Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#560628
citastak έγραψε:Καλά μην τρελαίνεσαι με το ξεμοντάρισμα του αερόσακου. Και επίσης, μη θεωρείς ότι και στα εξουσιοδοτημένα είναι όλα στην τάξη και δεν κάνουν τσαπατσουλιές.
Συνήθως είναι 1-2 βίδες από πίσω (αφού βγει η μπαταρία) και μετά αποσυνδέεις το καλώδιο που έχει κλιπάκι.
Αν δεν συνδεθεί ή δεν συνδεθεί καλά, θα σου ανάψει φωτάκι ή κωδικός σφάλματος. Οπότε δεν παίζει να σου κάνουν ζημιά και να μην το πάρουν χαμπάρι.


Όχι μόνο εξουσιοδοτημένα... Εδώ στην επίσημη Volvo τους είπαμε να βάλουν ένα μπουλόνι γιατί χάθηκε και μας βάλανε απλό παξιμάδι :slap: Ανεπίτρεπτο κατ εμέ να βγαίνει από το σέρβις τους αυτοκίνητο έτσι.
Ας μη μιλήσω για εξουσιοδοτημένο άλλης μάρκας που αδειάζανε τα λάδια από πάνω.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#560632 Τι ακριβώς θέμα έχετε με το να βγει το τιμόνι; :hmmm: Εδώ στο σμαρτ για προγραμματισμένα σέρβις συμφέρει να κατεβάσεις μοτέρ γιατί δεν μπορείς ούτε μπουζί να αλλάξεις . Εμένα με φοβίζει ότι εμπιστεύεστε να σας "πειράξουν" όλα όσα είναι συνδεδεμένα με το τιμόνι και όχι το ίδιο το τιμόνι. :lol: Τώρα για το ότι ο χ κάτοχος αυτοκινήτου είναι καλύτερα να κάνει μια δουλειά που φοβάται να την κάνει ο μάστορας που υποτίθεται ξέρει ...το αφήνω ασχολίαστο.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#560693
Scotch έγραψε:
georgetz έγραψε:Εγώ προς το παρόν παρήγγειλα ένα σφιχτό κάπως κομψό κάλυμμα για το τιμόνι

Από πού;
Δεν είναι κακή σκέψη και αυτή, αν είναι κάτι διακριτικό ( :s_laughat ).

Αυτό με το τιμόνι που πρέπει να βγει είναι ένα θέμα. Στην Connolly είχαν 2 τιμόνια smart που περίμεναν να τοποθετηθούν (άρα προφανώς τα βγάζουν).


Α ναι, τα "γούνινα" βγήκαν πολλές φορές στις αναζητήσεις , ιδιαίτερα στου Amazon. :lol:

Για το Fiesta που έχω εγώ, έχω παραγγείλει της ιταλικής Lampa , θα το έχω σε λίγες μέρες για να πω εντυπώσεις.

Μήπως κάτι τέτοιο θα σε βόλευε -> https://www.ebay.ie/itm/Black-Cloth-Ste ... :rk:3:pf:0
Άβαταρ μέλους
By citastak
#562086 Έχει δοκιμάσει κανείς το lambiko? Είναι χώροι που σου δίνουν ζεστό νερο, πιεστικό και σαπούνι για να πλύνεις αυτοκίνητο.
Εγώ καθότι λάτρης του detailing δεν περνάω ούτε από έξω από αυτόματα πλυντήρια κτλ κτλ. Όμως καθότι το detailing θέλει χρόνο, που δυσκολεύομαι λίγο να βρω, το αυτοκίνητο έμεινε άπλυτο από τον Οκτώβρη.
Την Παρασκευή το βρήκα με αρκετές κουτσουλιές και επειδή πάλι από χρόνο ήμουν πιεσμένος, πέρασα από το labiko της μεταμόρφωσης και είπα να του ρίξω νερό να φύγουν οι κουτσουλιές τουλάχιστον.
Έβαλα 2 ευρώ (νομίζω 4 λεπτά) και το πέρασα με ζεστό νερό και σαπούνι και στη συνέχεια με απλό ζεστό νερό για να το ξεβγάλω. Δεν χρησιμοποίησα σφουγγάρι (είχε ένα που το χρησιμοποιούσαν όλοι, που έμοιαζε με σκούπα χειρός). Δεν έγινε σωστό πλύσιμο - η πίεση και το ζεστό νερό έβγαλε 70% της βρωμιάς και όλες τις κουτσουλιές.
Συμπαθητική και φτηνή λύση, σκέφτομαι να πάω και το μεγάλο αυτοκίνητο που είναι σε αντίστοιχη κατάσταση.
Το χρησιμοποιεί κανείς; είναι πολύ επιθετικό το σαπούνι τους;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#562089 Το έχω χρησιμοποιήσει 1-2 φορές. Δεν έμεινα ευχαριστημένος, κυρίως όμως από τον εαυτό μου, μιας και για να πετύχω καλό αποτέλεσμα χρειάστηκε να δαπανήσω όσα θα έδινα να μου το πλύνουν στο χέρι :lol: (και αφιέρωσα και περισσότερο χρόνο).
Πιστεύω ότι αξίζει για περιπτώσεις που δεν θέλεις το αυτοκίνητό σου να είναι βρώμικο, αλλά δεν θέλεις να δώσεις και 10 ευρώ για ένα πλύσιμο που μπορεί να διαρκέσει για λίγες ώρες (ο γνωστός κανόνας "έπλυνες το αυτοκίνητο --> θα βρέξει").
Με εξάσκηση πιστεύω ότι αξίζει (με 2-3 ευρώ έχεις αρκετά καθαρό αυτοκίνητο).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#562146
Scotch έγραψε:Με εξάσκηση πιστεύω ότι αξίζει (με 2-3 ευρώ έχεις αρκετά καθαρό αυτοκίνητο).


