Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#465452
Nikos! έγραψε:
citastak έγραψε:Πέρασα και εγώ και ρώτησα για το ΜΙΝΙ.
Για βιολογικό έχει 2 στάδια. ΣΤο ένα κάνει 1-2 περάσματα, στο άλλο μου είπε ότι κάνει περισσότερα για καθαρισμό σε βάθος. Κόστος 80 ευρώ το ένα, 140 το άλλο.
Δεν ξέρω τι από τα 2 να κάνω, δεδομένης και της μεγαλης διαφοράς.
Πάντως δείχνουν σοβαροί επαγγελματίες και μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη. Λέω να πάω να τους το αφήσω.

Πόση ώρα θέλει?

< >


2 μέρες. Κάνει τα πάντα. Μοκέτες, καθίσματα, ουρανό κτλ
Άβαταρ μέλους
By 224v
#472690 αξιζει να μπλεξω να ξεθαμπωσω τα φαναρια στο AYGO μονος μου?? η να παω σε ειδικο και να τελειωνω?? τι κοστος χρεωνουν??
Άβαταρ μέλους
By xenos
#473116
224v έγραψε:αξιζει να μπλεξω να ξεθαμπωσω τα φαναρια στο AYGO μονος μου?? η να παω σε ειδικο και να τελειωνω?? τι κοστος χρεωνουν??


Αν δεν είναι πολύ πολυμερισμένα, με μία χοντρή κρέμα τα φέρνεις εύκολα σε 10-20'. Αν είναι σκατά δεν φτιάχονται με τπτ. Θα καλυτερέψουν μεν, αλλά...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#473181
xenos έγραψε:
224v έγραψε:αξιζει να μπλεξω να ξεθαμπωσω τα φαναρια στο AYGO μονος μου?? η να παω σε ειδικο και να τελειωνω?? τι κοστος χρεωνουν??


Αν δεν είναι πολύ πολυμερισμένα, με μία χοντρή κρέμα τα φέρνεις εύκολα σε 10-20'. Αν είναι σκατά δεν φτιάχονται με τπτ. Θα καλυτερέψουν μεν, αλλά...


ναι ακριβως αυτο δεν ειναι πολυ χαλια... αλλα αμα τα φτιαξεις επιταχυνεις την μελλοντικη καταστροφη η οχι?? ειναι επιφανειακο το προβλημα του πολυμερισμου?? και σταματαει η καταστροφη με τις κρεμες??
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#473199 Για το εξωτερικό μέρος του φαναριού μιλάμε; Στο lexus, στο ένα φανάρι, σαν να έχει μπει σκόνη στο εσωτερικό του :hmmm:
Το αναλαμβάνει κι αυτό η carglass;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#473207
224v έγραψε:
ναι ακριβως αυτο δεν ειναι πολυ χαλια... αλλα αμα τα φτιαξεις επιταχυνεις την μελλοντικη καταστροφη η οχι?? ειναι επιφανειακο το προβλημα του πολυμερισμου?? και σταματαει η καταστροφη με τις κρεμες??

δεν θα σταματησει τον πολυμερισμο του φαναριου,θα αφαιρεσει το πολυμερισμενο στρωμα.Δοκιμασε δεν χανεις τιποτα εαν εχεις αλοιφη για γρατζουνιες.Αρχισε με ψιλη αλοιφη μηπως φυγει ευκολα.
Άβαταρ μέλους
By fot
#473211 Επίσης αν καταφέρεις και το καθαρίσεις μπορείς να βάλεις ενα Sealant από πάνω (πχ Chemical guys jet seal). Με εφαρμογή κάθε 2-4 μήνες θα αργήσει να σου εμφανιστεί ξανα το πρόβλημα.


< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#474451 Εγώ θα το έκανα όσο είναι λίγο γιατί μετά από ένα σημείο δεν φτιάχνεται εύκολα. Σε γιαρις που έχουμε δεν καθαρίζουν με τπτ.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#474520 Τα παντα φτιαχνονται αρκει να ειναι εξωτερικη η ζημια. Αν εχει ραγισματα στο εσωτερικο τοτε δεν γινεται τιποτα.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#478316 Πήγα το (ομολογουμένως βρώμικο) αυτοκίνητο μου για πλύσιμο εδώ. Νομίζω είχε πει ο gts ( :hmmm: ) αν θυμάμαι καλά, ότι είναι καλό.
Η εμπειρία μου είναι ότι είναι κάκιστο, δυστυχώς. Τα χοντρά τα παίρνει (και όχι όλα), αλλά αν το δεις λίγο καλά, δεν καθαρίζει ιδιαίτερα. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#478318 Το γνωστό πλυντήριο είναι αυτό;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#478365
xenos έγραψε:Πήγα το (ομολογουμένως βρώμικο) αυτοκίνητο μου για πλύσιμο εδώ. Νομίζω είχε πει ο gts ( :hmmm: ) αν θυμάμαι καλά, ότι είναι καλό.
Η εμπειρία μου είναι ότι είναι κάκιστο, δυστυχώς. Τα χοντρά τα παίρνει (και όχι όλα), αλλά αν το δεις λίγο καλά, δεν καθαρίζει ιδιαίτερα. :thumbsdown:


Δεν ειχα πει ποτε ότι το Πιτ στοπ είναι καλο. Εχω παει εκει μονο στο self service και τα μηχανήματα δεν είναι καλα. Το iwash είναι καλο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#478446
GTS έγραψε:
xenos έγραψε:Πήγα το (ομολογουμένως βρώμικο) αυτοκίνητο μου για πλύσιμο εδώ. Νομίζω είχε πει ο gts ( :hmmm: ) αν θυμάμαι καλά, ότι είναι καλό.
Η εμπειρία μου είναι ότι είναι κάκιστο, δυστυχώς. Τα χοντρά τα παίρνει (και όχι όλα), αλλά αν το δεις λίγο καλά, δεν καθαρίζει ιδιαίτερα. :thumbsdown:


Δεν ειχα πει ποτε ότι το Πιτ στοπ είναι καλο. Εχω παει εκει μονο στο self service και τα μηχανήματα δεν είναι καλα. Το iwash είναι καλο.


ok, νόμιζα ότι εσύ το είχες προτείνει.
Κάποιον να πλένει καλά το αυτοκίνητο στην περιοχή έχουμε; :hmmm:
Στα self service δεν καθαρίζει το αμάξι αν είναι βρώμικο με τπτ. :x