Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#795654
saxon_747 έγραψε:
Τch Car Care Detailing, περιοχή Βούλγαρη.

Grizzly car protection detailing


PitStop Thessaloniki

Για πλύσιμο στο χέρι μόνος σου -> U wash place


:s_thumbsup :s_thumbsup

Ολα κοντα προς εκει που ειμαι,με βολευουν,τον Grizzly τον εχω δοκιμασει στο παρελθον,αρκετα σχολαστικο το πλυσιμο/καθαρισμα του,εχει παει προς καλαμαρια πλεον και δεν με βολευει τοσο,αλλα ειχα σπαστει μαζι του γιατι μου περασε φιμε και τα ειχε κανει μανταρα,δεν ειχε την αναλογη εμπειρια.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#795662 Κάνε μια ερώτηση και στον dazzle. Αν δε σου πει διαστημικές τιμές θα μπορούσες να τον έχεις στα υπόψιν αλλά και στο δικό μας rocsta.

https://papadimitriou-cars.gr/peripoiisi/
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#797074 O dazzle είναι σε άλλη λιγκα,το αμάξι είναι παλιό,δεν νομίζω να ασχοληθεί ούτε να μου πει προσιτή τιμη :shifty: ,μάλλον θα προτιμήσω το μαγαζί του tch car care για βιολογικό καθαρισμο που είναι και κοντά στην περιοχή μου.
Άβαταρ μέλους
By g47
#800168 1 χρονος μετα και δυο συντηρησεις.

Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#800169
g47 έγραψε:1 χρονος μετα και δυο συντηρησεις.

Καλύτερο και από καινούργιο.

Πως το πλένεις;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#800174 Για να διατηρηθεί σε αξιοπρεπή κατάσταση το χρώμα κουβάς, ήπιο καθαριστικό και μάλλινο σφουγγάρι με καθαρισμό σφουγγαριού ανά ένα-δυο πάνελ το πολύ και φυσικά τα χαμηλά μέρη είτε με άλλο σφουγγάρι είτε στο τέλος.

Ετήσιο γυάλισμα -κερωμα στο χέρι, χωρίς καμία ενδιάμεση συντήρηση.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g47
#800175
saxon_747 έγραψε:Πως το πλένεις;


Δεν εχω βαλει χερι, το πλενω στο μαγαζι που εχει γινει και η εφαρμογη του κεραμικου.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#817307 Αγόρασα ένα πλυστικο karcher και είχε μέσα και ένα μπουκάλι σαμπουάν για το αυτοκίνητο, αλλά ο αφρός που κάνει μου φάνηκε αδύναμος. Φταίει το προϊόν ή ο αφροποιητης του πλυστικου; Υπάρχει κάποιο σαμπουάν που να κάνει αφρό παχύ , όπως τα διάφορα βίντεο που βλέπουμε στο γιου τιουμπ;
Άβαταρ μέλους
By postruck
#817329 Πάρε εναν αφροποιητή επώνυμο και μόλις μάθεις την αναλογία, αφρού νερού και την επιπλέον ρύθμιση για το νερό απο το πλυστικό,θα δείς αφρό οπως στα βιντεο. Αν πήγες στο theloladia.gr για το meguiar,έχει την αφροποιητή της autoglym που έχει μέσα στην συσκευασία του και αντάπτορα για το karcher.
Αυτό το meguiar που δείχνεται, είναι σαμπουάν για αφροποιητή και οχι αφρός πρόπλυσης. Μόνο με αφρό προπλυσης θα δείς αφρό πάνω στο αυτοκίνητο ,οπως στα βίντεο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#817342 Η αναλογία είναι υπεύθυνη για το τελικό αποτέλεσμα, εγώ με Carpro Reset σαμπουν με 1-2 καπάκια στο λιτρο νερού και Karcher με no name αφροποιητή μια χαρά "μαρέγκα" βγάζω.

Η μόνη περίπτωση να μην κάνει αφρό με αφροποιητή είναι να βάλει κάποιος σαμπουάν με κερί μέσα, την πάτησα με ένα Meguiars που πήρα όταν τελείωσε το Carpro κι έμαθα.