Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By otso
#235888 θα ηθελα να αμοιξω ενα τοπικο με θεμα τους πυροσβεστηρες.. απο τι υλικο, κιλα , που τους τοποθετουμε. νομιζω οι χαλον εχουν απαγορευτει;

ακομη και για το σπιτι μιας και ειναι παρεμφερες.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#235900 Ωραίο θέμα otso, αλλά δεν έγραψες κάτι εσύ. Δεν έχεις πυροσβεστήρες; :hmmm:

Ας αρχίσω με τα δικά μου.
-Στο αυτοκίνητο έχω έναν δίκιλο ξηράς κόνεως που τον πηγαίνω για έλεγχο και αναγόμωση κάθε δύο χρόνια.

Στο σπίτι έχω αρκετούς.
-Σε κάθε μία από τις δύο κουζίνες και σε θήκες στο τέλος των κάτω ντουλαπιών έχω από έναν τρίκιλο ξηράς κόνεως.
-Έξω στην ψησταριά έχω έναν 6kg ξηράς κόνεως.
-Στην αποθήκη έχω έναν CO2 5kg (7,5L).

Ο τελευταίος είναι κάπως βαρύς, αλλά είναι ο μόνος που δεν κάνει ζημιά στο χώρο όπως κάνουν οι άλλοι με την άσπρη σκόνη.

Επίσης ως διαχειριστής έχω κρεμάσει και έναν πυροσβεστήρα 6kg ξηράς κόνεως σε κάθε όροφο καθώς και στο μηχανοστάσιο.

Ο κουμπάρος μου με δούλευε για τους πυροσβεστήρες, έως ότου η γυναίκα του έβαλε κατά λάθος φωτιά στο σπίτι ξεχνώντας το τηγάνι με το λάδι στο μάτι ενώ πήγε να πάρει το παιδί από το σχολείο. Η πυροσβεστική που ήρθε, έσβησε την φωτιά ρίχνοντας τόσο νερό, που κατέστρεψε ότι απέμεινε από την φωτιά. Επειδή το σπίτι ήταν ασφαλισμένο, τραβιόνταν οι άνθρωποι με δικαστήρια για εμπρησμό. Η ειρωνεία στην υπόθεση, ένα μήνα πριν από την φωτιά είχαν ανακαινίσει τελείως την κουζίνα (καινούριες συσκευές και έπιπλα), έβαψαν όλο το σπίτι και άλλαξαν εσωτερικά κουφώματα.

Τώρα έχει γεμίσει το σπίτι με πυροσβεστήρες...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#235998 Εγώ ρε γμτ έχω στο αμάξι έναν και μικρό και της πλάκας και θέλω να βάλω έναν πιο σόι. 2 κιλά τεράστιος δεν θα ναι; Έχει νόημα να βάλω πχ 2 κιλά ή δεν σβήνει τπτ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#236025 Στο αυτοκίνητο ο δίκιλος έχει βρεί την θέση του στο πορτμπαγκάζ. Τουλάχιστον στο 3008 δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μέχρι πέρσι στο αυτοκίνητο είχα έναν του ενός κιλού. Όταν τον Νοέμβριο πήγα όλους τους πυροσβεστήρες για έλεγχο και αναγόμωση (σε εξειδικευμένη εταιρία ειδών πυρόσβεσης) μου είπαν ότι, πρώτον υπάρχει κάποια διάταξη που επιβάλει για το αυτοκίνητο πυροσβεστήρα τουλάχιστον 2 κιλών (μου φάνηκε περίεργο, γιατί το μυαλό μου πήγε στα αστεία σπρέυ που πουλάν για πυροσβεστήρες στα σουπερμάρκετ) και δεύτερον ότι εκ των πραγμάτων ο μονόκιλος δεν είναι αποτελεσματικός και δεν θα προλάβει να σβήσει την φωτιά, αφού με το που πατάς το μοχλό πετάει αφρό για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Να με δούλευαν λίγο δύσκολο, γιατί τον δίκιλο που αγόρασα για το αυτοκίνητο μετά την προτροπή τους, τελικώς μου τον έκαναν δώρο.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#236064 Σκέφτομαι καιρό να πάρω 2-3 μεγαλύτερους για το σπίτι. Έχω έναν δικιλο μονο.