Αυτό. Παλαιότερα που είχα περισσότερο χρόνο και όρεξη, πήγαινα σε αντίστοιχη επιχείρηση στη Θεσσαλονίκη. Όταν οργανώθηκα, αρκούσαν 4€ για να έχω το αμάξι σα καινούργιο. Είχα δικά μου σφουγγάρια, πανάκια, καθαριστικά τζαμιών και πλαστικων μέχρι και υγρό κερί σε σπρέι...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#562153 Αν δεν έχεις δικό σου χώρο και πιεστικό νομίζω είναι καλή λύση για χρήση χώρου και πιεστικού με δικά σου όμως σαμπουάν, σφουγγάρια κλπ.
Εγώ πάω σε βενζινάδικο που έχει με 50 cents κάπου στο ένα λεπτό διάρκεια, μπορεί και παράνω, δε το χω μετρήσει να πω την αλήθεια. Με 1€ ουσιαστικά είμαι καλυμένος, ένα πέρασμα πρόπλυση και ένα πλύσιμο.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#562238 Χώρο και εργαλεία (και καθαριστικά) έχω. Από χρόνο είμαστε λίγο στενά.
Δεν μιλάω για κανονικό πλύσιμο, αλλά για να παίρνει τα χοντρά μέχρι να σεταριστώ και να το πλύνω κανονικά.
Θα πάω και το μεγάλο που είναι άπλυτο από τον Αύγουστο....
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#562270
citastak έγραψε:Χώρο και εργαλεία (και καθαριστικά) έχω. Από χρόνο είμαστε λίγο στενά.
Δεν μιλάω για κανονικό πλύσιμο, αλλά για να παίρνει τα χοντρά μέχρι να σεταριστώ και να το πλύνω κανονικά.
Θα πάω και το μεγάλο που είναι άπλυτο από τον Αύγουστο....


To χα σκεφτεί κι εγώ αυτό το σενάριο αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να το στεγνώσεις (τουλάχιστον με πετσέτες) οπότε χρειάζεται πλύσιμο μόνο με απιονισμένο νερό γιατί μετά κάθονται τα άλατα κάτι που δεν ξέρω αν είναι εφικτό.
Τακτικά δηλαδή αν το κάνεις δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό για το χρώμα.
Μόνο σε ακραίες περιπτώσεις θα το έκανα όπως χθες που έφτασαν οι λάσπες στο παρμπριζ του 308 και επειδή θα πλυθεί μετά το Σάββατο δεν ήθελα να στεγνωσουν επάνω του τόσες μέρες.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#562272 Έχει μια επιλογή με νερό και κάποιας μορφής στιλβωτικό (;) αν κατάλαβα καλά. Οπότε αυτό χρησιμοποίησα.
Επίσης, σπίτι έχω ένα πιεστικό της Karcher. Το αντίστοιχο της σημερινής Κ4. Στο labiko εχουν ζεστό νερό, που σε ζάντες και σε κουτσουλιές έκανε απίστευτα γρήγορα δουλειά.
Ζάντες καθάρισαν χωρίς βούρτσα μέχρι μέσα, λόγω ζεστού νερού φαντάζομαι.
Σπίτι, το πιεστικό παίρνει τα χοντρά και μετά ξεκινάω καθαρισμό με βουρτσάκια.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#564518 Χθες βράδυ κάποιο κωλόπαιδο είχε καλλιτεχνικές ανησυχίες και την πλήρωσε το αυτοκίνητο. Έχετε ιδέα πως βγαίνει το χρώμα από μαρκαδόρο;;

Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By fot
#564521
theo13 έγραψε:Χθες βράδυ κάποιο κωλόπαιδο είχε καλλιτεχνικές ανησυχίες και την πλήρωσε το αυτοκίνητο. Έχετε ιδέα πως βγαίνει το χρώμα από μαρκαδόρο;;

Εικόνα

.


Δεν ξέρω αν βάλεις οινόπνευμα τι θα γίνει, όποτε προτείνω κάποια γυαλιστική τύπου Super Resign polish ή Auto Finesse Tripple All in one και δούλεμα στο χρωμα με κάποιο πανάκι μικροινών τοπικά..


< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#564536 Σίγουρη λύση: διαλυτικό νίτρου σε πανί, μεγάλη ποσότητα και μικρή πίεση και μετά επειδή θα θολώσει ελαφρώς το βερνίκι περνάς μια γυαλιστική αλοιφούλα και είσαι κούκλος.