Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#169018
MIXOStsi έγραψε:Καμιά πρόταση για πλυστικό με κανα 100άρικο έχουμε?
Θα πλένει και κάτι πλακάκια στην αυλή...
Τί λένε τα Nilfisk?

Ευχαριστώ (pipinos style :lol: )



http://www.guaranty.gr/product/1001677/ ... x-tra.html

Δώσε 10 ευρώ παραπάνω και πάρε το συγκεκριμμένο. Εγω έχω το C.125 4 χρόνια περίπου και έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος.
Η πλάκα ήταν όταν το είχα δανείσει σε ενα φίλο για καθαρισμό αυλής και σε πλακάκια και απο την πίεση ξήλωνε το τσιμέντο στις γωνίες.
Παίζουν και τα C.105 και C.110 με πολύ καλές κριτικές αλλά η άποψη μου είναι να πάς σε στο C.120

Τα Nilfisk είναι αρκετά γνωστά στο εξωτερικό αλλά εδώ λίγοι τα γνωρίζουν. Το καλό με την συγκεκριμμένη μάρκα είναι οτι βάζει σε όλα τα πλυστικά της μεταλλική αντλία που τους δίνει μακροζωια. Η Karcher στα φθηνά μοντέλα βάζει πλαστική αντλία που αρκετές φορές μετά το πέρας της εγγυησης χαλάει και πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη για να το φτιάξεις.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#183286 Μαγκες, σημερα επλυνα το αμαξι και τυχαια σκεφτηκα να βαλω ενα καθαριστικο στον αφροποιητη του πιεστικου μου να δω τι θα κανει στις ζαντες. Με ελαχιστη δουλεια καθαρισε και εκανε ποιοτικο αφρο. Ετσι συμπερανα ορι δεν φταιει ο αφροποιητης μου που μεχρι στιγμης δεν ειχα πετυχει ποτε αφρο αλλα το σαμπουαν.
Μιας και μου τελειωσε και το σαμπουαν θελω αν μου προτεινετε καποιο που να κανει για αφροποιητη πιεστικου, να κανει αφρο εννοειτε και αν γινετε να καθαριζει οσο δυνατον ποιο πολλα για να μην μενει δουλεια για το σφουγγαρι.
Επισης υπαρχει υγρο κερι ή σαμπουαν με κερι για δευτερο χερι πλυσιματος που να μπορουμε να πουμε οτι κερωσαμε το αμαξι? απο την μια δεν ειμαι ψειρας να κερωνω το αμαξι καθε 4-6 μηνες αλλα θελω με το πλυσιμο να μενει ενα στρωμα προστασιας για τη σκονη και τη βροχη.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#183302 Also
http://www.onlineshine.com/car-wheel-an ... duct_id=77
Για χρονια χρησιμοποιουσα για καθαρισμα και περιποιηση πλαστικων και ελαστικων του αυτοκινητου. Απλωνεις σε ενα σφουγγαρι, σκουπιζεις και με την αλλη πλευρα στεγωννεις. Καθαριζει και συντηρει πολυ καλα, αφου το αμαξι μετα απο καθε περιποιηση και οχι μονο ειναι σαν καινουργιο. Το εχει δει κανεις καπου εντος Ελλαδος? υπαρχει κατι αντιστοιχο στην αγορα απο αλλη φιρμα ποιο ευκολα ευρεσιμο?
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#183331
nEK έγραψε:Μαγκες, σημερα επλυνα το αμαξι και τυχαια σκεφτηκα να βαλω ενα καθαριστικο στον αφροποιητη του πιεστικου μου να δω τι θα κανει στις ζαντες. Με ελαχιστη δουλεια καθαρισε και εκανε ποιοτικο αφρο. Ετσι συμπερανα ορι δεν φταιει ο αφροποιητης μου που μεχρι στιγμης δεν ειχα πετυχει ποτε αφρο αλλα το σαμπουαν.
Μιας και μου τελειωσε και το σαμπουαν θελω αν μου προτεινετε καποιο που να κανει για αφροποιητη πιεστικου, να κανει αφρο εννοειτε και αν γινετε να καθαριζει οσο δυνατον ποιο πολλα για να μην μενει δουλεια για το σφουγγαρι.
Επισης υπαρχει υγρο κερι ή σαμπουαν με κερι για δευτερο χερι πλυσιματος που να μπορουμε να πουμε οτι κερωσαμε το αμαξι? απο την μια δεν ειμαι ψειρας να κερωνω το αμαξι καθε 4-6 μηνες αλλα θελω με το πλυσιμο να μενει ενα στρωμα προστασιας για τη σκονη και τη βροχη.

