Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#576291 Τώρα που ήρθε το καινουριο λέω να του κάνω ένα κερωματάκι το Πάσχα που θα έχω λίγο χρόνο...
Τι λετε να συνεχισω με το παλιό καλό και γνωστό collinite 845 ή να πάρω κάτι άλλο?
Πηλούς και λοιπή προετοιμασία δε θα κάνω...
Άβαταρ μέλους
By fot
#576402 Προτείνω να πάρεις κάτι σε κεραμικό. Με έχουν κουράσει τα κεριά κάθε 2μηνο max.
Αρκετές εταιρίες πχ Gyeon βγάζουν και σειρές για ερασιτέχνες. Αν έχεις υπομονή και υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να δείξω εφαρμογή και αποτέλεσμα σε λίγες μέρες που θα περάσω εγώ και κρίνεις αναλόγως.


< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#576489 Τι θα βάλεις από κεραμικό? Εγώ έβαλα αυτό: https://www.dazzle-car.gr/index.php?route=product/product&path=148&product_id=573

Αρκετά καλό αλλά σίγουρα θέλει και δεύτερο χέρι για μαξ απόδοση. Και πάλι όμως ακόμα και τις τελευταίες λασποβροχές τις βγάζεις κατά 90% με σκέτο αφρό και πιεστικό (πχ σε ένα Λαμπίκο σε 10' αν δε θες να ασχοληθείς παραπάνω). Ούτε τρίψιμο ούτε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#578380 Ξεθαμπωσα και πέρασα βερνίκι με σπρέι τα εμπρός φώτα με πολύ καλό αποτέλεσμα. Πότε μπορώ να πλύνω το αυτοκίνητο; Δεν θα ρίξω απευθείας νερό σε αυτά απλά τα φοβάμαι. Το έκανα Μ. Πέμπτη και θέλω να το πλύνω τη Δευτέρα του Πάσχα.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#580813 Το βερνίκι με ενδιαφέρει και εμένα.
Για το ξεθάμπωμα, δεν είναι τόσο το υλικό όσο η μέθοδος. Νομίζω είχα γράψει παλιότερα.
Ξεκίνησα από 2χίλιαρο γυαλόχαρτο και τελείωσα με 5χίλιαρο. Βρεγμένα εννοείται και με προσοχή.
Αλοιφαδόρος και αλοιφή φινιρίσματος της 3Μ (με το κίτρινο καπάκι) και έγιναν καινούρια.
Βέβαια δεν τα πέρασα βερνίκι, για αυτό ρωτάω.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#580866 Εγώ για ξεθάμπωμα χρησιμοποιώ τόσα χρόνια το Rubbing Compound της 3M και για προστασία στο τέλος το PlastX της Meguiars.

Δοκίμασα και το πακετάκι του Lidl που είναι για δύο ξεθαμπώματα και πιστεύω πως για 10€ έκανε δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#580870 Πηγαίνετε σε ένα χρωματοπωλειο και ζητηστε σπρέι βερνίκιου για πλαστικά μέρη (φώτα).

Ότι άλλο και να κάνετε θα έχει αμφίβολο αποτέλεσμα. Γυάλισμα κτλ χωρίς βερνίκι θα θαμπωσουν σε ένα 6μηνο.

Εγώ χρησιμοποίησα γυαλοχαρτα νερού 800, 1200 και 2000. Μετά καθάρισμα με σπρέι ειδικό διαλύτη κατάλληλο για τον καθαρισμό των επιφανειών που πρόκειται να ασταρωθούν ή να βαφούν, ώστε να αποφύγουμε το κίνδυνο δημιουργίας ΚΡΑΤΗΡΩΝ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ και μετά 2 χέρια βερνίκι. Την επόμενη μέρα το πέρασα κι ένα χέρι με κερί και τέλος.

Όταν το είχα δώσει σε φαναρτζη που μου το έκανε με αλοιφαδορους κτλ τέτοιο αποτέλεσμα δεν είχε και μου πήρε και 40 ευρώ ο αλήτης.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#580935 800άρι; Εγώ το φοβήθηκα τόσο aggresive. Και πήγα με πιο ήπια επέμβαση. Καθάρισε και έγινε γυαλί.
Θα πάω να πάρω βερνίκι
Άβαταρ μέλους
By requiem_for_a_dream
#586802 Καλημέρα σε όλους.

Στο αυτοκίνητο μου έχει δεξιά και αριστερά στα "μπράτσα" κάτι άσπρα στίγματα...σαν από άλατα...από ιδρώτα...δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα...

Έχουμε καμιά ιδέα πως απομακρύνονται; Ερωτώ διότι μετά από εσωτερικό πλύσιμο αυτοκινήτου δεν απομακρύνονται σίγουρα...

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#586969 Βάλε μια φωτογραφια μπας και καταλαβουμε τι ειναι αυτα τα άσπρα. Και τι ακριβως εγινε στο "εσωτερικο πλυσιμο";

Sent >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#587019 Δοκίμασε σε ένα πανακι με λίγο λευκό ξύδι αραιωμένο με νεράκι να το περάσεις ελαφρά.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#587066
requiem_for_a_dream έγραψε:Καλημέρα σε όλους.

Στο αυτοκίνητο μου έχει δεξιά και αριστερά στα "μπράτσα" κάτι άσπρα στίγματα...σαν από άλατα...από ιδρώτα...δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα...

Έχουμε καμιά ιδέα πως απομακρύνονται; Ερωτώ διότι μετά από εσωτερικό πλύσιμο αυτοκινήτου δεν απομακρύνονται σίγουρα...

Ευχαριστώ!


Τα μπράτσα είναι πλαστικά;
Αν ναι, έχει μπει η βρώμα στο ανάγλυφο του πλαστικού και για αυτό δε βγαίνει. Δοκίμασε με βουρτσάκια και πινέλα και πολλές εφαρμογές. Προσοχή μην βάλεις κάτι σκληρό και το γδάρεις. Από υλικό ξεκίνα με πολύ αραιωμένο all purpose cleaner.