Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#783978
Y.V έγραψε:
Sijune21 έγραψε:Χρειάζομαι σαμπουάν αυτοκινήτου με 0 ph,το αυτοκίνητο είναι πέρλα τριπλής στρώσης και θα πλένεται με λάστιχο,κουβα,σφουγγαρι λόγω έλλειψης πλυντηρίου στην περιοχή που θα βρίσκεται.

Υπάρχει κανένα "καλό" καθαρισμου σετ να μου προτείνετε?



Ευκολο! :rtfm: Υγρα μπαταριας! Εγγυημενα εχουν 0 ph

Τι 0 ph βρε για πλυσιμο του αυτοκινητου; :vava: Θες να μας τρελανεις; :lol:


Εννοούσα,ουδέτερο ph,έτσι δεν το αναφέρουν? :s_inlove :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#783985 Δεν τα ξερω καλα αυτα,τι πρεπει να εχει το σαμπουαν αυτοκινητου για να θεωρειτο καταλληλο για το χρωμα του αυτοκινητου μας?
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#784014 Ελα ντε! Ειδικα αν ειναι μιας εγνωσμενης εταιριας. Εχω την εντυπωση οτι το παραψειριζετε...Σιγα την τεχνολογια που χρειαζεται...
Παντως το σαμπουαν δεν ειναι για να καθαριζει μονο τη σκονη και την λασπη, αλλα κυριως και να αφαιρει τις λιπωδεις και μη επικαθισεις που προερχονται απο τα καυσαερια κλπ.
Η συσταση λοιπον (το κρισιμο ειναι απο ποιον) για σαμπουαν με ph 7 με προβληματιζει.
Αν δεν ειναι ελαφρα οξινο ή αλκαλικο δεν νομιζω να τα καταφερνει καλα.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#784026
Chris έγραψε:Δεν αρκει να γραφει "σαμπουαν αυτοκινητου" στη συσκευασια?


Yπαρχουν σαμπουαν με 3-5 ευρω,υπαρχουν και με 15-20 ευρω,και τα δυο σαμπουαν αυτοκινητου γραφουν,αρα παιρνω το πιο φτηνο(?),να παρω το ucare extra wax,5 ευρω 1 λιτρο,ενα σφουγγαρι χεριου μικροινων και ενα δερμα πετσετα για στεγνωμα,αυτα τα ολιγα.
:)

https://carshop.com.gr/meguiar-s-ultimate-wash-wax-473ml-sampouan-autokinitou-me-keri-g17716.html

https://autoclick.com.gr/frontida/190-u ... ax-1l.html
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#784027
Y.V έγραψε:Ελα ντε! Ειδικα αν ειναι μιας εγνωσμενης εταιριας. Εχω την εντυπωση οτι το παραψειριζετε...Σιγα την τεχνολογια που χρειαζεται...


Δεν το ψειριζω,στα @@ μου το ph,απλα το ανεφερα γιατι εχω δει και αλλου να κανουν λογο για αυτο και ελεγα μηπως παιζει καποιο ρολο γενικα,απλως καποια σαμπουαν κανουν αφρο καποια αλλα οχι τοσο,καποια ειναι συμπυκνωμενα και με κερι,ενω αλλα σκετα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#784034
Sijune21 έγραψε:
Y.V έγραψε:Ελα ντε! Ειδικα αν ειναι μιας εγνωσμενης εταιριας. Εχω την εντυπωση οτι το παραψειριζετε...Σιγα την τεχνολογια που χρειαζεται...


Δεν το ψειριζω,στα @@ μου το ph,απλα το ανεφερα γιατι εχω δει και αλλου να κανουν λογο για αυτο και ελεγα μηπως παιζει καποιο ρολο γενικα,απλως καποια σαμπουαν κανουν αφρο καποια αλλα οχι τοσο,καποια ειναι συμπυκνωμενα και με κερι,ενω αλλα σκετα.

Πηρα ενα Armorall σαμπουαν με κερι και πλενω τα αυτοκινητα. Χωρις πολλη φασαρια γυαλιζει. Αφρο πολυ δεν βγαζει οπως νομιζω καθε σαμπουαν αυτοκινητου.

Τωρα αν θες να γινεις detailer, εισαι τρομερα ψειρας, κλπ, παιρνεις τα ακριβα, 2-3 μαλλινα σφουγγαρια, 2 κουβαδες, πινελα, βουρτσακια, πανακια μικροινων καιδεσυμμαζευται.

Τωρα για το ουδετερο pH, τι να σου πω. Απο τα πολυ λιγα που θυμαμαι τα καθαριστικα ειναι εστω κι ελαχιστο αλκαλικα αλλιως πως θα καθαρισουν; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By skous
#790354 χρησιμοποίησα μια αλοιφή για να βγάλω ένα χρώμα κίτρινο απο μια γρατζουνιά (το αυτοκίνητο είναι μαύρο). Όλα οκ ΑΛΛΑ ακούμπησα και τα μαυρα πλαστικα στον θόλο, και αυτά έχουν πλέον "ασπρίσει".
Πώς μπορώ να τα επαναφέρω στο μαύρο τους χρώμα;
Άβαταρ μέλους
By skous
#790361 Ευχαριστώ!

Διαβαζω αυτό κάνει και για τσιμούχες (π.χ. για περιμετρικά στο παρπρίζ που έχει γίνει και εκεί άσπρη)
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#795620 Αναζητώ detailer για γυάλισμα/κερωμα αυτοκινήτου προς κεντροανατολική θεσσ/νίκη,επίσης αναζητώ πλυντήριο της προκοπής για μόνιμο και σταθερό πλύσιμο,χωρίς βούρτσες,η λάστιχα που διώχνουν το νερό κλπ,αν υπάρχει επιλογή και για πλύσιμο σασί ακόμη καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#795635
Sijune21 έγραψε:Αναζητώ detailer για γυάλισμα/κερωμα αυτοκινήτου προς κεντροανατολική θεσσ/νίκη,επίσης αναζητώ πλυντήριο της προκοπής για μόνιμο και σταθερό πλύσιμο,χωρίς βούρτσες,η λάστιχα που διώχνουν το νερό κλπ,αν υπάρχει επιλογή και για πλύσιμο σασί ακόμη καλύτερα.


Τch Car Care Detailing, περιοχή Βούλγαρη.

Grizzly car protection detailing


PitStop Thessaloniki

Για πλύσιμο στο χέρι μόνος σου -> U wash place