Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By alex
#736008
Giuseppe Busso έγραψε:Όσα είπε ο σύντροφος dimik.
Το πλύσιμο είναι ένα θέμα. Θα πρέπει να το πλένεις μόνος καλύτερα, με καλά και κατάλληλα υλικά. Έξω... άσε :lipsealed:
Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα τόσα λεφτά για κεραμικό.
4 χρόνια στο Leon κάνω καλό πλύσιμο και δεν έχω κανένα θέμα και φυσικά χωρίς να έχω δώσει αυτό το κόστος. Αλλά γούστα είναι αυτά.
Δεν λέω ότι δεν είναι ωραία η αίσθηση του κεραμικού. Όμως δεν είναι για πάντα και θέλει προσοχή.


υπερβολη ειναι και μονο για εκθεση και χομπυ.δινεις τοσα χρηματα και οταν το πουλας μετα το χαιρεται αλλος.ενα κερωμα με καλα και σωστα υλικα και αν χρειαζεται σε καποια χρονια ενα γυαλισματακι και ειναι μια χαρα.απαραιτητη προυποθεση ειναι το σωστο πλυσιμο ειτε σε καλο εππαγγελματια η' σπιτι.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#736026 Κάπως έτσι. Το να κυνηγάς να διατηρήσεις ένα χρώμα στην εργοστασιακή του κατάσταση όταν κάποια στιγμή θα αποφασίσεις να το πουλήσεις είναι τζάμπα λεφτά εφόσον τα σκας ανά κάποια χρόνια για κεραμικά.
Εκτός αν μιλάμε για κάποιο ειδικό αυτοκίνητο το οποίο κάποια στιγμή θα πιάσει αξία, όπου εκεί σίγουρα μετράει να είναι με το εργοστασιακό του χρώμα.
Κατά τ άλλα ένα υγρό κερί μετά από κάποια πλυσίματα δίνει γυαλάδα, ενώ ανά 6μηνο ή έτος μπορείς να αφιερώσεις μια μέρα για να το περάσεις ήπια γυαλιστική και σκληρό κερί.
Χοντρό γυάλισμα κάνεις αν πάρεις μεταχειρισμένο και ο προηγούμενος δεν έδινε ιδιαίτερη σημασία στη συντήρηση του χρώματος. Πάντως ένα αυτοκίνητο μετά τα 7-8 χρόνια αν δεν παρκάρει πάντα σε πυλωτή θα δείξει την ''κούρασή'' του, εκεί θα το κάνεις μια περιποίηση και θα επανέλθει (εφόσον δεν έχει σκάσει το βερνίκι).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#738808
Giuseppe Busso έγραψε:
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά. Μήπως έχουμε καμία εκτίμηση του κόστους (τάξη μεγέθους);

Ο συγκεκριμένος για μονοετές μου είχε πει για 350€ με ετήσια συντήρηση ένα 50άρι.
Και για 3ετές 750€ πριν κάνα 2 χρόνια.
Υπόψιν ότι το Leon είναι ένα αμάξι στα 4.3μ περίπου ενώ το δικό σου στα 5;

Τώρα είμαστε γύρω στο 1000ρικο το 5ετές, με 100-150€ η ετήσια συντήρηση...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#738823 Πήρε ο πατέρας μιας συναδέλφου τέσλα μες την εβδομάδα που πέρασε και την επομένη του πέρασε μεμβράνη . Θα τη ρωτήσω πόσο κόστισε εδώ Γερμανία…


< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#738896
Scotch έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά. Μήπως έχουμε καμία εκτίμηση του κόστους (τάξη μεγέθους);

Ο συγκεκριμένος για μονοετές μου είχε πει για 350€ με ετήσια συντήρηση ένα 50άρι.
Και για 3ετές 750€ πριν κάνα 2 χρόνια.
Υπόψιν ότι το Leon είναι ένα αμάξι στα 4.3μ περίπου ενώ το δικό σου στα 5;

Τώρα είμαστε γύρω στο 1000ρικο το 5ετές, με 100-150€ η ετήσια συντήρηση...


Να μην κάνεις 5ετές. Κάνε ένα καλό μονοετές με το 1/3 των χρημάτων περίπου και εκ τότε κάνε μια συντήρηση κάθε 1 με 1μιση χρόνο. Προϋπόθεση να κάνεις καλό πλύσιμο και όχι σε 5€ του βενζινά.