Εχει κανεις υπόψη κανένα σχετικά οικονομικό κατάστημα στη θεσσαλονίκη?
Άβαταρ μέλους
By otso
#236169 εγω εχω 1 μονοκιλο σπιτι και εναν στο αυτοκινητο , απο το λιντλ . βεβαια γνωριζω οτι ειναι σημαντικο αλλα ειναι τοσα πολλα που χρειαζομαι και αμεσα που συνεχως μπαινουν αλλες προτεραιοτητες .
λοιπον ποσους τυπους πυροσβεστηρων εχουμε; σκονης και CO2; υπαρχει κατι αλλο; ειναι διαφορετικοι για καθε ειδος φωτιας;
ας πουμε εγω εχω χρησιμοποιησει σε εργοστασιο σκονης , ρε παιδια ηταν απεριγραπτο μια βδομαδα καναμε να καθαρισουμε
κι ενας αλλος μου ειπε οτι χρησιμοποιησε στην κουζινα και καλυτερα να την ειχε αφησει να καει.μηπως για το σπιτι ειναι καλυτερα οι του CO2;
στα αγωνιστικά αν θυμαμαι καλα εχουν 2κιλους και το καλυτερο ειναι στα πισω απο τα ποδια του οδηγου , αλλα ο 2κιλος δεν χωραει εκει . ισως το ιδανικοτερο θα ηταν μονοκιλος πισω απο τα ποδια του οδηγου και 2κιλος στο πορτμπαγκαζ η 1.5 κιλος. στην βουλγαρια τοτε που πηρα το αμαξι μου ειπε ο δικος μου οτι ηξερε βιοτεχνια ,για να φορτωνα αλλα ειχε νλεισει οταν πηγαμε.
υπαρχει καμμια καινουργια τεχνολογια στους πυροσβεστηρες; εχω την εντυπωση οτι εχουμε πυροσβεστη στο φορουμ , θα μπορουσε να μας δωσει συμβουλες φανταζομαι.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#236170
Pitt έγραψε:Στο αυτοκίνητο ο δίκιλος έχει βρεί την θέση του στο πορτμπαγκάζ. Τουλάχιστον στο 3008 δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μέχρι πέρσι στο αυτοκίνητο είχα έναν του ενός κιλού. Όταν τον Νοέμβριο πήγα όλους τους πυροσβεστήρες για έλεγχο και αναγόμωση (σε εξειδικευμένη εταιρία ειδών πυρόσβεσης) μου είπαν ότι, πρώτον υπάρχει κάποια διάταξη που επιβάλει για το αυτοκίνητο πυροσβεστήρα τουλάχιστον 2 κιλών (μου φάνηκε περίεργο, γιατί το μυαλό μου πήγε στα αστεία σπρέυ που πουλάν για πυροσβεστήρες στα σουπερμάρκετ) και δεύτερον ότι εκ των πραγμάτων ο μονόκιλος δεν είναι αποτελεσματικός και δεν θα προλάβει να σβήσει την φωτιά, αφού με το που πατάς το μοχλό πετάει αφρό για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Να με δούλευαν λίγο δύσκολο, γιατί τον δίκιλο που αγόρασα για το αυτοκίνητο μετά την προτροπή τους, τελικώς μου τον έκαναν δώρο.

Υπάρχει όντως διάταξη. Είναι 2kg ξηράς κόνεως υποχρεωτικά για ΙΧ. Για την ακρίβεια στο νόμο δεν ορίζεται με βάση το βάρος, αλλά την κατασβεστική ικανότητα. Αλλά υπάρχει αντιστοιχία κατασβεστικής ικανότητας-μάζας πυροσβεστικού υλικού, οπότε...

Επίσης είναι αλήθεια ότι το 1 kg δεν φτάνει για τίποτα. Παθών, σε πυρκαγιά που είχε πιάσει κάποτε σε έναν κάδο. Αστεία ποσότητα. Και τέλος κάτι κιτ της πλάκας που υπάρχουν, με πυροσβεστήρες "μηχανικού αφρού" 1 kg, δεν είναι κατάλληλα για ηλεκτρολογικές φωτιές...πρέπει ο πυροσβεστήρας να είναι ξηράς κόνεως.

thednick έγραψε:Σκέφτομαι καιρό να πάρω 2-3 μεγαλύτερους για το σπίτι. Έχω έναν δικιλο μονο.