E ναι,οι αφροποιητές δε δουλευουν με σαμπουαν...
Πρεπει να πάρεις ειδικό υγρό.
http://www.cleanyourcar.co.uk/washing-a ... d_500.html
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#183446 Μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό το συμπυκνωμένο σαμπουάν της Sonax.
http://www.praktiker.gr/p/sampouan-sonax-2lt-7832

Πιο πολύ το αγόρασα γιατί μου είχε τελείωσει το κανονικό σαμπουαν της Sonax και λέω να δοκιμάσω και αυτό που αναφέρει οτι κάνει και για πλυστικά ως αφρός πρόπλυσης.
Το εχω πάρει ενα μήνα τώρα και έχω προλάβει να το χρησιμοποιήσω σαν αφρό πρόπλυσης 2 φορές. Μπορώ να πώ οτι κάνει πολύ καλή δουλειά, αντίστοιχη των Valet Pro που αγόραζα εως τώρα.

Υ.γ. Μπουκάλι αφροποιητή έχεις αγοράσει ξεχωριστό ή αυτόν που είχε το πιεστικό? Γιατι τα μπουκάλια που παίρνεις μαζί με τα πιεστικά δεν αξίζουν.
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#187237 Ψαχνω για βιολογικο καθαρισμο σε νορμαλ τιμη.
Εχω πετυχει καποιες προσφορες, πχ απο 80€->30€ στον χωρο μου κλπ, αυτα τα εμπιστευομαι;
Εχετε εσεις καποια προταση αλλη;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#187244 Με κάτω από 40 ευρώ πάντως, σίγουρα δεν θα σου κάνουν δουλειά. Πολλές φορές και πάνω από 40 δεν θα θα κάνουν δουλειά βέβαια :oops:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#187246
Billopoulos έγραψε:Ψαχνω για βιολογικο καθαρισμο σε νορμαλ τιμη.
Εχω πετυχει καποιες προσφορες, πχ απο 80€->30€ στον χωρο μου κλπ, αυτα τα εμπιστευομαι;
Εχετε εσεις καποια προταση αλλη;


Για τον χρόνο και τα υλικά που απαιτούνται, για να γίνει σωστή δουλειά ψάχνε για κόστος της τάξης >100€, και μετά ψάξε για προσφορές. Είχα βρει προσφορά από 80€ στα 30€ και τον έκανα, και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, αν και δεν ήταν "του πεταματού" η δουλειά που έγινε.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#187267 Θεσσαλονίκη πριν κανά 2 χρόνια που είχε δοκιμαστεί (ευτυχώς όχι σε μένα) σε προσφορά από κουπόνια τύπου groupon, gooddeals κλπ με 25€ και καλά προσφορά, το αποτέλεσμα ήταν επιεικώς άθλιο, ξεκόλλησαν ταπετσαρίες και αλλά τέτοια χαρωπά. Θέλει προσοχή λοιπόν στο πού θα πας.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#187329 Αν δεν είναι μυστικό, πές μας τι προτείνεις. Δεν θα σε κατηγορήσει κανείς για διαφήμιση.
Άβαταρ μέλους
By linker
#187334 Δε νομίζω ότι στη Θεσσαλονίκη αξίζει να ασχοληθεί κανείς με οτιδήποτε άλλο πέρα από το Dazzle.

sent from Sebastien no.0299
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#187347 To βασικό είναι να είσαι παρών. Αν είσαι παρών, θα κάνουν την δουλειά σωστά. Αν όχι, θα κάνουν όσα λιγότερα μπορούν. Πάρε την καλύτερη προσφορά, αλλά αν γίνεται, τσέκαρε τι ακριβώς κάνουν.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#187380
linker έγραψε:Δε νομίζω ότι στη Θεσσαλονίκη αξίζει να ασχοληθεί κανείς με οτιδήποτε άλλο πέρα από το Dazzle.

sent from Sebastien no.0299

Αν βέβαια το κόστος για βιολογικό είναι στα 160€ (κάτι τέτοιο θυμάμαι είχε γραφτεί στο παλιό φόρουμ), εκεί πάμε στο άλλο άκρο και πάλι θεωρώ δεν αξίζει. Ναι, κάνει φοβερή δουλειά (από φωτός που έχω δει) αλλά για βιολογικό καθαρισμό τα θεωρώ πολλά.