Τα λεφτά είναι πολλά και σε κάθε περίπτωση δεν θα τα πάρεις πίσω. Αν συμφέρει κάτι, είναι μόνο αυτό που σου είπα.
Ειδάλλως επένδυσε σε ένα πιεστικό και σε ποιοτικά υλικά και απόκτησε καινούριο χόμπι. Εξάλλου μέχρι να φορτίσει, θα έχεις χρόνο για μποτέ :shifty:

ΥΓ: Καλοτάξιδο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#738903 Ευχαριστώ!

Να ξεκαθαρίσω πως δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα εμφάνισης και πως ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι είναι αποκλειστικά για την όποια προστασία προσφέρει (πουλιά, ρετσίνι, κλπ). Αν δεν προσφέρει καμία προστασία, δεν το κάνω.

Πλύσιμο στο χέρι, μόνος μου, δεν θα κάνω. Στο labiko και μια στο τόσο σε κάποιο εξειδικευμένο για πλύσιμο στο χέρι θα το πηγαίνω.

Με αυτά τα δεδομένα, αλλάζει κάτι σ' αυτά που μου έγραψες;

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#738904
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ!

Να ξεκαθαρίσω πως δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα εμφάνισης και πως ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι είναι αποκλειστικά για την όποια προστασία προσφέρει (πουλιά, ρετσίνι, κλπ). Αν δεν προσφέρει καμία προστασία, δεν το κάνω.

Πλύσιμο στο χέρι, μόνος μου, δεν θα κάνω. Στο labiko και μια στο τόσο σε κάποιο εξειδικευμένο για πλύσιμο στο χέρι θα το πηγαίνω.

Με αυτά τα δεδομένα, αλλάζει κάτι σ' αυτά που μου έγραψες;

< >


Ωραία. Δουλεύω με το ίδιο setup.

Πήγαινε μια στο τόσο σε ένα εξειδικευμένο. Κάνε πλύσιμο με κεριά ή κεραμικό. Κόστος 20-30€. Και πας λαμπίκο, δεν βάζεις επ'ουδενί βούρτσα πέρα από τζάμια (αν χρειαστεί) και ζάντες και πλακώνεις τα βήματα και φυσικά τα κεριά. Αν κάνεις αυτό από ΣΗΜΕΡΑ, δεν θα χρειαστείς τίποτα.

Έλα να δεις πως είναι το αμάξι μου 4 ακριβώς χρόνια μετά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#738905 Τέλεια. Αν βρω ένα τέτοιο εξειδικευμένο που να είναι όσο πιο κοντά μου γίνεται (Παλλήνη), έκλεισε το θέμα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#738919 Ακόμα και λαμπίκο να πηγαίνεις θα πρότεινα να επενδύσεις σε ένα καλό γάντι πλυσίματος και μια πάρα πολύ καλή πετσέτα μικροινων για στέγνωμα, να προσέξεις τα GSM στη πετσέτα.

Πηγαίνω κι εγώ καμία φορά σε πλυντήριο με "ανέγγιχτο" πλύσιμο, όταν βαριέμαι να βγάζω πιεστικά κλπ ή όταν θέλω να κάνω μόνο απ έξω.
Κάποιοι λεκέδες θέλουν χέρι για να φύγουν οπότε με ένα ποιοτικό γαντακι κάνεις τοπικά και με μια καλή πετσέτα στεγνώνεις εύκολα, γρήγορα και αποτελεσματικά ώστε να μην μείνουν σημάδια.

Προσοχή στην πίεση του πιεστικου πάντα γιατί μπορεί να φθείρει το κεραμικό.
Βέβαια και τα αμφιβόλου ποιότητας σαμπουάν μπορούν να κάνουν ζημιά αλλά ας μην είμαστε τόσο υπερβολικοί.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#739380 Πολύ χρήσιμες πληροφορίες dimik, ευχαριστώ!

Έχω μία προσφορά για 5ετές κεραμικό Williams, σε εξουσιοδοτημένο εφαρμοστή, με 650 τελική (με τιμολόγιο) και εφαρμογή με το χέρι (όχι αλοιφαδόρο). Το πηγαίνω μεσημέρι και το παίρνω την επομένη το πρωί.

Προχωράω ή κάτι βρωμάει; :hmmm: