Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#132032 Και για το προηγούμενο αυτοκίνητό μου και για το 3008 αγόρασα το χρώμα του αυτοκινήτου σε μικρό μπουκαλάκι και καλύπτω τέτοιες ζημιές. Όταν λέω μπουκαλάκι εννοώ σαν αυτά που έχουν τα βερνίκια νυχιών. Η Peugeot έχει κιτ για κάθε χρώμα. Το ίδιο φαντάζομαι θα έχουν και οι άλλοι κατασκευαστές. Μια σταγονίτσα επάνω στο σημείο που έφυγε το χρώμα και είναι εντάξει.

Δεν είναι τέλεια δουλειά, αλλά τουλάχιστον δεν προχωράει η σκουριά και δεν χτυπάει άσχημα στο μάτι.

Καλό μήνα.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#138171 Εχω παρει και γω ενα τετοιο και δυο φορες που το χρησιμοποιησα φανηκε οτι γενικα οτι δεν το κατεχω και πολυ απο καλλιτεχνικα! :P
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#138272 Όλες οι μάρκες έχουν touch-up paints, δηλαδή συνήθως 5ml χρώματος (με κωδικό προφανώς) έτοιμο για εφαρμογή. Επίσης συνήθως το kit έρχεται πακέτο μαζί με clear-coat, δηλαδή βερνίκι, και πάει 2 σταγόνες χρώματος και 1 σταγόνα βερνικιού.

Επίσης αρκετές μάρκες (σίγουρα η Citroen που ξέρω γιατί τα πήρα) δίνουν και τις λύσεις του spray-can (πάλι με κωδικό, και πάλι πακέτο με clear-coat) και των paint-stickers, τα οποία είναι έτοιμα στο χρώμα του αυτοκινήτου. Το spray προτείνεται για το πάνω μέρος (πάνω από τα πλαϊνα προστατευτικά στις πόρτες) ενώ τα stickers προτείνονται για το κάτω μέρος, για γωνίες ή περίεργα σημεία (γι'αυτό και βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη και σχήματα).
Άβαταρ μέλους
By gakost
#153290 Για πείτε βρε παλικάρια πως θα εξαφανίσουμε γρατσουνιές στα εσωτερικά πλαστικά αυτοκινήτου κυρίως χώρο αποσκευών, κάποιες από τις οποίες είναι βαθιές.
Άβαταρ μέλους
By famas
#153409 Δύσκολα, εμένα μου είχε πει ο dimitrisB Να χρησιμοποιήσω βαζελίνη, η οποία θα στεγνώσει στον ήλιο, αλλά δεν έκανε διαφορά σε βαθιές χαραγματιές από κουμπώματα γυναικείων τσαντών π.χ. Σε ελαφριά γδαρσίματα δουλεύει η μέθοδος.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#153430
famas έγραψε:Δύσκολα, εμένα μου είχε πει ο dimitrisB Να χρησιμοποιήσω βαζελίνη, η οποία θα στεγνώσει στον ήλιο, αλλά δεν έκανε διαφορά σε βαθιές χαραγματιές από κουμπώματα γυναικείων τσαντών π.χ. Σε ελαφριά γδαρσίματα δουλεύει η μέθοδος.

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια! :metalo:
:lol:
Ισχύει λοιπόν για σχεδόν πλήρη κάλυψη σε μικρογδαρσίματα και επιφάνειες που έχουν "τριφτεί" και "ξάσπρισαν" κάπως, αλλά ... (και το είχα γράψει τότε, στο 4τφ) για τις "χαρακιές", δυστυχώς δεν υπάρχει σοβαρή λύση, μόνο "αμβλύνεται" η εμφάνιση της ζημιάς.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#153768 Έχετε να προτείνετε κατάστημα για βιολογικό καθαρισμό/γυάλισμα-κέρωμα αυτοκινήτου στας Αθήνας; Κατά προτίμηση Νότια Προάστια. Το Civic θα μεταφέρει την :inlove: νύφη στο γάμο μας και θέλω να είναι όσο πιο φρέσκο/λαμπερό γίνεται!!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#153789 Κι εγώ ψάχνω βιολογικό καθαρισμό, αλλά θα ήθελα κάποιον σε μη... γαμήλιες τιμές παρακαλώ, εγώ είμαι φτωχός, δεν έχω λεφτά για γάμους!
:lol:
Αλλά ένα βιολογικό, λέω να τον κάνω, τώρα που έκλεισε 8ετία το μανάρι! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#153816 Δεδομένου ότι στα 4,5 χρόνια δεν έχει γυαλιστει/καθαριστεί βιολογικά ποτέ, ουτε κι εμένα χρειαζεται φροντίδα γαμήλιου κόστους. Οποιαδήποτε καλη δουλεια θα το δείξει αστέρι σε σχέση με το πως είναι τώρα.

.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#153820 Σπαω το κεφαλι μου που μου το ειχαν γυαλίσει κλπ εμενα. Ειχαν κανει φοβερη δουλεια με ενα λογικο κόστος. 150/180 νομιζω. Το ειχαν το αμαξι απο το πρωι και το πήρα το απόγευμα.

< 3
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#153830 chips away στην Αχαρνων.Εχω παει 3 αυτοκινητα φιλων,πολυ καλο αποτελεσμα και φθηνος.
Επαγγελματικες αλοιφες 3μ κλπ
Άβαταρ μέλους
By gakost
#153940
famas έγραψε:Δύσκολα, εμένα μου είχε πει ο dimitrisB Να χρησιμοποιήσω βαζελίνη, η οποία θα στεγνώσει στον ήλιο, αλλά δεν έκανε διαφορά σε βαθιές χαραγματιές από κουμπώματα γυναικείων τσαντών π.χ. Σε ελαφριά γδαρσίματα δουλεύει η μέθοδος.


Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω
Άβαταρ μέλους
By apav
#153979 Ναι. Εξαρτάται και από το μέγεθος της ζημιάς.

https://www.autoglass.co.uk/glass-repai ... ch-repair/

http://www.amazon.co.uk/Windscreen-Poli ... B001RAQGXC