Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#164563 με πετρελαιο σε στουπι.Ταμποναρεις,αφηνεις κανα 5λεπτο να μαλακωσει,και τριβεις παλι με το εμποτισμενο στουπι.Φευγει για πλακα.
Υπαρχουν και σπρει(wurth)
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#165616
dimviii έγραψε:με πετρελαιο σε στουπι.Ταμποναρεις,αφηνεις κανα 5λεπτο να μαλακωσει,και τριβεις παλι με το εμποτισμενο στουπι.Φευγει για πλακα.
Υπαρχουν και σπρει(wurth)

thanx :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By xeno
#165981 Δοκίμασε να τους βγάλεις με αντιηλιακή κρέμα. Στο σώμα κάνει δουλειά, βγάζει άμεσα τις πίσσες. Φαντάζομαι και στο χρώμα του αυτοκινήτου θα δρα το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#166703 Πόσα χρόνια!? Εμένα με σαπουνόνερο και το σφουγγάρι φεύγουν σε κάθε πλύσιμο...
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#167441
MIXOStsi έγραψε:Πόσα χρόνια!? Εμένα με σαπουνόνερο και το σφουγγάρι φεύγουν σε κάθε πλύσιμο...


Δεν φευγουν σε γαμωτο...στην αρχη καθαριζαν ευκολα,μετα τα αφησα 2-3 φορες και εμειναν...

drdino έγραψε:Brasso, autosol κλπ


Brasso δεν ειχα σκεφτει... :hmmm:
Θα το δοκιμασω...
Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#168770 Καμιά πρόταση για πλυστικό με κανα 100άρικο έχουμε?
Θα πλένει και κάτι πλακάκια στην αυλή...
Τί λένε τα Nilfisk?

Ευχαριστώ (pipinos style :lol: )
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#168789 Έχει ανοίξει κοντά στο σπίτι ένα self service πλυντήριο όπου με 2 ευρώ (αν είσαι σβέλτος) κάνεις εξωτερικό πλύσιμο με πιεστικό μόνο (χωρίς σφουγγάρι). Τη μία φορά που το έχω δοκιμάσει το αποτέλεσμα δεν ήταν ιδιαίτερα καλό, ενδεχομένως επειδή δεν πλησίαζα πολύ το πιεστικό από φόβο μην κάνω αποφλοίωση αντί για καθάρισμα (αν θυμάμαι καλά η θερμοκρασία του νερού είναι 58°C). Υπάρχει τέτοιος κίνδυνος ή αντέχει;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#168791 Προφανώς και υπάρχει, αρκετοί κατασκευαστές το αναφέρουν επακριβώς όπως το λες και στο manual, μαζί με κάτι άλλα "μυστικά", όπως όχι απευθείας με πιεστικό στις κλειδαριές, όχι απευθείας σε αεραγωγούς που έχουν κλαπέτα από μέσα κλπ...

Ειδικά σε σημεία που υπάρχουν μικροχτυπήματα ή έχει αρχίσει η φθορά, είναι ταμάμ για να ξεκινήσεις αποφλοίωση :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#168954 επισης προσοχη εκει που εχεις ξαναβαψει καμματι,καθως και οχι κοντα σε ψυγεια/νερου/ερκοντισιον,ιντερκουλερ,στραβωνουν τα φυλλαρακια τους.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#168975
MIXOStsi έγραψε:Καμιά πρόταση για πλυστικό με κανα 100άρικο έχουμε?
Θα πλένει και κάτι πλακάκια στην αυλή...
Τί λένε τα Nilfisk?

Ευχαριστώ (pipinos style :lol: )

Έχει γίνει κάπου συζήτηση για πιεστικά. Νομίζω στα μαστορέματα. Ψάξε εκεί posts του Pitt. Γενικά πάντως ναι βρίσκεις με 100ρικο και θα σε καλύψει άνετα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#168979
Scotch έγραψε: από φόβο μην κάνω αποφλοίωση αντί για καθάρισμα (αν θυμάμαι καλά η θερμοκρασία του νερού είναι 58°C). Υπάρχει τέτοιος κίνδυνος ή αντέχει;


Έχω στείλει προφυλακτήρα για βάψιμο λόγω υπερβαλλοντος ζήλου...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#168990
JasonLouk έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Καμιά πρόταση για πλυστικό με κανα 100άρικο έχουμε?
Θα πλένει και κάτι πλακάκια στην αυλή...
Τί λένε τα Nilfisk?

Ευχαριστώ (pipinos style :lol: )

Έχει γίνει κάπου συζήτηση για πιεστικά. Νομίζω στα μαστορέματα. Ψάξε εκεί posts του Pitt. Γενικά πάντως ναι βρίσκεις με 100ρικο και θα σε καλύψει άνετα.


Κοίτα τι με βάζει να κάνω τώρα... :lol:

Φχαριστώ Jason... :s_howdy