Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#478457 Στο iWash καθαριζει πολυ περισσοτερο. Στο Pit Stop ειναι κακο. Ειναι θεμα μηχανηματων. Βεβαια αν δεν πεσει σφουγγαρι τελειως καθαρο δεν θα ειναι αλλα η διαφορα ειναι μεγαλη.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#478462
Geo f1 έγραψε:Στην Αγιας Λαυρας εχει ανοιξει ενα που κανει καλη δουλεια.

.

Που;
Άβαταρ μέλους
By dexter
#533944 Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα βοήθεια από πιο έμπειρους. Έχω χρόνο με στην εβδομάδα θα ήθελα να ασχοληθώ με καθαρισμό, εφαρμογή πηλού κ κερωμα στο όχημα.
Σκέφτομαι τα κάτωθι στάδια καθαρισμού.
1. Πλύσιμο κ στέγνωμα στο χέρι.

2. Εφαρμογή πηλού με χρήση λιπαντικού σπρέι auto finesse κ καθαρισμός με πετσέτα ή πλύσιμο με νερό μετά την εφαρμογή.

3. Κερωμα με κερί meguiars κ καθαρισμός με πετσέτα μικροινας.

Τα ανωτέρω τα συνδύασα από οδηγούς για αρχάριους μου διάβασα στο ίντερνετ.

Θα ήθελα την άποψη σας.
Σίγουρα δεν πρόκειται να φτάσει τη δουλειά επαγγελματία άλλα μετρα η προσπάθεια.

Αυτό που θα ήθελα μεγάλη βοήθεια είναι η εφαρμογή πηλού μην κάνω καμιά βλακεία κ το γδαρω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά. ΕικόναΕικόναΕικόνα

< 5 >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#533946 Κάποιες διευκρινήσεις...

Μετά το πρώτο πλύσιμο δεν είναι απαραίτητο να το στεγνώσεις γιατί θα ακολουθήσει πηλός.
Μετά τον πηλό πρέπει να το ξαναπλύνεις/στεγνώσεις
Ως λιπαντικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια μικρή ποσότητα σαμπουάν (αυτό που πλένεις το αυτοκίνητο) με νερό μέσα σε δοχείο ψεκασμού.
Θα ήταν καλύτερο να βάλεις σκληρό κερί/πάστα και όχι υγρό. Προτείνω το colinite 476s.
Άβαταρ μέλους
By dexter
#533947
panos2171 έγραψε:Κάποιες διευκρινήσεις...

Μετά το πρώτο πλύσιμο δεν είναι απαραίτητο να το στεγνώσεις γιατί θα ακολουθήσει πηλός.
Μετά τον πηλό πρέπει να το ξαναπλύνεις/στεγνώσεις
Ως λιπαντικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια μικρή ποσότητα σαμπουάν (αυτό που πλένεις το αυτοκίνητο) με νερό μέσα σε δοχείο ψεκασμού.
Θα ήταν καλύτερο να βάλεις σκληρό κερί/πάστα και όχι υγρό. Προτείνω το colinite 476s.
Σε ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Όντως μεταξυ 1ου πλυσίματος κ πηλού δεν χρειάζεται στέγνωμα τώρα που το σκέφτομαι, για να γλιστράει κ ο πηλος σε βοήθεια με το σπρέι.
Το μόνο μου άγχος είναι ο πηλός μην κάνω τίποτα θολουρες. Αν κ δεν θα το χρησιμοποιήσω με πολλή πίεση. Ίσα να πάρει τα χοντρά.

< 5 >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#533948 Δε χρειάζεται πίεση, απλά τον ''σέρνεις'' πάνω στη λαμαρίνα αφού έχεις ψεκάσει με λιπαντικό. Απλά ανά διαστήματα τον πλάθεις και εννοείται πως αν πέσει κάτω πετάς το κομμάτι και παίρνεις άλλο.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#533975 Ο πηλος δεν "δουλευει" με την πίεση, αλλα με την ταχύτητα.
Λιπαντικο εννοειται μην παρεις, πεταμενα λεφτα. Γρατζουνιες αξιες λογου δεν μπορεις να εισαγεις με τον πηλό.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By citastak
#534033 Συμφωνώ με τα παραπάνω.
Πηλό μαζί με ένα διάλυμα σαπουνόνερου. δε χρειάζεται κάτι άλλο.
Να προσέξεις να δουλεύεις τον πηλό προς μια διεύθυνση (π.χ. οριζόντια ή κάθετα) και όχι κυκλικά ή οτιδήποτε άλλο.

Αν έχεις ταλαιπωρημένο χρώμα πέρνα το και με μια αλοιφή φινιρίσματος (εγώ έχω 3Μ) και αλοιφαδόρο και στο τέλος το κερί που είπαν τα παιδιά πιο πάνω.
Απλά να βάλεις χαρτοταινία σε λαστιχένια μέρη (γύρω από τα παράθυρα, φανάρια κτλ)
Άβαταρ μέλους
By citastak
#542435 Πρόβλημα. Η μικρή έκανε εμετό στο ΜΙΝΙ. Ο εμετός αποκλειστικά πάνω στο καθισματάκι, το οποίο βγήκε πλύθηκε και όλα καλά.
Στην καμπίνα υπήρχε έντονη μυρωδιά από εμετό. Έβγαλα την έδρα του πίσω καθίσματος και την έπλυνα με υγρό βιολογικού καθαρισμού, βούρτσα και μικροίνες.
Στέγνωσε κανονικά. Μετά πέρασα όλη την καμπίνα με το υγρό βιολογικού καθαρισμού που βρήκα σε ένα κατάστημα με εργαλεία και με το οποίο είχα κάνει κάποια στιγμή παλιότερα το βόλβο, μετά από αντίστοιχη ρουκέτα, με εξαιρετικά αποτελέσματα.
Ωστόσο, 2 μέρες μετά υπάρχει μια εσάνς ακόμα στο αυτοκίνητο. Κατέβηκα και μύρισα από πολύ κοντά όλες τις επιφάνειες (σα λαγωνικό ένα πράμα) και δεν εντόπισα πουθενά κάποιο υπόλειμμα. Έριξα μέσα στην καμπίνα σε διάφορα σημεία λίγο υγρό ακόμα (π.χ. μοκέτες, χαλάκια) και το αφησα ανοιχτό όλο το βράδυ. Σήμερα μύριζε το γκαραζ μια εμετίλα, αλλά το αυτοκίνητο ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Ωστόσο μια ανεπαίσθητη εσάνς, υπάρχει ακόμα.
Το πάω για βιολογικό ή θα φύγει;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#542439 Την είχα πάθει στο smart. Ό,τι κι αν έκανα, το αυτοκίνητο εξακολούθησε να μυρίζει για 5-6 ημέρες. Σαν να είχαν "ποτίσει" όλα τα υφάσματα (χωρίς να υπάρχουν παράπλευρες απώλειες, πλην του παιδικού καθίσματος). Εγώ απλά άφησα ανοιχτά τα παράθυρα μέσα στο γκαράζ και κάποια στιγμή (γύρω στη βδομάδα) έπαψε να μυρίζει.