Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#658719 Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό συνεργείο detailing για να πάω το αυτοκίνητο κατά προτίμηση προς δυτική Αθήνα/Πειραιά;
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#658726 Με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση να επαναφέρω το συγκεκριμένο κομμάτι του ουρανού και να προστατέψω (πχ κέρωμα) και το υπόλοιπο. Αν το κοστολόγιο για αυτό είναι κάτι σχετικά λογικό (πχ μέχρι πάνω κάτω 100 ευρώ) θα το πάω.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#658727
rocsta έγραψε:Ακριβώς το ότι το πλένεις πολύ σπάνια ΕΙΝΑΙ ο λόγος που άρχισε να εμφανίζεται η οξείδωση στο βερνίκι. Τα άλλα που γράφεις είναι θεωρίες που δεν ισχύουν.
Θέλει γυάλισμα ή ντουκόχαρτο + γυάλισμα. Επειδή θα αδυνατίσει αρκετά απ' το γυάλισμα ομως, θέλει προστασία μετά. Αλλά αν πας κάπου να στο διορθώσουν, θα στα κάνουν όλα. Εφ' οσον δεν ασχολείσαι ποτέ, δεν υπάρχει λόγος να σου πει κανείς τι προϊόντα κλπ να χρησιμοποιήσεις. Πιο φθηνά θα σου βγει να το πας σε μάστορα.

< >

Εν τω μεταξύ είχα αγοράσει παλιότερα ένα προιόν της Autoglym, αυτό:
https://www.autoglym.com/products/bodyw ... sin-polish
το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ...
Υπάρχει περίπτωση αν εφαρμόσω με το χέρι το ανωτέρω, να βελτιώσω την εικόνα του χρώματος και μετά πχ με ένα κερί να το προστατέψω για κάποιο διάστημα έστω;
Είναι σίγουρα αμαρτία να το αφήσω έτσι όπως είναι τώρα και σε 1-2 χρόνια το πολύ να σπάσει το βερνίκι και να είναι μονόδρομος η βαφή πλέον.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#658728 Για βάλε μια φώτο της ζημιάς.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#658739 Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ανεβάσω φωτό επειδή είμαι διακοπές μέχρι τις 16/8 και δεν έχω μαζί το αυτοκίνητο. Χοντρικά ας πούμε ότι στο τμήμα του ουρανού με το πρόβλημα η κατάσταση είναι λίγο καλύτερη από αυτή της παρακάτω φωτό:
https://guidetodetailing.com/wp-content ... Before.jpg
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#659367 Επαναφορά μικρής λακκούβας με θερμόκολλα

https://www.gif-vif.com/gifs/Simple-lif ... lsLM-X9KzA
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#660735
lazarefa έγραψε:Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό συνεργείο detailing για να πάω το αυτοκίνητο κατά προτίμηση προς δυτική Αθήνα/Πειραιά;

Καμιά γνώμη για συνεργείο detailing παιδιά;
Απλά ρωτάω γιατί προφανώς δεν θέλω απλά να πάω σε κάποιον ντεμί μάστορα που θα τρίψει λίγο με τον αλοιφαδόρο και με μια γυαλιστική αλοιφή και θα "φάει" σχεδόν όλο το πάχος (όσο έχει μείνει δηλαδή, μετά τόσα χρόνια) του βερνικιού.
Θα με ενδιέφερε να γίνει στον ουρανό του αυτοκινήτου όσο πιο ήπιο γυάλισμα γίνεται και ιδανικά να περαστεί και κάποιο υλικό (κερί, πηλός, δεν ξέρω τι ακριβώς ενδείκνυται) ώστε να καθυστερήσει όσο γίνεται η ώρα του αναπόφευκτου (βαψίματος ουρανού).
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#660739 Πιο ακριβά θα έρθει το γυάλισμα + προστασία της προκοπής. Αν είναι προστασία της πλάκας με κάποιο φθηνό κερί δεν θα κρατήσει.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#660740 Detailing,δλδ καποια γρατζουνια.
Αμα ο ουρανος εχει χασει το βερνικι,καλυτερα βαφτον.
Δεν θα στοιχισει πολλα και θα κανεις σωστη δουλεια.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#660744
rocsta έγραψε:Πιο ακριβά θα έρθει το γυάλισμα + προστασία της προκοπής. Αν είναι προστασία της πλάκας με κάποιο φθηνό κερί δεν θα κρατήσει.


αυτο.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#661214 Εκ του αποτελέσματος (απαντήσεις) αυτό προκύπτει...
Εξήγησα στα παιδιά τα δεδομένα μου, και όπως είδες η στερεότυπη απάντηση ήταν, φτιάχτο μόνος σου ή βάψτο, δεν συμφέρει σε μαγαζί αν είναι να γίνει σωστή δουλειά...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#661223
lazarefa έγραψε:Εκ του αποτελέσματος (απαντήσεις) αυτό προκύπτει...
Εξήγησα στα παιδιά τα δεδομένα μου, και όπως είδες η στερεότυπη απάντηση ήταν, φτιάχτο μόνος σου ή βάψτο, δεν συμφέρει σε μαγαζί αν είναι να γίνει σωστή δουλειά...


Αν πραγματι εχει φυγει το βερνικι (το οποιο με μετρηση το βλεπεις) γυαλισμα πως θα κανεις; Αφου το βερνικι γυαλιζουν.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#661303
lazarefa έγραψε:Εν τω μεταξύ είχα αγοράσει παλιότερα ένα προιόν της Autoglym, αυτό:
https://www.autoglym.com/products/bodyw ... sin-polish
το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ...
Υπάρχει περίπτωση αν εφαρμόσω με το χέρι το ανωτέρω, να βελτιώσω την εικόνα του χρώματος και μετά πχ με ένα κερί να το προστατέψω για κάποιο διάστημα έστω;
Είναι σίγουρα αμαρτία να το αφήσω έτσι όπως είναι τώρα και σε 1-2 χρόνια το πολύ να σπάσει το βερνίκι και να είναι μονόδρομος η βαφή πλέον.

To δοκιμασες το προιον στην ζημια; Τι αποτελεσμα ειχες; Εβγαλες φωτο πριν και μετα;