Εχει κανεις υπόψη κανένα σχετικά οικονομικό κατάστημα στη θεσσαλονίκη?


Astoria, 25ης Μαρτίου με Κρήτης.

Εγώ έχω έναν 12kg στο λεβητοστάσιο (οροφής, μου βγήκε η πίστη να τον τοποθετήσω), και 2kg στο αυτοκίνητο. Θέλω να πάρω και έναν φορητό για την κουζίνα καλού-κακού...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#236177
otso έγραψε:εγω εχω 1 μονοκιλο σπιτι και εναν στο αυτοκινητο , απο το λιντλ . βεβαια γνωριζω οτι ειναι σημαντικο αλλα ειναι τοσα πολλα που χρειαζομαι και αμεσα που συνεχως μπαινουν αλλες προτεραιοτητες .
λοιπον ποσους τυπους πυροσβεστηρων εχουμε; σκονης και CO2; υπαρχει κατι αλλο; ειναι διαφορετικοι για καθε ειδος φωτιας;
ας πουμε εγω εχω χρησιμοποιησει σε εργοστασιο σκονης , ρε παιδια ηταν απεριγραπτο μια βδομαδα καναμε να καθαρισουμε
κι ενας αλλος μου ειπε οτι χρησιμοποιησε στην κουζινα και καλυτερα να την ειχε αφησει να καει.μηπως για το σπιτι ειναι καλυτερα οι του CO2;
στα αγωνιστικά αν θυμαμαι καλα εχουν 2κιλους και το καλυτερο ειναι στα πισω απο τα ποδια του οδηγου , αλλα ο 2κιλος δεν χωραει εκει . ισως το ιδανικοτερο θα ηταν μονοκιλος πισω απο τα ποδια του οδηγου και 2κιλος στο πορτμπαγκαζ η 1.5 κιλος. στην βουλγαρια τοτε που πηρα το αμαξι μου ειπε ο δικος μου οτι ηξερε βιοτεχνια ,για να φορτωνα αλλα ειχε νλεισει οταν πηγαμε.
υπαρχει καμμια καινουργια τεχνολογια στους πυροσβεστηρες; εχω την εντυπωση οτι εχουμε πυροσβεστη στο φορουμ , θα μπορουσε να μας δωσει συμβουλες φανταζομαι.


Υπάρχουν πυροσβεστήρες νερού, ξηράς κόνεως, μηχανικού αφρού, CO2, και χημικών υγρών, και χρησιμοποιούνται ανάλογα με το "καύσιμο" της πυρκαγιάς. Διάβασε εδώ για λεπτομέρειες.
Το παραπάνω βέβαια δεν είναι πλήρες γιατί υπάρχουν κι άλλοι τύποι πυρκαγιών (καυσίμων):
Εικόνα

Γενικά κάθε πυροβεστήρας έχει πάνω γράμματα, A,B,C,D,F κλπ, που δηλώνουν για τι είδους πυρκαγιές είναι κατάλληλος.
Οι ξηράς κόνεως όντως τα κάνουν όλα πουτ@ν@, αλλά πιο πουτ@αν@ θα γίνουν αν τα αφήσεις να γίνουν αποκαΐδια.
Τελευταία επεξεργασία από ArrowsFA1 και 21 Μαρ 2016, 23:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#236180 Στην κουζίνα, για φωτιές σε τηγάνια κτλ, μία fire blanket είναι σαφώς πιο χρήσιμη. Κατά τα άλλα η χρήση πυροσβεστήρα χρειάζεται εκπαίδευση και σπάνια θα σβήσει φωτιά. Το πολύ πολύ να την περιορίσει προσωρινά. Το καλύτερο είναι να καλέσετε την πυροσβεστική. Επίσης ποτέ CO2 σε φωτιά με χαρτιά.
Εικόνα

< Note 2 >
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#236203
mirage έγραψε:Στην κουζίνα, για φωτιές σε τηγάνια κτλ, μία fire blanket είναι σαφώς πιο χρήσιμη.


