει καλύψει άπειρες τέτοιες γρατσουνιές που έχει φύγει το χρώμα από τότε που το συζητούσαμε και πάντα βαριέμαι να βγάζω φωτογραφίες πριν/μετά. Σήμερα το έκανα και πραγματικά απορώ σε ποιο σύμπαν κάποιος προτιμάει να βλέπει ακάλυπτη τη γρατζουνιά. Ξαναλέω ότι πάνω από το μισό μέτρο δεν μπορεί το μάτι να διακρίνει γρατσουνιά.
Οι φωτογραφίες όλες τραβηγμένες στα 15 εκατοστά:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#570297 Όχι φυσικά. Ούτε stone chips δεν κάνει prevent το κεραμικό. Ψεύτης όποιος ισχυρίζεται ότι εμποδίζει τέτοιες γρατζουνιές. Το κεραμικό είναι 90% αισθητικό αποτέλεσμα και 10% πραγματική προστασία. Και όταν λέμε προστασία εννοούμε από κουτσουλιές κτλ όχι τίποτα πιο βαρβάτο.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#571688
rocsta έγραψε:
citastak έγραψε:OK Καλή δουλειά στη φωτό του rocsta αλλά αυτό το πράγμα για μένα είναι το ίδιο (ίσως και περισσότερο) ενοχλητικό με το να είχα τη γρατζουνιά ακάλυπτη.
Δεν θεωρώ ότι καλύπτει το πρόβλημα, ίσα ίσα παραμένει εκεί. Και θέλει μετά περισσότερη εργασία για να επανέλθει.

Έχω κάνει καλύψει άπειρες τέτοιες γρατσουνιές που έχει φύγει το χρώμα από τότε που το συζητούσαμε και πάντα βαριέμαι να βγάζω φωτογραφίες πριν/μετά. Σήμερα το έκανα και πραγματικά απορώ σε ποιο σύμπαν κάποιος προτιμάει να βλέπει ακάλυπτη τη γρατζουνιά. Ξαναλέω ότι πάνω από το μισό μέτρο δεν μπορεί το μάτι να διακρίνει γρατσουνιά.
Οι φωτογραφίες όλες τραβηγμένες στα 15 εκατοστά:
Εικόνα


Καλά ντε μη βαράς.
Αν μπορείς βγάλε μια πολυ κοντινή φωτό της γρατζουνιάς. Αυτό που βλέπω στο κοντινό μου τη σπάει. Τουλάχιστον σε άλλες δουλειές/ δεν ξέρω για τη δική σου. Το ζήτημα είναι ότι το πρόβλημα παραμένει και δεν έχει λυθεί. Ξέρω OCD, αλλά έτσι το σκέφτομαι.
Και ζω σε αυτό το σύμπαν! (Νομίζω δηλαδή).
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#571711 15 εκατοστά ΕΊΝΑΙ πολύ κοντινή! :lol:
To πρόβλημα παραμένει μεν αλλά έχει ελαχιστοποιηθεί, και είναι σαφώς προτιμότερο απ' το να βαφεί όλη η πόρτα!
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#571783
rocsta έγραψε:Έχω κάνει καλύψει άπειρες τέτοιες γρατσουνιές που έχει φύγει το χρώμα

Προσωπικά μου αρκει να μην "χτυπάει στο μάτι", επομένως το δικό σου μοιάζει τέλειο! :thumbsup:

Χρησιμοποιώ δυο μπουκαλάκια με καπάκι-πινελάκι που αγοράζω από την Toyota για λίγα Ευρώ, ένα με χρώμα κι ένα με βερνίκι.
Το χρώμα μπαίνει εύκολα για να κρύβεται η γκρατζουνιά ή κάποιο χτύπημα, αλλά κάποτε που προσπάθησα να βάλω βερνίκι έφτιαξα κάτι "σπυράκια"! Εσύ βάζεις βερνίκι, και αν ναί υπάρχει τρόπος που το κάνεις?
Κατέληξα να βάζω μόνο χρώμα, αλλά μάλλον φεύγει με τα πλυσίματα. Μετά ξαναβάζω όπου το δώ ...