Όσον αφορά την φωτιά από καμένο λάδι, συμφωνώ. Έχω μία κουβέρτα σε ένα κόκκινο κουτί στο συρτάρι κάτω ακριβώς από τον φούρνο.

Κατά τα άλλα η χρήση πυροσβεστήρα χρειάζεται εκπαίδευση και σπάνια θα σβήσει φωτιά. Το πολύ πολύ να την περιορίσει προσωρινά. Το καλύτερο είναι να καλέσετε την πυροσβεστική.


Οι πυροσβεστήρες είναι αναντικατάστατοι. Δεν σβήνεις φωτιά σε απορροφητήρα με κουβέρτα, παρά μόνο με πυροσβεστήρα. Σαφώς καλείς την πυροσβεστική, αλλά επειδή η φωτιά επεκτείνεται πάρα πολύ γρήγορα (ιδιαίτερα αν είσαι μέσα και άρα ανανεώνεται με φρέσκο αέρα ο χώρος), καλό είναι να προλάβεις την επέκτασή της με πυροσβεστήρα. Και βέβαια χρειάζεται εκπαίδευση, όπως και κάθε εργαλείο.

ArrowsFA1 έγραψε:
thednick έγραψε:Σκέφτομαι καιρό να πάρω 2-3 μεγαλύτερους για το σπίτι. Έχω έναν δικιλο μονο.
Εχει κανεις υπόψη κανένα σχετικά οικονομικό κατάστημα στη θεσσαλονίκη?


Astoria, 25ης Μαρτίου με Κρήτης.


Δεν ήθελα να το αναφέρω για να μην εκληφθεί ως διαφήμιση και θα έστελνα PM στον thednick.
Από αυτούς αγοράζω, αλλά από τα κεντρικά τους στην ΒΙΠΕ.

Οι δύο πίνακες που ανεβάσατε διαφωνούν μεταξύ τους ως προς την χρήση CO2 σε φωτιές από λάδια. :s_wink

@otso, πυροσβεστήρα από Βουλγαρία; Έχεις ιδέα για τι αξία μιλάμε; Θα έχεις υποστήριξη ύστερα με τους ελέγχους και τις αναγομώσεις;
Σιγά το μεγάλο το κόστος, ιδιαίτερα αν το σκεφτείς σε σχέση με την αξία της περιουσίας σου που μπορείς να σώσεις.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#236210 Tο πινακακι του Arrows είναι πιο καινούριο και πιο σωστό.

< Note 2 >
Άβαταρ μέλους
By otso
#236211 Ρε πιττ για το θεο, εχεις εξοπλισμο συνεργειου στο αυτοκινητο συν εξοπλισμο για να σβησεις φωτια σε εμπορικο κεντρο και στο σπιτι εξοπλισμο ουρανοξιστη.
ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΗΣ;
πες μου οτι στο αυτοκινητο εχεις στο φαρμακειο και αντιδοτο για δαγκωμα φιδιων να τρελλαθω

πειτε καμμια τιμη στο περιπου να δουμε που κυμαινονται
Τελευταία επεξεργασία από otso και 22 Μαρ 2016, 00:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#236212 Για τις διαφωνίες στους πίνακες, δεν έχω εξήγηση πέραν του ότι ίσως (α) απλά ο ένας εκ των δύο είναι λάθος και (β) ο καθένας μπορεί να βασίζεται σε διαφορετικό σύστημα κατάταξης, ανάλογα με τη χώρα. Ένα scrollάρισμα στο σχετικό wiki-άρθρο δίνει καλύτερη εικόνα
https://en.wikipedia.org/wiki/Fire_extinguisher

edit: τώρα είδα τη διευκρίνιση του mirage, για να το λέει έτσι θα είναι.

Και τώρα που είπες otso για φαρμακείο, καιρός να ανανεώσω τα ληγμένα φάρμακα του δικού μου...
Τελευταία επεξεργασία από ArrowsFA1 και 22 Μαρ 2016, 00:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#236213
otso έγραψε:πες μου οτι στο αυτοκινητο εχεις στο φαρμακειο και αντιδοτο για δαγκωμα φιδιων να τρελλαθω


Όχι, δεν έχω. Θέλει ψυγείο... :s_wink