Για τα φανάρια είναι πολύ αποτελεσματικό το παρακάτω, και στα δικά μου αρκεί ένα πέρασμα με πανί. Το πρόβλημα είναι ότι ξανα-θολώνουν χωρίς κάποιο βερνίκι ή σφραγιστικό στο τέλος.
https://www.sonax.com/Product-Search/(location)/12888/305000-SONAX-Scratch-remover
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#575211 Για τα φανάρια δοκίμασα το πακετάκι στα 10€ που είχε φέρει πριν λίγες ημέρες το Lidl. Είναι για δύο εφαρμογές συνολικά και την κάνει μια χαρά την δουλειά του. Επειδή βέβαια το VW είχε χρόνια θέμα με τα φανάρια του, έχει πάνω από 10 χρόνια που κάνω όλη την διαδικασία με τρίψιμο με γυαλόχαρτο, πέρασμα με Rubbing Compound της 3Μ σφράγισμα με PlastX της Mequiars. Προφανώς με τον καιρό ξανά θαμπώνουν, αλλά δεν είναι και κάτι τρομερό να επαναλαμβάνεις την διαδικασία μια φορά στα 2-3 χρόνια. Ειδικά με το κιτ του Lidl είναι ζήτημα να έφαγα 15 λεπτά συνολικά. Τα φανάρια μετά από τόσα χρόνια και τριψίματα δεν έχουν πάθει κάποια ζημιά.

Τις προάλλες μας χτύπησαν άλλη μια φορά το QQ και σηκώθηκαν και έφυγαν. Αυτή την φορά φαινόταν να είναι μηχανάκι, μιας και υπήρχε χτύπημα και ελαφρύ βαθούλωμα ψηλά στην πόρτα, πάνω από τις χειρολαβές. Το θέμα ήταν πως είχε αφήσει έντονη μαύρη λαστιχιά, από το τιμόνι της μηχανής.

Το πόσο με παίδεψε για να φύγει δεν λέγεται... Δοκίμασα αρχικά με πανάκι και νερό, έφευγε σταδιακά μεν, άλλα ήθελε άπειρο τρίψιμο. Δοκίμασα μετά με κάτι αλοιφές που έδινε πάλι το Lidl για scratch removal αλλά δεν έκαναν τίποτα. Στην συνέχεια διάβασα πως τέτοιες σημάδια φεύγουν με λάδι ή WD40. Δοκίμασα και τα δύο, χωρίς φυσικά αποτέλεσμα. Δοκίμασα και ένα σπρέυ που έχω για αφαίρεση ετικετών και κόλλας αλλά και πάλι τίποτα.

Αφού δεν έβγαζα άκρη, πήρα ένα πολύ λεπτό γυαλόχαρτο ( :oops: ), το οποίο φυσικά έκανε δουλειά και έβγαλε την λαστιχιά, θάμπωσε όμως εννοείται και το βερνίκι. Επίσης, δεν είχα προλάβει να καθαρίσω όλη την ζημιά και φοβήθηκα να τρίψω με γυαλόχαρτο και το υπόλοιπο κομμάτι.

Και τότε, σε μια στιγμή επιφοίτησης, βρήκα ότι είχα κρατημένο το "μαγικό σφουγγάρι", πάλι από τα Lidl :lol:
Το δοκίμασα, και μέσα σε ένα λεπτό είχε αφαιρέσει όλη την λαστιχιά που είχε μείνει πάνω στο χρώμα. Το μόνο κακό είναι πως είχε θαμπώσει ελάχιστα το βερνίκι, καμιά σχέση όμως προφανώς με το γυαλόχαρτο.

Ευτυχώς, που παλιότερα είχα αγοράσει ένα κιτ επισκευής χρώματος για το VW το οποίο σου έδινε στο τέλος και μια γυαλιστική αλοιφή (polish compound). Πέρασα με αλοιφή όλο το κομμάτι που είχε θαμπώσει και έγινε άψογο! Πέρασα με την ίδια αλοιφή και τις χούφτες των χειρολαβών και το 80% των γρατζουνιών εξαφανίστηκε.

Επειδή ομολογουμένως εντυπωσιάστηκα από το αποτέλεσμα της αλοιφής (ειδικά αν σκεφτώ πως απλά την πέρασα και την καθάρισα με ένα πανάκι microfibre), έψαξα να βρω ποια είναι και τελικά πρέπει να είναι η Farecla G3 Polish.

Αυτή την Παρασκευή έχει το Lidl αλοιφαδόρο με 25€, οπότε σκέφτομαι να πάρω και την Farecla για να γυαλίσω το VW το χρώμα του οποίο τα έχει φάει τα ψωμιά του. Για προστασία στο τέλος έχω κάτι αλοιφές και κεριά Mequiars, οπότε πιστεύω πως το τελικό αποτέλεσμα θα αξίζει.

Σχετικά με το πέρασμα του βερνικιού πάνω από το χρώμα, το σετάκι αυτό από το αγγλικό ebay (ο πωλητής ήταν το paints4u), έλεγε να καθαρίσεις την γρατζουνιά, να περάσεις χρώμα και στην συνέχεια να περάσεις το βερνίκι με τέτοιο τρόπο ώστε να εξέχει από το υπόλοιπο βερνίκι. Στην συνέχεια γυαλίζεις απαλά την περιοχή με γυαλόχαρτο, ώστε να έρθει στο ίδιο ύψος το νέο βερνίκι με το παλιό και βάζεις την αλοιφή που ανέφερα νωρίτερα ώστε να φύγει η θαμπάδα από το γυαλόχαρτο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#575298 δεν ξερω ποσο λεπτο ηταν το γυαλοχαρτο που ετριψες,αλλα θα βρεις ντουκοχαρτο νερου μεχρι Νο 5000.Οποτε περασεις απο χρωματαδικο αυτοκινητου.παρε 1-2 φυλλα για την επομενη φορα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#575382 Εχω γράψει πολλές φορές (και στο παλιό) ότι σημάδια-γραμμές απο πλαστικούς-μαύρους προφυλακτήρες ή απο λάστιχα προστατευτικά που έχουν σε τέτοια σημεία και είχαμε την ατυχία να "συρθούν" πάνω μας, φεύγουν τρίβοντας ελαφρά με πανί εμποτισμένο με αραιωμένο (με νερό) διαλυτικό νίτρου ή βενζίνη ή και νέφτι (με στη σειρά και η αποτελεσματικότητα).
Δεν με ακούτε, καλά κάνετε! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#575399 Βέβαια όταν μπορείς να τα αφαιρέσεις με άλλους τρόπους προφανώς και τους προτιμάς από το να ρίξεις διαλυτικό πάνω στο χρώμα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#575413 dimviii το γυαλόχαρτο που είχα ήταν 2000 και μου είχε ξεμείνει από το γυάλισμα των φαναριών. Το Farecla αν είδα καλά γυαλίζει μέχρι 1500.

Δημήτρη δύσκολα θα έβαζα διαλυτικό ή νέφτι πάνω στο χρώμα. Σου λέω, από την εμπειρία μου με το "μαγικό σφουγγαράκι" του Lidl, καθάρισε την συγκεκριμένη λαστιχιά στο λεπτό και άφησε απλά μια αχνάδα που με το γυαλιστικό έφυγε απευθείας. Από χημικό είχα χρησιμοποιήσει και ισοπροπυλική αλκοόλη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#575428 Όταν βρείτε κάτι που διαπιστωμένα κάνει τη δουλειά σας, δεν το συζητώ, καλά κάνετε και πορεύεστε στη λύση του προβλήματος πλέον με αυτό.
Αλλά , όταν δεν έχετε βρεί αυτή τη δική σας λύση, ΕΠΙΜΕΝΩ στη δική μου , ΤΟΝΙΖΟΝΤΑΑΑΑΑΑΣ:
Οχι σκέτο το χ-ψ διαλύτη/ χημικό, αλλά ΑΡΑΙΩΜΕΝΟ 50-50 με νεράκι και -εφ'οσον τρίψουμε με υπομονή και όχι πατώντας δυνατά στην περιοχή, δεν αφήνει ΚΑΜΙΑ ΘΑΜΠΑΔΑ στο χρώμα . :s_yes
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#575454 Αχρείαστο να είναι! :lol:

Καλά κάνεις και αναφέρεις την εμπειρία σου, αυτός είναι ένας και από τους λόγους ύπαρξης του forum. Να καταθέτουμε τις εμπειρίες μας, ώστε να βοηθούμε άλλους που μπορεί να βρεθούν στην θέση μας μελλοντικά.